Menü

Nagytakarítás okosan

Sokunk nagy ellensége a takarítás. Miért olyan nagy ügy ez? Miért vesszük rá magunkat olyan nehezen, hogy nekiálljunk, és miért tart olyan sokáig? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keressük most a választ, valamint bemutatunk egy módszert, amelynek segítségével talán könnyebb és gyorsabb lesz a takarítás, és talán megszűnik kisördögnek lenni.

Sajnos a legtöbben rengeteg holmit halmozunk fel az otthonainkban. Véleményem szerint ez az első dolog, ami nagymértékben megnehezíti az alapos és könnyed takarítási folyamatot. Ha sok mindent kell lepakolni egy-egy felületről, sok mindent kell felszedni a földről (most nem a gyerekek által széthagyott játékokra gondolok), sok mindent kell kipakolni egy-egy helyről, gyakran elveheti a kedvünket a nagytakarítástól.

Szóval az első dolog, amit ajánlani tudok az, hogy a felesleges dolgoktól szabaduljunk meg! Adjuk el, ajándékozzuk el, dobjuk ki. Tudom, tudom, sok mindenre lehet, hogy még szükség lesz a jövőben – de szükség volt rá az elmúlt 5 évben? Ha nem, hát ki vele!

Könnyed nagytakarítás 7 (vagy inkább csak 5) nap alatt:

A legfontosabb dolog, hogy osszuk fel a lakást/házat területekre. A legjobb érzés talán a konyhával kezdeni. Ha a konyha tiszta, máris jobban fogjuk érezni magunkat, ezért az első napra érdemes ezt beiktatni.

Általánosságban elmondhatjuk, hogy a takarítást érdemes fentről lefelé végezni, tehát kezdjük a plafonnál: töröljük le a csillárt, szedjük le a pókhálókat.

Írhatunk egy check listet is, miket kell megcsinálnunk. Íme egy példa:

Összepakolni
Rendet tenni a mosogatóban és körülötte
Kipakolni a hűtőt, átnézni a termékeket, kitörölni, visszapakolni
Letakarítani a tűzhelyet
Kivinni a szemetet
Kitörölni a szekrényeket, fényezni az edényeket (ha túl sok az időnk!)
Felporszívózni, felmosni

A második napon mehetünk tovább. Jöhet a nappali vagy az étkező, esetleg mindkettő, ha egyben vannak. Jó esetben ezeken a helyeken nem tárolunk túl sok dolgot, így a takarítás is egyszerűbb. A harmadik napon vegyük az irányt a hálószoba/hálószobákfelé. Az alapelv mindig ugyanaz. Haladjunk fentről lefelé. Takarítsunk le mindent a plafonon. Húzzuk le az ágyneműt. Az ágytakarót rázzuk és szellőztessük ki. Jó, ha kitesszük a napra, amikor csak lehet.

Töröljük le a felületeket nedves kendővel. Porszívózzunk, különös tekintettel a sarkokra és az ágy alatt. Mossunk fel.

A negyedik és ötödik napon a fürdőszoba és a mosás kerül sorra. Nézzük a listát!

WC takarítás
Zuhanyfüggöny mosás, szárítás, napoztatás
Lefolyók tisztítása
Zuhanyzó/fürdőkád takarítás
Felületeket letörölni nedves ruhával
Porszívózás, felmosás
Mosógép mélytisztítása

A hatodik nap lehet szabad, illetve befejezheted azt, amire eddig nem volt időd, hiszen nem vagyunk egyformák, és a legtöbbünk napjai nagy rohanásban telnek, kinek a munka, kinek a gyerekek miatt. A hetedik napon pedig következik a jutalom: élvezd, amit elértél! Van egy tiszta, rendes otthonod. Egyetek együtt a családdal, pihenjetek!

S ne feledd: egy jól felépített takarítási rendszer az önmagunkkal való törődés egyik legjobb eszköze!

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?