Menü

Gyors leveles tészta házilag

Alig kell hozzá valami, gyorsan elkészül és univerzálisan felhasználható a leveles tészta, édes és sós nassolnivalók is készülhetnek belőle. Biztos vagyok benne, hogy eddig te is azt gondoltad, bonyolult otthon leveles tésztát készíteni, pedig se nem macerás, se nem időigényes az összeállítása. Ha elolvasod az alábbi receptet, garantálom, hogy sokkal ritkábban fogod a boltit választani.

Hasonlóképpen kell összeállítani, mint a linzer- vagy a pitetésztát, legalábbis az első mozzanat megegyezik: a lisztet gyors mozdulatokkal kell összedolgozni a jéghideg vajjal, míg morzsás állagot nem kapsz. A vajnak nem szabad megolvadnia a kezed melegétől, úgyhogy érdemes a lisztet és a tálat is a hűtőbe tenni, mielőtt nekiállsz a tészta készítésének.

Ha megvan a puha, rugalmas tésztád, utána csak nyújtanod és hajtogatnod kell. Ez sem bonyolult folyamat, bőven elég háromba hajtani a tésztát, majd újra kinyújtani, ismét hajtani és így tovább. Ezt a folyamatot minimum háromszor ismételd meg, de minden egyes nyújtás előtt forgasd el 90 fokkal a tésztát.

A kész leveles tésztát le is fagyaszthatod, légmentesen csomagold be, úgy tedd a mélyhűtőbe. Az alábbi adagból 300 gramm tésztád lesz.

Hozzávalók 1 darabhoz

125 gramm liszt

140 gramm hideg vaj

1 nagy csipet só

60 milliliter hideg víz

Előkészítési idő: 30 perc

Elkészítési idő: 30 perc

Elkészítés:

A lisztet és a tálat, amelyben összeállítjuk majd a tésztát, tegyük a hűtőbe fél órára, mielőtt nekiállunk a tésztának.

Az átszitált lisztet keverjük össze a sóval, majd kockázzuk bele a hideg vajat. Morzsoljuk össze a vajat a liszttel, vigyázzunk, ne olvadjon meg a kezünk melegétől.

Ássunk egy mélyedést a liszt közepébe, öntsük oda a jéghideg vizet. Egy spatula segítségével kezdjük el összekeverni a tésztát. Mikor nagyjából összeállt, a kezünkkel gyúrjuk gombóccá.

Tegyük a tésztát enyhén lisztezett felületre. Lisztezzük be a nyújtófát is, majd nyújtsuk a tésztát 25 centis téglalappá. A felesleges lisztet söpörjük le róla. A tészta alsó harmadát hajtsuk be a közepéig, majd hajtsuk rá a felső harmadát, hogy réteges legyen. Közben a felesleges lisztet mindig söpörjük le róla. Forgassuk el a tésztát 90 fokkal, majd ismételjük meg a nyújtást és a hajtogatást. Ezt ismételjük meg még legalább háromszor.

Ha kész vagyunk vele, az összehajtogatott tésztát csomagoljuk folpackba, majd tegyük a hűtőbe 1 órára, mielőtt használnánk.

Amit a só fogyasztásáról tudni kell

Nagyon felkapott téma az egészséges táplálkozás terén a kevesebb só fogyasztása, de azért nem jó átesni a ló túloldalára. Sóra szüksége van a szervezetnek, de nem mindegy mennyire és milyenre.

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?

Jön a gofri világnapja!

Édes emlékezésre hívjuk a kedves olvasókat! Már meg sem lepődünk az abszurdabbnál abszurdabb világnapokról olvasva, de most tegyünk egy kivételt és beszéljünk arról, hogy március 25-én van a gofri világnapja!

A homoktövis fogyasztásának lehetőségei

A homoktövis névvel sokfelé találkozhatunk, nem csak gyógynövényként emlegetve, hanem ételek és italok alapanyagaként, de nézzük, hogy a belőle készült dolgokat mire használhatjuk.

A torma nem csak húsvétkor hasznos

A hazai tormafogyasztás nagyrészt az ünnepekhez kötődik: húsvétkor és karácsonykor kuriózumként kerül a torma az asztalra, de kevesen fogyasztják azt rendszeresen. Holott tormát, valamint a belőle készült krémet az év szinte minden időszakában kapni a boltokban. Valamint ezerszínű felhasználása mellett, számos pozitív hatása is van, amely miatt érdemes időközönként fogyasztani