Lecseréltette már az autóján a téli gumikat? Itt az ideje!
- Dátum: 2022.11.24., 06:32
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- ablakmosó, ablaktörlők, ajtózár, aktuális, befagy, elindulás, fagyálló, gumiszőnyeg, havas, hólánc, hűvös idő, karbantartás, lecserél, motor, tél, téli gumi, túlélőcsomag., utastér
Ismét eljött az aktualitása autónk téliesítésének, hiszen hamarosan beköszönt a tél, mely egészen más karbantartási munkálatokat igényel, mint a tavaszi, vagy a nyári időszak. Az autósok egy része sajnos nem veszi kellőképpen komolyan autójuk télre való felkészítését, melynek következményei lehetnek a későbbiekben. Íme néhány tipp a hűvös időszakra.
Az ősz elköszöntével a mérsékelten hűvös időt felváltja a ködös, nyirkos, fagyos reggel, az új időjárási körülményekhez pedig az autónkat és a vezetési technikánkat is igazítani kell.
Akik autója csillaggarázsban alszik, ők mindenképp szerezzenek ponyvát, melyet a szélvédőre tehetnek, különben az ablaktörlők hozzáfagynak az üveghez.
Én rendszeresen indulás előtt 10 perccel kilépek és beindítom az autót, így mire a gyerekkel útnak indulunk, kellőképp bemelegszik a motor és az utastér is komfortosabb hőmérsékletű. Erre mindenképp érdemes 10 percet számolni és az autó elindításával a pára leolvasztót is bekapcsolni. Nagyon veszélyes úgy elindulni, hogy fél kézzel az ablakot törölgetjük, mert nem látunk ki a kocsiból.
Természetes, hogy téli gumikkal közlekedünk, amikor a hőmérséklet tartósan 7-8 Celsius fok alatt van, kötelező lecserélni a nyári autógumit télire, vagy 4 évszakos gumira, ellenőrizve a keréknyomást.
Ha hegyekbe készülünk síelni, vagy erősen havas tájra, mindenképpen legyen nálunk hólánc is.
Nem tudom ki, hogy van vele, nekem hasznos a befagyott ajtózárra a zárolajozó jégoldó, előfordult már, hogy befagyott és kellemetlen a reggeli kapkodáskor.
Azt is ellenőrizzük, hogy a kipufogócső nincs-e eltömődve hóval vagy jéggel, ez fontos feladat, ugyanis a szénmonoxid így visszakerülhet az utastérbe.
Mindig ellenőrizzük a fagyálló ablakmosó-folyadékot. Télen, mínusz fokokban a nyári ablaktörlő folyadék nem alkalmas, hiszen azonnal ráfagy a szélvédőre, ezért fontos a fagyálló ablakmosó beszerzése, s egy jégkaparó is legyen odakészítve a kocsiba.
Az autóban érdemes gumiszőnyegre váltani, így megóvhatjuk a téli vizes, lucskos, havas sáros latyaktól, s könnyebben is tisztítható.
Az akkumulátor teljesítőképessége a téli időszakban kissé romlik. Ajánlatos emiatt rendszeresen ellenőriztetni. Kellemetlen a reggeli induláskor szembesülni azzal, hogy nem indul az autó.
S végül, de nem utolsó sorban: állítsunk össze egy túlélőcsomagot arra az esetre, ha lerobban az autónk. Meleg plédre, valami tartós élelmiszerre, vízre bármikor szükség lehet.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.