Menü

Miért hizlal az alkohol?

Köztudott, hogy a „sörhas” mögött a túlzott alkohol kalóriák állnak. De ha részletesebben megnézzük, láthatjuk, hogy nem csak a kalóriák okozzák az alkohol hizlaló hatását! Az alábbi cikkben megmutatjuk, pontosan miért hizlal az alkohol.

1. A zsír után az alkohol tartalmazza a legtöbb kalóriát

Az alkohol tápértéke igen alacsony, kalóriaértéke viszont annál magasabb. 1 gramm alkohol ugyanis 7,1 kcal energiát ad (1 gramm zsír 9,3-at, a szénhidrát pedig 4,1 kcal/g).

Ez azt jelenti, hogy egy pohár bor energiaértéke (kb. 140 kalória) megközelítőleg 5 kávéskanál vajnak vagy egy kisebb tölcséres fagyinak felel meg, a cukrosabb koktélokról nem is beszélve, ami kalóriaértékben és hizlaló hatásban is rátesz még egy lapáttal.

2. Az alkohol csökkenti a szervezet zsírégető képességét

Egy amerikai orvosi szaklapban (American Journal of Clinical Nutrition) megjelent tanulmány szerint, két vodka-limonádé egy órán belül már 73%-kal csökkenti a zsír-anyagcserét. Az alkohol ténylegesen blokkolja a szervezet azon képességét, hogy az elraktározott zsírt energiaforrásként tudja felhasználni.

Az alkohol - az elfogyasztott étel mennyiségétől függően - viszonylag gyorsan eljut az agyba és a májba, ahol feldolgozásra kerül. A máj az alkohol egy részét ecetsavvá alakítja, a szervezet pedig zsír helyett az ecetsavat használja elsődleges energiaforrásként.

A máj átlagosan óránként 0,1 gramm alkohol lebontására képes testsúly- kilogrammonként, amely körülbelül megfelel a 0,1%o-es véralkoholszintnek. Ez gyakorlatba átültetve azt jelenti, hogy egy átlagos fél literes sör elfogyasztása esetén egy kb. 60 kilogramm súlyú személy mája kb. 3-3,5 órán keresztül végzi a méregtelenítést, így egy adott mennyiség túllépése esetén megerőltethető lehet a máj számára a folyamat, pláne, ha gyakran túllépjük ezt a határt.

3. Az alkohol növeli az étvágyat

Az alkohol egy erőteljes étvágy-növelő. (Amit az éttermek rendesen ki is használnak!) De kutatások is kimutatták, hogy határozott összefüggés van az elfogyasztott étel és ital mennyisége között; az emberek többet esznek, ha evés előtt, s közben alkoholt is fogyasztanak.

Az alkohol ugyanis - cukortartalma miatt - gyorsan megemeli a vércukorszintet, amely nagyobb inzulintermelést eredményez (hiszen több inzulinra lesz szükség a nagyobb mennyiségű cukor kezeléséhez).

Ezt követően - mivel az inzulin az összes cukrot kivonta a vérből (ez a feladata) - a vércukorszint leesik, melynek következménye erős éhségérzet, arról nem is beszélve, hogy a maradék vércukor zsírrá alakul, ami az éhség mellett megint csak a zsírpárnákat gyarapítja.

4. Az alkohol dehidratálja a testet

Az alkohol elvonja a vizet a szervezettől, s szomjúságérzetet okoz. Fogyás tekintetében ezzel egyrészt az a gond, hogy nagyon sokan a szomjúságot keverik az éhséggel, s víz helyett kajához nyúlnak. Másrészt, már enyhe vízhiány is lassítja az anyagcserét, így ha az alkohol után nem iszunk elég folyadékot (vizet!), plusz még többet is eszünk, nem éppen a diétát erősítjük.

A fogyáshoz, az anyagcsere megfelelő működéséhez pedig elegendő folyadékra van szükség.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.