Lecseréltette már az autóján a téli gumikat? Itt az ideje!
- Dátum: 2022.11.24., 06:32
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- ablakmosó, ablaktörlők, ajtózár, aktuális, befagy, elindulás, fagyálló, gumiszőnyeg, havas, hólánc, hűvös idő, karbantartás, lecserél, motor, tél, téli gumi, túlélőcsomag., utastér
Ismét eljött az aktualitása autónk téliesítésének, hiszen hamarosan beköszönt a tél, mely egészen más karbantartási munkálatokat igényel, mint a tavaszi, vagy a nyári időszak. Az autósok egy része sajnos nem veszi kellőképpen komolyan autójuk télre való felkészítését, melynek következményei lehetnek a későbbiekben. Íme néhány tipp a hűvös időszakra.
Az ősz elköszöntével a mérsékelten hűvös időt felváltja a ködös, nyirkos, fagyos reggel, az új időjárási körülményekhez pedig az autónkat és a vezetési technikánkat is igazítani kell.
Akik autója csillaggarázsban alszik, ők mindenképp szerezzenek ponyvát, melyet a szélvédőre tehetnek, különben az ablaktörlők hozzáfagynak az üveghez.
Én rendszeresen indulás előtt 10 perccel kilépek és beindítom az autót, így mire a gyerekkel útnak indulunk, kellőképp bemelegszik a motor és az utastér is komfortosabb hőmérsékletű. Erre mindenképp érdemes 10 percet számolni és az autó elindításával a pára leolvasztót is bekapcsolni. Nagyon veszélyes úgy elindulni, hogy fél kézzel az ablakot törölgetjük, mert nem látunk ki a kocsiból.
Természetes, hogy téli gumikkal közlekedünk, amikor a hőmérséklet tartósan 7-8 Celsius fok alatt van, kötelező lecserélni a nyári autógumit télire, vagy 4 évszakos gumira, ellenőrizve a keréknyomást.
Ha hegyekbe készülünk síelni, vagy erősen havas tájra, mindenképpen legyen nálunk hólánc is.
Nem tudom ki, hogy van vele, nekem hasznos a befagyott ajtózárra a zárolajozó jégoldó, előfordult már, hogy befagyott és kellemetlen a reggeli kapkodáskor.
Azt is ellenőrizzük, hogy a kipufogócső nincs-e eltömődve hóval vagy jéggel, ez fontos feladat, ugyanis a szénmonoxid így visszakerülhet az utastérbe.
Mindig ellenőrizzük a fagyálló ablakmosó-folyadékot. Télen, mínusz fokokban a nyári ablaktörlő folyadék nem alkalmas, hiszen azonnal ráfagy a szélvédőre, ezért fontos a fagyálló ablakmosó beszerzése, s egy jégkaparó is legyen odakészítve a kocsiba.
Az autóban érdemes gumiszőnyegre váltani, így megóvhatjuk a téli vizes, lucskos, havas sáros latyaktól, s könnyebben is tisztítható.
Az akkumulátor teljesítőképessége a téli időszakban kissé romlik. Ajánlatos emiatt rendszeresen ellenőriztetni. Kellemetlen a reggeli induláskor szembesülni azzal, hogy nem indul az autó.
S végül, de nem utolsó sorban: állítsunk össze egy túlélőcsomagot arra az esetre, ha lerobban az autónk. Meleg plédre, valami tartós élelmiszerre, vízre bármikor szükség lehet.
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.
Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.
Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.