Veszélyes környezet?
- Dátum: 2023.02.10., 07:23
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- baktérium, egészség, képernyő, környezet, mikrobiológia, mikroorganizmus, okostelefon, szennyeződés, vírus
Mindenki hallotta már, hogy az okostelefon képernyője és a számítógép billentyűzete piszkos. De vajon mennyire? Tudjuk-e, hogy ezeken kívül még hol találkozhatunk baktériumcsordával a mindennapjaink során?
Érintőképernyők
Nemcsak az okostelefonok képernyőire kell gondolni, lehet szó egy fotóelőhívóról vagy gyorsétterem láncok rendeléseihez használt képernyőiről is. Ezeken a felületeken nagyritkán sajnos gyomor-bélrendszeri fertőzést vagy akár szepszist okozó baktériumok is megtelepedhetnek.
Fali kézszárítók
Amikor lehúzzuk a WC-t, egy adag baktériumot a levegőbe juttatunk. Ha ezekkel egy helyiségben vannak elhelyezve a kézszárítók, akkor azok minden nyomásnál egy jó adagot ebből a levegőbe juttatnak.
Edzőtermek
Ha egy edzőterem lehetőséget biztosít, hogy letisztítsd vagy fertőtlenítsd az eszközt, mielőtt használatba veszed, élj a lehetőséggel! Hiába ez az a hely, ahová azért megyünk, hogy megőrizzük az egészségünket, rengeteg baktérium található az egyes eszközökön. Ez pedig csak azért van, mert a bőrünkön található mikrobák megtalálják az utat, hogy mindenre átragadjanak, amihez hozzáérünk. Egy tanulmány például kimutatta, hogy bizonyos eszközön a mosdókban általánosan előforduló fajok is megtalálhatóak.
Étlapok
Ez talán egy olyan pont, amire nem sokan gondolunk. Sose moss kezet, mielőtt az étteremben kiválasztanád, mit fogsz fogyasztani. Egyes étlapok felületén százszor annyi baktérium található, mint egy WC ülőke felszínén. Sajnos az éttermi személyzetnek nincs ideje az étlapok állandó fertőtlenítésére. Ha sor is kerül rá, az mindössze napi egyszer történik.
Ivókutak
Mindenki emlékszik ezekre az iskolában? Mennyire praktikus volt őket használni. Nem kellett hozzá pohár, se a tenyerünk, ami esetleg éppen koszos is volt. Egyszerűen csak lenyomtuk a csapot, és már ittunk is. Még jó, hogy akkor nem tudtunk róla, hogy ezek akár egy fürdőszobánál is szennyezettebbek lehetnek. Ennek az oka pedig mindössze annyi, hogy nem takarítják, fertőtlenítik őket ellentétben egy hagyományos fürdőszobával.
Bevásárlókocsi
Remek otthon több, mint 11 millió mikroorganizmus számára. Akár olyanoknak is, amelyek nyers húsról kerültek oda. A koronavírus terjedése óta azonban legalább észben tartják az emberek, hogy ezeket használat előtt mindenképpen érdemes fertőtleníteni.
Liftgombok
A lifthívó gombok vagy a kapucsengő is fokozott elővigyázatosságot igényelnek.
Hotelszobák
Mikrobiológiai szempontból a távirányító a legveszélyesebb, de ne felejtsd el fertőtleníteni a következőket sem: az éjjeli lámpa kapcsolója, hajszárító, telefon.
ATM-ek
Ha a gombokról nem is ejtünk szót – pedig tudjuk, hogy ezek rendkívül szennyezettek lehetnek -, érdemes megemlíteni, hogy az influenza vírus egy bankjegyen akár 17 napig is életképes maradhat!
Szóval néha jobb, ha elgondolkodunk, mihez hogyan nyúlunk hozzá, vagy ha hozzányúltunk, a következő mozzanat előtt mossunk vagy fertőtlenítsünk kezet! Természetesen nem kell és nem is szabad mindent idegesítő módon sterilizálni, de olykor érdemes elgondolkodni, mit vihetünk haza, ha nem figyelünk – főleg a téli időszakban, amikor az immunrendszerünk sem a legerősebb időszakát éli.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.