Milyen hatással van az alkoholfogyasztás a mentális egészségre?
- Dátum: 2022.08.21., 15:23
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- alkohol, betegség, feszültségoldás, hatások, megoldás, nyugtalanság, pánik, psziché, szorongás
Ez számos összetett tényezőtől függ, például attól, hogy ki mennyit iszik és milyen természetes lelkiállapotban van, továbbá bizonyos rövid és hosszú távú hatásokat is figyelembe kell venni.
Az alkohol pszichoaktív anyag, amely hatással van az agyi idegsejtekre, amelyek közvetlenül befolyásolják cselekedeteinket és hangulatunkat. Rövid távon a mértékletes és alkalmi ivás nyugtatólag hat. Sokan azért szeretnek inni, mert örömet okoz, és fokozhatja a társas összejövetelek élményét.
Ahogy azonban egyre többet iszol, az alkohol bódító hatása átveszi az irányítást. A jó hangulat gyorsan elmúlhat és szomorú vagy depressziós lehetsz. Hosszú távon az ivás tartósan befolyásolhatja a mentális egészségedet.
Egyesek a stressz vagy a szorongás levezetésére isznak, és az alkoholt az érzelmeik eltompítására használják. Idővel elkezdhetnek erősebben inni, és több alkoholra van szükségük a kívánt hatás eléréséhez. A túlzott alkoholfogyasztás azonban súlyosbíthatja a stresszt és a szorongást, és további mentális egészségügyi problémákat okozhat.
Rengeteg mentális problémával küzdő ember szed gyógyszert, hogy stabilizálja hangulatát és viselkedését. Az alkohol kölcsönhatásba léphet ezekkel és más gyógyszerekkel, ezért az ilyen gyógyszereket szedőknek általában nem ajánlott alkoholt fogyasztani. Hasonlóképpen az amfetamint vagy opioidokat használóknak és a tiltott drogokat szedőknek is kerülniük kell a túlzott alkoholfogyasztás. Az alkohol és a kábítószer kölcsönhatása – akár törvényes, akár nem – megváltoztathatja vagy súlyosbíthatja mindkettő hatását, és akár halálhoz is vezethet.
Az „öngyógyítás” és a hangulatváltoztatás céljából történő ivás sosem jó ötlet. Ha nehezen birkózol meg egy mentális egészségügyi problémával, a legjobb, ha szakember segítségét kéred – segélyvonalak és egyéb források is a rendelkezésedre állnak. Hasonlóképpen, ha aggályaid vannak saját vagy mások alkoholfogyasztásával és annak a mentális egészségre gyakorolt hatásával kapcsolatban, egy egészségügyi szakember segíteni tud meghatározni a kockázati szintedet és a legmegfelelőbb beavatkozásokat vagy kezeléseket tudja számodra ajánlani.
Külön szükséges foglalkozni az úgynevezett másodlagosan alkoholizálókkal: ekkor ugyanis az alkoholfogyasztás a feszültség és a szorongás oldását szolgálja. Kétségtelen, hogy az arra fogékony embereknél – szorongó személyiségűek, szociális fóbiában, pánikbetegségben szenvedők – az italnak van egyfajta gyors szorongásoldó hatása. De a problémára tartósan nem hoz megoldást, az alkohol szervezetből történő kiürülésével a panaszok visszatérnek, a káros hatások azonban ugyanúgy érvényesülnek.
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.