Menü

Futóverseny-etikett. Mire figyeljünk?

A futás, mint sport és sok ehhez kapcsolódó futóverseny tömegeket vonz és mozgat meg, éppen ezért fel kell hívni a figyelmet arra, hogy itt is vannak bizonyos illemszabályok, amiket érdemes, vagy inkább illik betartani, egyrészt, hogy vigyázzunk magunkra, másrészt, hogy figyeljünk egymásra. Egy kis futóetikett következik.

A futásnál is léteznek illemszabályok éppúgy, mint az élet más területein is. Ilyen például, hogy a futópályán a jobb oldalon fussunk és mindig balról előzzünk.

A gyorsabb futót mindig elengedjük magunk mellett, illetve, ha terepen, erdőben futunk, ügyelünk a tisztaságra és nem szemetelünk, nem hangoskodunk.

Ha versenyzésre adjuk a fejünket és még esetleg nem ismerjük azok folyamatát, lefolyását, úgy kérem fogadják meg a következő tippeket, illemszabályokat, praktikus tanácsokat.

A szervezők általában a verseny online felületén mindig felhívják a figyelmet az alapdolgokra, fontos információkra, ezeket udvariasságból, illemből és a biztonság érdekében is célszerű alaposan átolvasni és betartani.

Tapasztalataim alapján a következőkre hívnám fel a figyelmet.

A versenyre mindig időben érkezünk, a rajtszámfelvétel időintervallumának megfelelően, lehetőleg felkészülten és megfelelő réteges, időjárásnak megfelelő öltözetben és vegyük fel a rajtcsomagot.

Futásteljesítményünkhöz megfelelő rajthelyet válasszuk a nevezésnél és a versenyen is, hiszen sok versenyen nem egyszerre indulnak a futók, hanem úgynevezett szakaszos rajt van, ám ennek nincs jelentősége, mert minden futó nettó idejét mérik, a rajtszőnyegtől a célvonalig.

Ügyeljünk a tisztaságra mind a versenyközpontban, mind a futópályán és a frissítőállomásoknál se szemeteljünk. Szerencsére a tapasztalat azt mutatja, hogy a legtöbb verseny ma már „öko”, azaz „műanyagmentes” és mindenki saját pohárral közlekedik, nincsenek eldobható poharak a frissítőállomásokon.

Ha saját frissítésünk van, akkor az energiaszeletek, müzlik, csokik és zselék csomagolását a szemetesekbe dobjuk, vagy vigyük vissza magunkkal a rajtközpontba és ott keressük fel a szemeteseket, csökkentve ezzel az egyszer használatos műanyagokat.

Ha dohányzunk, - bár én futóversenyen nem igazán találkozom dohányzókkal - tiszteljük meg a futótársainkat azzal, hogy csak a kijelölt helyen dohányzunk.

Versenyen kötelező viselni a rajtszámot, jól láthatóan, ennek hiányában kizárhatnak a versenyből.

Sajnos azt látom, meg kell említeni a szelfikészítés illemszabályait is. Természetesen nincs semmi gond azzal, ha valaki megörökíti a fontos pillanatokat, azonban illik arra figyelni, hogy ne hirtelen álljunk meg valaki előtt, mert balesetveszélyes.

Mi a helyzet a versenypólóval?

A futóversenyek többsége saját pólót készít az eseményre, melyet a rajtcsomagban át lehet venni, van, akik szerint illik megtisztelni az adott versenyt, hogy a saját pólójában álljunk rajthoz, mások babonából is inkább akkor szeretik felvenni, ha teljesítették az adott távot.

Ha kutyával szeretnénk futni, akkor figyeljünk arra, hogy olyan versenyt keressünk, ahol kifejezetten szerveznek kutyás futást is és ugyanez a tanácsom a babakocsis futásra is.

Zenét hallgatni szabad?

Nos a saját véleményem az, hogy ha a szervezők nem is kérik ennek mellőzését, én azt gondolom akkor sem szerencsés, ugyanis nem érzékeljük annyira a külvilágot, a többi futót, a közlekedést, az utcazajt és más közlekedőket, gyalogosokat, autósokat, ami balesetveszélyes, ezért, ha ragaszkodunk mindenképp a zenehallgatáshoz, akkor javaslom, hogy csak az egyik fülhallgatót használjuk.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.