Menü

Természetes alvássegítők

Ősszel, ahogy egyre hűvösebbre fordul az idő és egyre kevesebbet süt a nap, úgy szervezetünk D-vitamin ellátásáról is gondoskodnunk kell. Jellemzően a téli hónapokban feléljük a szervezetünk D-vitamin készleteit és azokat nem tudjuk pótolni természetes módon. Mivel a D-vitamin valójában neve ellenére nem vitamin, hanem sokkal inkább hormon, ezért számos folyamatban részt vesz testünkben, például az allergiás folyamatok kialakulásában, az immunrendszerünk működésében, valamint az alvás szabályozásában is. Persze ez csak egy a sok anyag közül, ami részt vesz az alvás szabályozásában.

A megfelelő minőségű alvás kulcseleme a melatonin. Az alvást segítő anyagok általában tartalmaznak olyan aminosavat, ami a melatonin termeléséhez szükséges, vagyis L-triptofánt. Szintén elengedhetetlen a B-vitamin, pontosabban a B1-, B3, B6- és B12-vitamin ahhoz, hogy jól aludjunk.

Természetesen segíthetjük szervezetünket vitaminkészítményekkel, étrendkiegészítőkkel, illóolajokkal, aromákkal, fürdőkkel, gyógyteákkal és testmozgással is, azonban a legegyszerűbb, ha az egyébként is mindennapos étrendünkbe illesztjük be azokat az élelmiszereket, amik magas D-vitamin, B-vitamin tartalmúak és/vagy L-triptofánt tartalmaznak.

Az egyik ilyen élelmiszer az avokádó. A benne található egészséges zsírok mellett nagy mennyiségben találunk benne magnéziumot, de ami igazán fontos, D- és B6-vitamint is tartalmaz, valamint a melatonin termeléséhez elengedhetetlen L-triptofánt is. Nyersen, püré formájában vagy pirítóson is kiváló.

Szintén jó alvássegítő a cseresznye és az áfonya is. Azonban ezek a közkedvelt nyári gyümölcsök nem csak jók, hanem különlegesek is, mivel nem a melatonin egyik ’hozzávalóját’, hanem magát a melatonint tartalmazzák, ami a szervezetbe bejutva azonnal ki tudja fejteni hatását. Emellett a cseresznyének magas B-vitamin tartalma van, ami szintén hozzájárul a pihentető alváshoz.

Talán meglepő lehet, de a zabpehely is segíthet az alvásban, mivel bár nem kiemelkedően magas a D-vitamin vagy B-vitamin tartalma, de annál többet tartalmaz L-triptofánból, valamint glicinből. A glicin szintén egy aminosav, akárcsak a triptofán és az izmok ’pihenését’ segíti elő az idegi ingerületátadás gátlásával.

A hüvelyesek általánosan jó L-triptofán források, ráadásul magas fehérjetartalmuk mellett rengeteg rostot, ásványi anyagot a B-vitamint is tartalmaznak. A csicseriborsó kiváló választás, mivel sokféleképp el lehet készíteni. Felhasználhatjuk humuszhoz, de salátát, falafelt vagy egyszerű köretet is készíthetünk belőle.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.