10 ezer lépés naponta az egészségért!
- Dátum: 2023.02.18., 04:51
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- 10 ezer lépés, aktivitásmérő, bolt, cél, egészség, egészségtelen, egészségügyi előny, elhatározás, elhízás, eredmény, étel, fiatal, gyalog, idős, játszótér, kedvező hatás, kutya sétáltatás, lépésszám, lépésszámláló, motivál, munkahely, naponta, nyugdíjas, ösztönöz, pluszkalóriabevitel, séta, sportóra, táplálkozás, teljesíthető
Igen, az ajánlás szerint ennyit kell megtenni naponta a hosszabb, egészséges életért, vajon könnyen teljesíthető?
Fiatalként talán könnyen rávágom, hogy igen, s bár idősebb korban nyilván nehezebben teljesíthető, de kedvező hatásai miatt mindenképp érdemes törekedni rá. Állítólag ahhoz, hogy megőrizzük egészségünket, fittek maradjunk és ne hízzunk el, elkerüljük napi tízezer lépést kell megtennünk.
Bizony ezzel nem mondtam újat, hiszen sokszor hallottuk már, hogy a napi 10 ezer lépés milyen mértékben járul hozzá az egészségünkhöz, nézzük, hogy lehet megvalósítani ezt az elsőre nehéznek tűnő küldetést?
Jó hír, hogy a tízezer lépés nincs annyira kőbe vésve, természetesen már kevesebb is sokat számít, sőt, egy új tanulmány szerint a napi 7 ezer lépés is jelentős egészségügyi előnyökkel jár, ez a szám pedig már jobban hangzik és nem tűnik lehetetlen feladatnak.
A fent említett lépésszámot, hogy lehet elérni?
Természetesen elhatározás kérdése ez is, mint minden más. Csupán annyi szükséges hozzá, hogy eldöntsük gyalog járunk dolgozni, gyalog sétálunk a gyerekkel iskolába, vagy ha ez nem megvalósítható (jómagam 3 gyerekkel indulok a város három pontjára reggelente, tehát nálam például ez bármennyire is szeretném esélytelen) ám lehetséges iskola vagy óvoda után egy – egy sétát tenni, s letenni az autót, mikor a közeli boltba, vagy játszótérre indulunk.
Ha tehetjük hétvégén tervezzünk rendszeresen egy-egy túrát, sétát a családdal.
Akik felelős állattartók, ők gyakran sétálnak a kutyusaikkal, nekik a napi lépésszám ezáltal könnyebben kivitelezhető, hiszen nekik köszönhetően jóval gyakrabban kimozdulnak a gazdik is a friss levegőre. Örömmel láttam nyugdíjas ismerőseinknél, hogy amióta örökbe fogadtak kutyust, sokkal többet mozognak és sétálnak a friss levegőn a kutyasétáltatásoknak köszönhetően.
A napi tízezer lépés megtétele a súlytartásban, súlycsökkentésben is segíthet, természetesen hozzá kell tenni, hogy csak abban az esetben segíti céljainkat a megtett jó pár km, ha séta után nem gondoljuk megérdemeltnek a pluszkalóriabevitelt, valami egészségtelen étellel, mert akkor kárba is veszett a munka.
Hasznos eszköz lehet a lépésszám eléréséhez a lépésszámláló, vagy sportóra, aktivitásmérő, mely ösztönöz, motivál arra, hogy elérjük a kívánt eredményt.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.