Menü

Gyógyvizeink

Magyarország egész Európában kiemelkedő abból a szempontból, hogy rendkívül gazdag termálvizekben. Ezeknek a termálvizeknek olyan kémiai és biológiai összetétele van, amik különböző betegségekre jótékony hatással vannak, valamint általános egészségügyi állapotunkat is javítja. Tipikusan olyan betegségekre van jó hatással a gyógyvíz, mint például mozgásszervi megbetegedések, nőgyógyászati betegségek, sportsérülések, érszűkület és néhány bőrbetegség.

A termálvíz definíciója szerint az a víz számít annak, ami egy bizonyos hőfoknál – egészen pontosan 30 foknál - melegebben tör fel a felszínre és egy literjében minimum 1000 mg oldott ásványi anyag található. Ha ugyanez a gyógyvíz 30 fok alatti hőmérsékletű, hideg gyógyvíznek nevezik.

A fentebb felsorolt betegségek közül főként a mozgásszervi megbetegedések és a sportsérülések kezeléseként javasolják a gyógyvíz használatát. Ilyen például a reumás megbetegedés, a csontritkulás vagy mondjuk sérv. Ezen kívül általánosan, műtétek után is javasolják a gyógyvíz használatát, mivel általánosan javítja a keringést, ezzel is elősegítve a gyorsabb gyógyulást.

A nőgyógyászati problémák esetében a petefészek-gyulladás és a meddőség az, amelynél javulást értek el gyógyvizes kezelés alkalmazásával, de a pikkelysömör és a pattanások ellen is hatékony.

Kémiai összetétel alapján megkülönböztetünk alkalikus vizeket, brómos- és jódos vizeket, földes-meszes vizeket, kénes vizeket, kloridos vizeket, radonos vizeket, szénsavas vizeket, szulfátos vizeket és vasas vizeket. Ezek szétszórtan találhatók az országban, a kénes vizeket például Bogács, Harkány és Mezőkövesd településeken kell keresnünk, az alkalikus vizeket pedig többek között Szolnokon, Szegeden, Bükkszéken és Mezőtúron is élvezhetjük. A különböző típusú gyógyvizek különböző típusú megbetegedésekre jók, azonban általánosan kijelenthető, hogy a legtöbb jótékony hatással van a mozgásszervi megbetegedésekre.

Vannak esetek azonban, amikor nem ajánlott a fürdőzés. Ilyen eset például, ha valaki pajzsmirigy-túlműködéssel vagy vénatágulattal küzd, esetleg szabálytalan a szívverése. Ennek kapcsán fontos megjegyezni, hogy a gyógyfürdők használata szigorúan kerülendő minden szív- és érrendszeri megbetegedés esetén, valamint az ízületi gyulladás akut stádiumában sem ajánlott ezt a kezelést igénybe venni.

Terhesség esetén sem javasolják a gyógyvizeket, mivel a pozitív egészségügyi hatásai mellett sajnos a fürdőkben fennáll a fertőzésveszély, ami egy várandós nő számára veszélyes lehet.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.