Menü

Jelek, hogy érzelmileg manipulálnak

Gyakran fel sem tűnik, hogy valaki érzelmileg manipulál. Lehet ő valamelyik barátod, munkatársad, de még a szerelmed is. Olyan ügyesen teszi ugyanis, hogy elhiszed, tényleg benned van a hiba, tényleg te csinálod rosszul a dolgokat. Ezek a jelek nagyon erős figyelmeztetések, hogy felismerd, érzelmi manipuláció áldozata lettél.

Az érzelmi manipulációt azért is nehéz tudatosítani, mert aki manipulál, olyan ügyesen teszi, hogy elkezded magadban keresni a hibákat. Az illető magáról beszél, miközben a te gyengeségeidet kutatja, majd rávilágít azokra. Együttérzőnek tűnhet, valójában csöppet sem az. Talán ez a módszer a legdurvább valamennyi közül, mert nagyon megtévesztő. Tipikus viselkedés a részéről, amikor társaságban kibeszél téged, persze viccnek gondolja (vagy legalábbis annak álcázza), miközben zavarba és szégyenbe hoz mások előtt. Ha még rosszul is esett a gonoszkodó megjegyzés, a hibás azért is te vagy, mert nem érted a viccet.

Aki érzelmileg manipulál, nagyon gyakran hazudik. A hazugság nem jelenti automatikusan, hogy az illető a szemedbe hazudna, vagy szándékosan eltúlozna dolgokat, inkább abból veheted észre, hogy rendkívül kontrollálja, mit mond el magáról. Az igazságot kvázi a saját képére formálja. És igaza természetesen csak neki lehet.

Az érzelmi manipulátor megígéri, hogy lehozza neked a csillagokat is az égről, aztán persze nevetséges kifogással mentegetőzik, amiért nem tartotta be az ígéretét. Imádja az érzelmi drámákat, minden eszköze adott hozzá. Meggyőz róla, mennyire fontos vagy, mennyire szeret. Te pedig elhiszed, hiszen annyira meggyőző a monológ. Arról is meggyőz, nála jobbat nem találhatnál, és nálad jobbat persze ő sem találhatna. Tipikus hozzáállás a ködösítés és a szembesítés. Nem mond igazat, aztán pedig szembesít önmagaddal, te pedig magadban keresed a hibát, és hiszel az újabb manipulációnak.

Az érzelmi manipuláció nagyon erős jele az is, amikor barátaid vagy a szerelmed a legváratlanabb időpontokban jelennek meg nálad. Mindig ők jönnek, de magukhoz sosem hívnak meg téged. Nem ismered az otthonukat, sosem láttál bele a magánéletükbe, ugyanakkor ők ki-be járkálnak a te életedben. Mindenképpen elgondolkodtató, vajon miért nem osztják meg a privát létüket veled is?

Párod megkülönböztetett figyelemmel tekint rád. Úgy tűnik, mintha gondoskodna rólad, a valóság mégis az, hogy kontroll alatt tart. Ő mehet szabadon bárhová, találkozhat bárkivel, de számodra mindez már nem annyira természetes. Az érzelmi manipulátor gyakran a nélkül ellenőrzi, kivel beszéltél, kivel találkoztál, hogy tudnál róla.

Úgy tesz, mintha te is szabadon mozoghatnál és lélegezhetnél, a valóságban ugyanakkor folyamatosan a „tetteiddel” szembesít. Úgy érezheted magad, hogy becsaptad őt, pedig a valóságban erről szó sincs.

Munkahelyi motiváció?

Minden vezető sikeres cégre és lelkes munkatársakra vágyik, akik szakmailag kiválóak és minden nap a legjobb formájukat hozzák. A valóság azonban nem ilyen egyszerű. Még a legjobbnak tűnő munkatárs esetében sem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújt napról-napra, és mindig maximálisan eltökélt. Jó hír, hogy vezetőként nagyban befolyásolhatjuk, hogy egy dolgozó mennyire tudja és akarja kihasználni tehetségét! Lássuk, hogyan!

Mondj búcsút a megfelelési kényszernek!

A megfelelési kényszer egy olyan érzés, amikor valaki folyamatosan igyekszik megfelelni saját vagy mások elvárásainak. Ez lehet saját belső kényszer, társadalmi nyomás, munkahelyi elvárás. A megfelelési kényszer stresszt és szorongást okozhat. Ha Önök is azok közé tartoznak, akik szeretnének mindenkinek megfelelni, akkor érdemes elolvasniuk cikkünket.

A féltékenység okai és jelei

A féltékenység egyike a normális és alapvető érzelmeinknek, mégsem szeretjük beismerni, sőt, tagadjuk is. Pedig mindenki érzett már féltékenységet, akár a testvérével vagy szüleivel szemben, mégis a párkapcsolatokat képes a legnagyobb mértékben megmérgezni ez az érzelem. Miből fakadhat a féltékenység, melyek a kiváltó okok és hogyan tudunk megbirkózni vele?

Vágyódás az elérhetetlenre

Egyszer mindannyiunk életében előfordul, hogy olyasvalaki, vagy olyasvalami iránt érzünk vonzalmat, aki és ami biztosan felforgatná az életünket. A főnökünk, a legjobb barátunk ismerőse, exe, vagy valamilyen materiális tárgyi dolog is lehet. Mindannyian ebbe a bizonyos „tiltott gyümölcs” kategóriába tartoznak: az ábrándozás csábító lehet, a következmények azonban már kevésbé. De mihez kezdhetünk ezekkel az érzésekkel? Hogyan lehet ezen érzelmeket újból és újból megélni, valamint kezelni?

Flegmatikus személyiség jellemzői

A flegmatikus személyiség konfliktuskerülő, nyugalmas, rohanástól és feszültségektől mentes életmódot folytat, s mindent elkövet azért, hogy ezt meg is őrizze. Soha nem száll szembe senkivel, egyszerűen csak úgy alakítja az életét, ahogy az neki jó legyen.