Menü

Természetes alvássegítők

Ősszel, ahogy egyre hűvösebbre fordul az idő és egyre kevesebbet süt a nap, úgy szervezetünk D-vitamin ellátásáról is gondoskodnunk kell. Jellemzően a téli hónapokban feléljük a szervezetünk D-vitamin készleteit és azokat nem tudjuk pótolni természetes módon. Mivel a D-vitamin valójában neve ellenére nem vitamin, hanem sokkal inkább hormon, ezért számos folyamatban részt vesz testünkben, például az allergiás folyamatok kialakulásában, az immunrendszerünk működésében, valamint az alvás szabályozásában is. Persze ez csak egy a sok anyag közül, ami részt vesz az alvás szabályozásában.

A megfelelő minőségű alvás kulcseleme a melatonin. Az alvást segítő anyagok általában tartalmaznak olyan aminosavat, ami a melatonin termeléséhez szükséges, vagyis L-triptofánt. Szintén elengedhetetlen a B-vitamin, pontosabban a B1-, B3, B6- és B12-vitamin ahhoz, hogy jól aludjunk.

Természetesen segíthetjük szervezetünket vitaminkészítményekkel, étrendkiegészítőkkel, illóolajokkal, aromákkal, fürdőkkel, gyógyteákkal és testmozgással is, azonban a legegyszerűbb, ha az egyébként is mindennapos étrendünkbe illesztjük be azokat az élelmiszereket, amik magas D-vitamin, B-vitamin tartalmúak és/vagy L-triptofánt tartalmaznak.

Az egyik ilyen élelmiszer az avokádó. A benne található egészséges zsírok mellett nagy mennyiségben találunk benne magnéziumot, de ami igazán fontos, D- és B6-vitamint is tartalmaz, valamint a melatonin termeléséhez elengedhetetlen L-triptofánt is. Nyersen, püré formájában vagy pirítóson is kiváló.

Szintén jó alvássegítő a cseresznye és az áfonya is. Azonban ezek a közkedvelt nyári gyümölcsök nem csak jók, hanem különlegesek is, mivel nem a melatonin egyik ’hozzávalóját’, hanem magát a melatonint tartalmazzák, ami a szervezetbe bejutva azonnal ki tudja fejteni hatását. Emellett a cseresznyének magas B-vitamin tartalma van, ami szintén hozzájárul a pihentető alváshoz.

Talán meglepő lehet, de a zabpehely is segíthet az alvásban, mivel bár nem kiemelkedően magas a D-vitamin vagy B-vitamin tartalma, de annál többet tartalmaz L-triptofánból, valamint glicinből. A glicin szintén egy aminosav, akárcsak a triptofán és az izmok ’pihenését’ segíti elő az idegi ingerületátadás gátlásával.

A hüvelyesek általánosan jó L-triptofán források, ráadásul magas fehérjetartalmuk mellett rengeteg rostot, ásványi anyagot a B-vitamint is tartalmaznak. A csicseriborsó kiváló választás, mivel sokféleképp el lehet készíteni. Felhasználhatjuk humuszhoz, de salátát, falafelt vagy egyszerű köretet is készíthetünk belőle.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre