Menü

Miért hizlal az alkohol?

Köztudott, hogy a „sörhas” mögött a túlzott alkohol kalóriák állnak. De ha részletesebben megnézzük, láthatjuk, hogy nem csak a kalóriák okozzák az alkohol hizlaló hatását! Az alábbi cikkben megmutatjuk, pontosan miért hizlal az alkohol.

1. A zsír után az alkohol tartalmazza a legtöbb kalóriát

Az alkohol tápértéke igen alacsony, kalóriaértéke viszont annál magasabb. 1 gramm alkohol ugyanis 7,1 kcal energiát ad (1 gramm zsír 9,3-at, a szénhidrát pedig 4,1 kcal/g).

Ez azt jelenti, hogy egy pohár bor energiaértéke (kb. 140 kalória) megközelítőleg 5 kávéskanál vajnak vagy egy kisebb tölcséres fagyinak felel meg, a cukrosabb koktélokról nem is beszélve, ami kalóriaértékben és hizlaló hatásban is rátesz még egy lapáttal.

2. Az alkohol csökkenti a szervezet zsírégető képességét

Egy amerikai orvosi szaklapban (American Journal of Clinical Nutrition) megjelent tanulmány szerint, két vodka-limonádé egy órán belül már 73%-kal csökkenti a zsír-anyagcserét. Az alkohol ténylegesen blokkolja a szervezet azon képességét, hogy az elraktározott zsírt energiaforrásként tudja felhasználni.

Az alkohol - az elfogyasztott étel mennyiségétől függően - viszonylag gyorsan eljut az agyba és a májba, ahol feldolgozásra kerül. A máj az alkohol egy részét ecetsavvá alakítja, a szervezet pedig zsír helyett az ecetsavat használja elsődleges energiaforrásként.

A máj átlagosan óránként 0,1 gramm alkohol lebontására képes testsúly- kilogrammonként, amely körülbelül megfelel a 0,1%o-es véralkoholszintnek. Ez gyakorlatba átültetve azt jelenti, hogy egy átlagos fél literes sör elfogyasztása esetén egy kb. 60 kilogramm súlyú személy mája kb. 3-3,5 órán keresztül végzi a méregtelenítést, így egy adott mennyiség túllépése esetén megerőltethető lehet a máj számára a folyamat, pláne, ha gyakran túllépjük ezt a határt.

3. Az alkohol növeli az étvágyat

Az alkohol egy erőteljes étvágy-növelő. (Amit az éttermek rendesen ki is használnak!) De kutatások is kimutatták, hogy határozott összefüggés van az elfogyasztott étel és ital mennyisége között; az emberek többet esznek, ha evés előtt, s közben alkoholt is fogyasztanak.

Az alkohol ugyanis - cukortartalma miatt - gyorsan megemeli a vércukorszintet, amely nagyobb inzulintermelést eredményez (hiszen több inzulinra lesz szükség a nagyobb mennyiségű cukor kezeléséhez).

Ezt követően - mivel az inzulin az összes cukrot kivonta a vérből (ez a feladata) - a vércukorszint leesik, melynek következménye erős éhségérzet, arról nem is beszélve, hogy a maradék vércukor zsírrá alakul, ami az éhség mellett megint csak a zsírpárnákat gyarapítja.

4. Az alkohol dehidratálja a testet

Az alkohol elvonja a vizet a szervezettől, s szomjúságérzetet okoz. Fogyás tekintetében ezzel egyrészt az a gond, hogy nagyon sokan a szomjúságot keverik az éhséggel, s víz helyett kajához nyúlnak. Másrészt, már enyhe vízhiány is lassítja az anyagcserét, így ha az alkohol után nem iszunk elég folyadékot (vizet!), plusz még többet is eszünk, nem éppen a diétát erősítjük.

A fogyáshoz, az anyagcsere megfelelő működéséhez pedig elegendő folyadékra van szükség.

A mesterséges intelligencia használatának előnyei és hátrányai

A mesterséges intelligencia-rendszerek legtöbbje biztonságos és hasznos, növeli a hatékonyságot és költségmegtakarítást tesz lehetővé, egyes rendszerek ugyanakkor kockázatokat is hordoznak magukba, ezért ezek szabályozást igényelnek.

Miért jó, ha van nyelvvizsgánk

Egy nyelvvizsga megszerzése számos előnnyel jár, mind az egyéni életben, mind a szakmai karrierben. A nyelvvizsga igazolja a nyelvtudásodat, ami növeli a munkavállalási esélyeket, lehetőséget ad a továbbtanulásra külföldön, és javítja a kommunikációs készségeidet a mindennapi életben is.

Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.