Menü

Elindult a civil véradóhét

Elindult hétfőtől a civil véradóhét. A megyeszékhelyeken és a fővárosban már eddig ezernél többen adtak vért. A civilek véradóhetét hetedik alkalommal szervezték meg. Az esemény péntekig zajlik.

A növekvő érdeklődés azt mutatja, hogy az emberek megértették a véradás fontosságát és egyre többen élnek a véradás lehetőségével, megmentve ezzel számtalan életet. Naponta mintegy 1600-1800 véradóra van szükség ahhoz, hogy megfelelő vérkészlet álljon rendelkezésre műtétekhez, baleseti sérültekhez, vérkészítményekre váró betegekhez.

Egyetlen véradással - ami 450 ml-t jelent - három betegen segíthetünk. Arról nem is beszélve, hogy a véradás az egészségre is jótékony hatással van, hiszen egy véradás egyben szűrővizsgálat is, ugyanis ekkor visszajelzést kaphatunk az egészségügyi állapotunkról, megtudhatjuk a vércsoportunkat és azt is, hogy megfelelő-e a hemoglobinszintünk.

A vér más anyaggal nem pótolható, így a vérkészítmények pótlása és a betegek vérrel történő ellátása nagy mértékben a véradókon múlik, ők ellenszolgáltatás nélkül, önként segítenek a betegeken. A vér nélkülözhetetlen a rászoruló betegek gyógyításában, az életmentésben. A véradók életeket mentenek! A véradók hősök!

Ki adhat vért?

Nos bárki, aki megfelel a következő kritériumoknak:

egészséges
elmúlt 18 éves, de még nincs 65 éves
súlya több, mint 50 kg
rendelkezik a regisztrációhoz szükséges igazolványokkal
tetoválását vagy testékszerét a véradás előtt fél évvel készíttette

A véradást mindig szigorú és alapos orvosi vizsgálat előzi meg, ahol eldől, ki lehet véradó.

Mit jelent az irányított véradás?

Létezik úgynevezett támogató irányított véradás, mely lehetőséget ad arra, hogy rokonok, ismerősök, egy megnevezett beteg gyógyulásához adhassanak vért. Ehhez jelentkezéskor egy nyilatkozaton meg kell adni a beteg nevét és TAJ számát.

Hol lehet vért adni?

Munkanapokon 60-70, évente közel 15 000 helyszínen biztosítanak lehetőséget véradásra. Aki segíteni szeretne, az megtalálja a legmegfelelőbb helyszínt és időpontot.

További információ a véradással kapcsolatos tudnivalókról az Országos Vérellátó Szolgálat oldalán érhető el.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.