Veszélyesek a téli sportok?
- Dátum: 2022.12.15., 03:19
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- bekuckóz, bemelegítés, fejsérülés, futás, kényszerpihenő, korcsolya, nyújtás, óvintézkedés, réteges öltözet, rizikófaktor, sebesség, sérülés, síelés, snowboard, szánkó, téli sport, veszélyes
A téli sportok szépségeit nem lehet vitatni. Van, aki kifejezetten várja a téli hónapokat, mások ilyenkor inkább bekuckóznak és legszívesebben téli álmot aludnának májusig. Aki szeret szabadban sportolni nekik jó, hír, hogy télen sem kell lemondani a mozgás öröméről, csak óvatosabban, körültekintőbben kell mozogni, hiszen nem szeretnénk a hosszú tél utáni friss tavaszi időt máris sérülés miatti kényszerpihenővel kezdeni.
Régóta népszerű téli sport a síelés, hogy a szánkózásról, korcsolyázásról ne is beszéljünk! Ezek olyan dinamikus sporttevékenységek, amelyek szinte az összes izomcsoportunkat megdolgoztatják, ugyanakkor nem veszélytelenek.
Aki síel és/vagy snowboardozik, annak tisztában kell lennie azzal, hogy ezek balesetveszélyes sportok, hiszen egy fejsérülés akár halálos kimenetelű is lehet, ezért a téli sportokat nagy körültekintéssel kell űznünk, a sebességet pedig (például egy-egy lesiklásnál) kellően kell megválasztani.
Gyakoriak a térdsérülések, melyek fájdalmasak és olykor műtétet is igényelnek. Mindenképp mérlegelni kell, hogy az ilyen sportbalesetekből való felépülés hónapokat, sőt esetekben akár egy évet is igénybe vehet.
A korcsolyázásnál a sebesség a rizikófaktor, sajnos gyakoriak a töréses sérülések, ezért aki téli sportokra adja a fejét, bizony néhány biztonsági óvintézkedést végig kell gondolnia.
mindig melegítsünk be rendesen!
maradjunk a kijelölt pályán, útvonalon.
síelésnél kerüljük az olyan helyeket, ahol lavinaveszély van
téli terepfutások alkalmával terepcipőt használjunk
esti futásoknál ellenőrizzük fényforrásaink, fejlámpáink működését, legyen nálunk pótelem.
tartsunk pihenőt
használjunk arcunkra csősálat, mely nem engedi, hogy a hideg levegő egyből a tüdőnkbe jusson.
jeges, ónos időben maradjunk otthon és tartsunk pihenőnapot, vagy menjünk terembe edzeni, esetleg tornázzunk otthon.
hasznos és praktikus kiegészítői a téli mozgásnak a különböző melegítő zselék és krémek.
Téli sportolás alkalmával nem lehet elégszer kihangsúlyozni a megfelelő védőöltözetet, mely réteges ruházatot jelent: meleg aláöltözőket, kesztyűt, sálat, sapkát, ám a túlöltözést is feltétlen kerülni kell, s ügyeljünk arra, hogy orron át vegyük a levegőt, a sport befejeztével pedig mielőbb vegyünk meleg fürdőt, igyunk forró teát, levest és végezzünk nyújtógyakorlatokat. sérülésmentes téli sportolást kívánok!
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.