Menü

Őszi vitaminbombák

Ősszel is lehet mindenféle finomságokkal tenni a vírusok ellen, s kicsit felvértezni az immunrendszerünket a hamarosan beköszöntő tél előtt. Hasznos tudnivalók következnek most az őszi vitaminpótlásról.

Az őszi időszak pont arra való, hogy mielőbb feltankoljuk szervezetünket fontos vitaminokkal, felkészítve az immunrendszerünket télre, s mivel finomságokról van szó, így a kellemest a hasznossal köthetjük össze. A csökkenő energiatartalékoknak most van a legnagyobb szüksége a vitamindús zöldségekkel és gyümölcsökkel teli ételekre, italokra, turmixokra, ezekkel nemcsak felturbózhatjuk a szervezetünket, de még jótékony hatásúak is az egészségünkre, vonalainkra, alakunkra.

Az egyik legfontosabb tápanyagaink a C-vitamint tartalmazó ételek, mindemellett az A-, B-, D- és E-vitaminok is szükségesek, továbbá különböző ásványi anyagok folyamatos pótlása is elengedhetetlen ebben az időszakban. Szerencsére sok szezonális zöldségről elmondható, hogy igazi vitaminbomba, fogyasztahtjuk őket nyersen, főve, turmixban, csak nézzünk körül a kertünkben, vagy a piacokon.

Fogyasszunk sok céklát, salátát, itt a fekete retek, a gomba, a padlizsán, a kelbimbó a sütőtökről nem is beszélve, mely s magas A-vitamin és béta-karotin tartalma miatt ideális tápanyagforrás. Ízletes belőle leves vagy püré, vagy akár sütve is fogyasztható. Együnk minél több idénygyümölcsöt, ezekből sosincs hiány, itt a szőlő, az alma, utóbbi sokáig eláll.

A dió sem maradhat el az őszi vitaminbombák felsorolásából, sok benne az A-, E- és B-vitamin, valamint a magnézium, kálium, fluor és szelén. Nagyon szeretem rágcsálni, de sütikbe is kiváló alapanyag. Egy maréknyit ajánlott naponta elfogyasztani.

A frissen facsart zöldség- és gyümölcslevek igazi napindító vitaminkoktélok, ha tehetjük, érdemes picit korábban felkelni és elkészíteni őket. A magas C-vitamin tartalmú csipkebogyóból készíthetünk teát vagy lekvárt, ahogy a som és a kökény szintén alkalmas lekvár főzésére.

Az ősz a raktározás ideje, ilyenkor tölthetjük fel vitaminkészleteinket a télre. Érdemes kihasználni a természet adta patikát, hogy felvértezzük magunkat a téli időszakra, emellett a rendszeres testmozgásról se feledkezzünk el. Mindenkinek jó egészséget és kiváló közérzetet kívánok.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.