Menü

A bőr legfontosabb támogatói

Bőrünk tulajdonképpen szervezetünk elsődleges védvonala, az immunrendszerünk és a külvilág közti közvetlen kapocs. Ahhoz, hogy ezt a funkcióját a lehető legjobban el tudja látni és közben megtartsa rugalmasságát és fiatalságát, bőrünknek is tápanyagokra van szüksége. Természetesen minden vitamin és ásványi anyag fontos, ám van néhány vitamin, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a bőrünket érő stresszel szemben ellenállók lehessünk. Most bár a belső támogatásról ejtünk szót, nem szabad elfelejtenünk a külső ápolást és védelmet sem. A megfelelő hidratálás és napvédelem ugyanannyira fontos külsőleg, mint belsőleg.

A bőr számára elengedhetetlen vitaminok közül talán az egyik legismertebb az A-vitamin. Ezt abban a formában már gyermekkorunkban is hallhattuk, hogy ha sok répát eszünk, akkor szép barnák leszünk napozás után és a szemünk is erős lesz. Ezért a jelenségért az A-vitamin ’nyers’ formái, vagyis a retinoidok felelősek. Ezt elfogyasztva testünk retinolt szintetizál belőle, aminek hatásai között ott szerepel az új bőrsejtek kialakulása, a kollagén szintézis és a sebgyógyulás elősegítése.

A következő fontos vitamin a már-már jolly joker-nek számító C-vitamin. Számos ismert egészségügyi hatása mellett a bőr védekező mechanizmusaiban is szerepet játszik. Ezt annak köszönhető, hogy rendkívül jó antioxidáns, ami a szabad gyökök elleni védekezésben segít – ami nem ritka az egyre erősödő UV-sugárzás mellett. Persze nem csak ebben, hanem a bőrünk rugalmassága szempontjából fontos kollagén előállításában is részt vesz, valamint a gyógyulási folyamatokat is felgyorsítja.

Bőrünk külső és belső támogatói kölcsönösen segítik egymást, így a belsőleg ható E-vitamin is elengedhetetlen ahhoz, hogy bőrünk megfelelően tudjon védekezni a káros UV-sugarak ellen. Az E-vitamin egy erős antioxidáns, de legfőképp gyulladásgátló hatása miatt segít a napégés okozta bőrpír enyhítésében, illetve csökkenti a ráncképződést is. Emellett nagyon fontos, hogy a nedvességmegkötő tulajdonsága miatt a hidratálásban is jelentős szerepe van.

Tudta, hogy bőrünkön rengeteg különböző baktérium élősködik, csakúgy, mint az emésztőrendszerünkben? Ezek többsége hasznos, illetve része az egészséges bőrflórának, azonban előfordulnak köztük káros hatásúak is. Többek között ebben is segít a D-vitamin, amiről bár elsősorban a csontok egészsége kapcsán hallani, bőrünk számára is éppúgy nélkülözhetetlen. A káros baktériumok kiiktatása mellett a bőr allergiás reakcióit is képes csökkenteni a D-vitamin, valamint a regenerációs folyamatokat is beindítja.

Van még egy vitamin, pontosabban vitamin-komplex, ami több, specifikus hatást fejt ki bőrünkre, ez pedig a B-vitamin, vagy összefoglaló nevén a B-komplex. Jól ismert összetevője a bőrápolásnak, valamint érdekesség, hogy 8 főbb fajtája 8 különböző módon támogatja elsődleges védvonalunk. A B1-vitamin például segít az érzékeny, aknés vagy száraz bőrön, a B5-vitamin, vagy másnéven pantoténsav pedig a mélyebb hidratálásért felelős. A B7-vitamin, közismert nevén biotin a bőr megújuló folyamatait serkenti, így kifejezetten hatásos érett bőrnél, a B12-vitamin pedig a fakó és foltos bőrre nyújt megoldást.

Természetesen ezeken a vitaminokon kívül más tápanyagokra is szüksége van a bőrnek, mint például a cink, bizonyos fehérjék, omega-3 zsírsav vagy a szelén, de ez az 5 vitamin elengedhetetlen ahhoz, hogy sokáig megőrizzük bőrünk fiatalságát és egészségét.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.