Menü

Súlyos betegségeket jelezhet a nyakad

Kevesen tudják, de a nyakunk sok titkot elárulhat egészségi állapotunkról, ha tudjuk, milyen jeleket kell keresnünk. A csomók és dudorok, az erekben bekövetkezett változások, és minden, ami szokatlan, új, vagy furcsa a nyakon, az a test jelzése, mely akár komoly betegségről is árulkodhat.

Ha furcsa dudort, csomót, vagy egyéb elváltozást veszünk észre nyakunkon, nem szabad semmibe venni: a legjobb, amit tehetünk, hogy minél előbb megmutatjuk orvosunknak.

1. Látható csomó a nyak alján

A pajzsmirigy csomók túlnyomó többsége jóindulatú daganat, de a nagyon nagyok befolyásolhatják a nyelést, légúti nyomó érzést okozhatnak, és megnehezítik a légzést is. Ha ezek közül bármelyik tünet jelentkezik, forduljunk orvoshoz!

2. Duzzadó véna

Egy duzzadó véna úgy néz ki, mintha egy hosszú kötél húzódna a nyak egyik oldalán. Ilyen esetben az is előfordulhat, hogy nyaki vénás fájdalom lép fel. Ennek oka lehet szívelégtelenség, pulmonális hipertónia, fertőzés vagy szívbillentyűszűkület. A pulmonális hipertónia egy tünetegyüttes megnevezése, mely esetenként akut életveszélyt is jelenthet, és azonnali beavatkozást igényel.

Az ereknek nem szabadna jól kivehetően látszaniuk a nyakon. Ha a nyaki véna puffadt, feszül, az vena cava szindrómára utalhat. Ha ehhez duzzanat társul a mellkas felső részén, akkor a felduzzadt erek jobb oldali szívelégtelenséget jelezhetnek, mivel a vér visszafolyik az erekbe.

3. Széles nyak

Amennyiben a nyak igen széles – férfiak esetében több mint 43 centiméter, nők esetében pedig szélesebb, mint 40 centiméter – akkor nagyobb az alvási apnoe kialakulásának kockázata. Ennek a betegségnek az egyik tünete a horkolás, a másik pedig a fáradékonyság. Ha alvás után úgy ébredünk, mintha semmit sem aludtunk volna, és az álmosság nap közben sem múlik el, ráadásul nyakunk rövid, és vastag, akkor valószínűleg alvási apnoenk van.

Akinek vastag a nyaka, érdemes rákérdeznie annál, akivel együtt alszik, hogy szokott-e horkolni. Ha a válasz igen, érdemes orvoshoz menni és utánajárni a dolognak. Az alvásterápiás maszkok és készülékek – úgynevezett CPAP készülékek – igen jó eredménnyel megszüntethetik a horkolást, de ha ez nem sikerül, műtéti úton is gyógyítható a betegség.

4. Duzzadt nyirokcsomó a nyakon az állkapocs alatt

Az állkapocs alatti, nyakon megjelenő duzzanat humán papillomavírusra (HPV) enged következtetni. Ez a vírus rendkívül gyakori, bár, mivel a legtöbb ember tünet nélkül kigyógyul belőle, sokan nem is tudják, hogy fertőzöttek voltak. Azok, akiknél megmarad, duzzanatot vehetnek észre a nyakukon. A HPV-típusok nagyon sokfélék, a magas rizikófaktorba tartozók között szerepel a méhnyakrák is, épp ezért nem szabad félvállról vennünk, ha az említett tünet jelentkezik nálunk.

A HPV-vírussal kapcsolatos szájrák a becslések szerint 225% -kal nőtt az előző évtizedekben. A szájrák első tünete is lehet a nyakon lévő, állkapocs alatti daganat. Ez általában nem jár fájdalommal.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?