Menü

Jelek, hogy érzelmileg manipulálnak

Gyakran fel sem tűnik, hogy valaki érzelmileg manipulál. Lehet ő valamelyik barátod, munkatársad, de még a szerelmed is. Olyan ügyesen teszi ugyanis, hogy elhiszed, tényleg benned van a hiba, tényleg te csinálod rosszul a dolgokat. Ezek a jelek nagyon erős figyelmeztetések, hogy felismerd, érzelmi manipuláció áldozata lettél.

Az érzelmi manipulációt azért is nehéz tudatosítani, mert aki manipulál, olyan ügyesen teszi, hogy elkezded magadban keresni a hibákat. Az illető magáról beszél, miközben a te gyengeségeidet kutatja, majd rávilágít azokra. Együttérzőnek tűnhet, valójában csöppet sem az. Talán ez a módszer a legdurvább valamennyi közül, mert nagyon megtévesztő. Tipikus viselkedés a részéről, amikor társaságban kibeszél téged, persze viccnek gondolja (vagy legalábbis annak álcázza), miközben zavarba és szégyenbe hoz mások előtt. Ha még rosszul is esett a gonoszkodó megjegyzés, a hibás azért is te vagy, mert nem érted a viccet.

Aki érzelmileg manipulál, nagyon gyakran hazudik. A hazugság nem jelenti automatikusan, hogy az illető a szemedbe hazudna, vagy szándékosan eltúlozna dolgokat, inkább abból veheted észre, hogy rendkívül kontrollálja, mit mond el magáról. Az igazságot kvázi a saját képére formálja. És igaza természetesen csak neki lehet.

Az érzelmi manipulátor megígéri, hogy lehozza neked a csillagokat is az égről, aztán persze nevetséges kifogással mentegetőzik, amiért nem tartotta be az ígéretét. Imádja az érzelmi drámákat, minden eszköze adott hozzá. Meggyőz róla, mennyire fontos vagy, mennyire szeret. Te pedig elhiszed, hiszen annyira meggyőző a monológ. Arról is meggyőz, nála jobbat nem találhatnál, és nálad jobbat persze ő sem találhatna. Tipikus hozzáállás a ködösítés és a szembesítés. Nem mond igazat, aztán pedig szembesít önmagaddal, te pedig magadban keresed a hibát, és hiszel az újabb manipulációnak.

Az érzelmi manipuláció nagyon erős jele az is, amikor barátaid vagy a szerelmed a legváratlanabb időpontokban jelennek meg nálad. Mindig ők jönnek, de magukhoz sosem hívnak meg téged. Nem ismered az otthonukat, sosem láttál bele a magánéletükbe, ugyanakkor ők ki-be járkálnak a te életedben. Mindenképpen elgondolkodtató, vajon miért nem osztják meg a privát létüket veled is?

Párod megkülönböztetett figyelemmel tekint rád. Úgy tűnik, mintha gondoskodna rólad, a valóság mégis az, hogy kontroll alatt tart. Ő mehet szabadon bárhová, találkozhat bárkivel, de számodra mindez már nem annyira természetes. Az érzelmi manipulátor gyakran a nélkül ellenőrzi, kivel beszéltél, kivel találkoztál, hogy tudnál róla.

Úgy tesz, mintha te is szabadon mozoghatnál és lélegezhetnél, a valóságban ugyanakkor folyamatosan a „tetteiddel” szembesít. Úgy érezheted magad, hogy becsaptad őt, pedig a valóságban erről szó sincs.

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?