Fertőző-e a hűtlenség?
- Dátum: 2022.08.26., 09:48
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- csalás, egyetem, eredmény, esély, hűtlenség, kapcsolat, kutatás, megcsalás, párkapcsolat, tudomány, valószínűség, vizsgálat
Egy ropogós 2022-es tanulmány arra a kérdésre kereste a választ, hogy vajon azok a személyek, akik tudomást szereztek a környezetükben zajló hűtlenségről, a későbbiekben hajlamosabbak-e ugyanezt elkövetni a saját romantikus kapcsolataikban. Lássuk!
A tudományos cikk szerzői feltételezték, hogy ha valaki tudomást szerez arról, hogy a környezetében hűtlen társas kapcsolat zajlik (egyes kutatások szerint ennek az esélye akár 70% is lehet, ami azért valljuk be, elég magas), az csökkentheti a vágyat, illetve az elköteleződést az elsődleges partner irányába, valamint megnöveli a vágyat a vonzóbb, más partnerek felé. Előterjesztik azt is, hogy valószínűleg, ha valaki ilyen kapcsolatokról tud, kényelmesebben érzi magát a saját hűtlen kapcsolatában is.
Ahhoz, hogy ezt igazolják, vagy esetlegesen cáfolják, három különböző kutatást terveztek meg heteroszexuális, monogám kapcsolatban élő párok részvételével.
Első tanulmány
Az első vizsgálatban izraeli egyetemi hallgatók vettek részt, akik legalább négy hónapja elkötelezett párkapcsolatban éltek. Egy videót kellett megnézniük. Az egyik változatban azt becsülték, hogy a kapcsolatok 86%-ában, míg a másikban csak a kapcsolatok 11%-ában fordul elő hűtlenség. Ezután megkérték őket, hogy írjanak egy szexuális töltetű történetet, ami egy, a jelenlegitől eltérő partnert foglal magában. Az eredmények elemzése után azt látták, hogy ez a fajta érzelmi manipuláció, vagyis hogy a hűtlenség milyen gyakran fordulhat elő a kapcsolatokban, nem befolyásolta a vágyat az új partnerek irányába.
A második, illetve a harmadik tanulmány azonban más eredményeket hozott.
Második tanulmány
Ez a kutatás szintén izraeli egyetemi hallgatók bevonásával történt, akik heteroszexuális kapcsolatban éltek már legalább 12 hónapja. A párok tagjai egy másik embertől származó vallomást olvastak, ami vagy hűtlenségről (a partnerük szenvedélyesen csókolózott egy munkatárssal, és ezt előlük eltitkolta) vagy az iskolai munkában való csalásról (másik hallgatóról lemásolt egy esszét) szólt. Ezt követően 16 fotót kellett megnézniük, amelyeken vonzó és nem vonzó személyek szerepeltek, és amilyen gyorsan csak tudtak, válaszolniuk kellett arra a kérdésre, hogy az illető vajon potenciális romantikus partner lehet-e számukra. Azok a résztvevők, akik korábban a romantikus hűtlenség vallomását olvasták, többször válaszoltak igennel, ami azt sugallja, hogy a potenciális új partnerek száma esetükben jóval magasabb lehet.
Harmadik tanulmány
A harmadik tanulmány résztvevői is izraeli egyetemi hallgatók voltak, akik legalább 4 hónapja éltek heteroszexuális kapcsolatban. Nekik egy felmérés eredményét kellett elolvasniuk, ami szerint a hűtlenség vagy az egyetemi csalások előfordulási valószínűsége 85%: Ezt követően egy interaktív üzenetküldési felületen keresztül a kutatási asszisztenssel dolgoztak együtt. Fel kellett tölteniük egy fotót saját magukról, majd ők is láttak egy fotót egy vonzó nőről/férfiról mint elképzelt beszélgetőtárs. Írniuk kellett a hobbijukról, az érdeklődési körükről, kedvenc ételeikről, és a beszélgetés végén a következő állítást kapták válaszul: „Határozottan felkeltetted az érdeklődésemet! Remélem, újra találkozunk, de ezúttal személyesen!” A résztvevők erre az utolsó kijelentésre adott válasza került analizálásra.
Végül megkérdezték tőlük azt is, hogy mi volt vonzó a „másik félben”, illetve hogy mennyire elkötelezettek a jelenlegi párkapcsolatukban.
Azok, akik a hűtlenség romantikus formájáról olvastak, sokkal kevésbé mutatkoztak elkötelezettnek a jelenlegi kapcsolataikban. A csalási formára (egyetemi munka során vagy a párkapcsolatban) tekintet nélkül kijelenthető, hogy a férfiak kevésbé voltak elkötelezettek. Továbbá a résztvevők, akik a romantikus hűtlenség előfordulási gyakoriságáról olvastak, és akik az interjúztató alanyt (a beszélgetőtársat) vonzóbbnak találták, hajlamosabbak voltak a beszélgetést egy romantikus, következő találkozásra invitáló üzenettel zárni.
Mi a következtetés?
A szerzők szerint, ha a hűtlenség tényének ki vagyunk téve, a kapcsolataink is sebezhetőbbek, mert elfogadhatóbbá teszi számunkra a magatartást. Kevésbé leszünk motiváltak megvédeni az aktuális párkapcsolatunkat, ami pedig nyílt utat biztosít a jövőbeli hűtlenség megjelenésének.
Azt fontos hangsúlyozni, hogy különböző emberekre új partnerként tekinteni, illetve a vágy, hogy egy vonzó emberrel újra találkozzunk, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy az affér valaha meg is valósul.
Jövőbeli kutatások szükségesek még ahhoz, hogy tisztázzák, a hűtlenségnek való kitettség milyen formája szükséges ahhoz, hogy valakiben megjelenjen az akarat, hogy egy afférba belekezdjen.
Forrás: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/dating-and-mating/202208/could-infidelity-be-contagious
Mosolygós depresszió – így ismered fel
Nagyon sok ember küzd valamilyen nehézséggel, főleg lelki nyomait látni ennek. Van, akin azonnal látni lehet, ha gond van, de van olyan, akiről a környezete meg sem mondaná.
Ünnep egyedül, de nem magányosan!
Az ünnepekre minden körülmények között fel kell készülni. Azoknak is, akik tudják, hogy szeretteik körében fogják őket eltölteni, és azoknak is, akik egyedül.
A halál belső ügyünk lett
A modern társadalom nem tud mit kezdeni a halál gondolatával és az erre való készülődéssel. Eltávolítja, elkendőzi a problémát, és még a haldoklónak is hazudik. Az élők számára az elmúlás témaköre, az ezzel kapcsolatos lelki megnyilvánulások egyfajta tabuk lettek. Miközben a médiában mégis egyre gyakrabban jelenik meg a gondolata.
A mese hatása a pszichére
Rengeteg gyermekekkel foglalkozó szakember, coach, pszichológus és pedagógus használja a meséket terápiás céllal. Ezért is alakult ki a meseterápia fogalma.
A túlzott perfekcionizmus hátrányai
Manapság egyre nagyobb elvárások szakadnak a nyakunkba, ami néhány embernél azt eredményezheti, hogy túlzottan perfekcionista lesz. Ez károsan hat egyaránt a saját mentális egészségünkre, teljesítményünkre és hosszú távon az emberi kapcsolatainkra is. Ezért fontos tehát felismerni, és tenni ellene!