Menü

Mik azok a neurotranszmitterek?

Tudományosabb megközelítésben olvashatsz a következőkben arról, hogyan függ össze a táplálék kiegészítőd hatékonysága az idegrendszereddel. A neurotranszmitterek az agyi funkcióidat, a hangulatod, a fájdalomérzeted is befolyásolják, és a működésüket valamilyen szinten tudjuk alakítani táplálkozással, táplálék kiegészítőkkel.

Tudományosabb megközelítésben olvashatsz a következőkben arról, hogyan függ össze az étrend-kiegészítőd hatékonysága az idegrendszereddel. Mik azok a neurotranszmitterek?

Idegrendszer

A neurotranszmitter szót hallhattad már elég sokszor táplálékkiegészítőkkel kapcsolatban. Ezek a kis molekulasúlyú, a testedben termelődő anyagok, azok a hormonok, amelyek a neuronokban termelődnek.

Az idegrendszer legkisebb egysége a neuron. Neuronnak nevezzük az idegsejtjeid és összes nyúlványainak együttesét. A neuronok ingerlékeny sejtek, amelyek ingerfelvételre és idegi ingerületek vezetésére specializálódtak.

Az ingerületátvivő anyagok vagy neurotranszmitterek tehát specializált kémiai hírvivő molekulák, melyek feladata, hogy egyik idegsejttől a másikig, a szinapszison “átúszva” üzenetet szállítsanak. Legtöbbjük az idegrendszerben termelődik, csak ott található meg és ott fejti ki hatását, de vannak, amelyek a vérben szétterjedve is fejtenek ki hatást (például adrenalin). Néhányuk a testedben hormon, az agyban neurohormon szerepet töltenek be.

Az idegsejtjeid közötti együttműködés, és a neurotranszmitterek megfelelő funkcionálása a teljes testedre kihatással van, és ez neked, mint sportolónak azért is fontos, mert a maximumot kell kihoznod magadból, mind fizikai, mind szellemi teljesítőképesség szempontjából.

A neurotranszmitterek az agyi funkcióidat, a hangulatod, a fájdalomérzeted befolyásolják, és a működésüket valamilyen szinten tudod alakítani táplálkozással, táplálékkiegészítőkkel.

Eddig több mint 50-féle neurotranszmittert azonosítottak a kutatók, de a legismertebb és eddig a működésüket legjobban felmért neurotranszmitter:

dopamin

szerotonin

GABA

acetilcholin

A droghasználók, kokainfüggők vagy heroinisták pont ezeket a neurotranszmittereket igyekeznek befolyásolni úgy, hogy közben a saját testüket károsítják. Azonban megfelelő táplálkozással, étrend-kiegészítőkkel, a saját szervezeted tudod befolyásolni arra, hogy az idegrendszered is jobban funkcionáljon.

Charles Poliquin, kanadai erőedző, 18 féle olimpiai sportban szereplő olimpikon edzője realizálta, hogy NINCS egy általános, mindenki számára elfogadható módszer arra nézve, hogy az adott sportoló a legjobb legyen. Van olyan atléta, aki a lassú és folyamatos terhelést bírja jobban, és van aki az intenzív és abszolút változékony edzésekre reagál jobban.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?