Menü

Hogyan kezelhető az izomhúzódás?

Az izomhúzódás terápiájában elsősorban tüneti kezelésről beszélhetünk. Mivel izomhúzódáskor az izom szerkezete nem sérül, az izomszövet ép marad. Az izomhúzódás sokszor az izom kontrakció szabályozásában keletkezett zavar eredménye.

A kezelés célja tehát az izomhúzódás oldása, és az érintett izom újbóli ellazítása. Nagyon fontos, hogy a kezelést minden esetben olyan hamar megkezdjék, amilyen hamar csak lehetséges! Vagyis, ha felmerül az izomhúzódás gyanúja, minden sporttevékenységet azonnal abba kell hagyni!

Ideális esetben a sérült azonnal részesüljön elsősegélyben, mégpedig a következők szerint:

a sérült izomrész nyugalomba helyezése, pihentetése

az érintett terület hűtése (jegelése)

a sérült izomrész kompressziója (szoros bekötése)

a sérült testrész felpolcolása.

Pihentetés: Akkor is, ha csak enyhe izomfájdalmat, húzódást érez, pihentesse a sérült izmot, rögtön hagyja abba a sportolást! Ne kockáztassa a súlyosabb sérüléseket!

Jegelés: A hideg csökkenti az izomhúzódás következtében fellépő fájdalmat, és segít megelőzni a nagyobb duzzanatok kialakulását. Erre a célra megfelel a jégtömlő vagy jégkockákkal töltött zacskó alkalmazása. A jeget azonban sose helyezze közvetlenül a bőrére, mert helyi fagyási sérüléseket okozhat.

Kompresszió: Amennyiben van rá lehetőség, már a sérülés helyszínén szorító kötést kell helyezni a sérült területre, ami stabilizálja és kíméli az érintett izmot. Figyeljen oda arra, hogy a szorító kötés ne legyen túl szoros, különben az erek és idegek sérülhetnek.

Ajánlott a hűtés és szorító kötés együttes alkalmazása. Ebben az esetben is érvényes a ne túl hideget és ne túl szorosan szabály!

Felpolcolás: ha a sérült lábat vagy kart magasra helyezi, kevesebb vér folyik az érintett izomba, így enyhíthető a feszítő érzés, a fájdalom és a duzzanat.

Csak rövid ideig és ne túl forró vízzel zuhanyozzon! Amíg nem derül ki egyértelműen, hogy izomhúzódásról vagy izomrostszakadásról van-e szó, zuhanyozás közben is viselni kell a szorító kötést!

Az izomhúzódás okozta fájdalom gyógyszeres csillapítása: az izomhúzódás nagyon fájdalmas, ezért beszélje meg orvosával, hogy szükség esetén milyen fájdalomcsillapító gyógyszert vehet be. Például az ibuprofen vagy diclofenac hatóanyagú szerek csökkentik a fájdalmat és meggátolják a gyulladást.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.