Menü

Nagytakarítás okosan

Sokunk nagy ellensége a takarítás. Miért olyan nagy ügy ez? Miért vesszük rá magunkat olyan nehezen, hogy nekiálljunk, és miért tart olyan sokáig? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keressük most a választ, valamint bemutatunk egy módszert, amelynek segítségével talán könnyebb és gyorsabb lesz a takarítás, és talán megszűnik kisördögnek lenni.

Sajnos a legtöbben rengeteg holmit halmozunk fel az otthonainkban. Véleményem szerint ez az első dolog, ami nagymértékben megnehezíti az alapos és könnyed takarítási folyamatot. Ha sok mindent kell lepakolni egy-egy felületről, sok mindent kell felszedni a földről (most nem a gyerekek által széthagyott játékokra gondolok), sok mindent kell kipakolni egy-egy helyről, gyakran elveheti a kedvünket a nagytakarítástól.

Szóval az első dolog, amit ajánlani tudok az, hogy a felesleges dolgoktól szabaduljunk meg! Adjuk el, ajándékozzuk el, dobjuk ki. Tudom, tudom, sok mindenre lehet, hogy még szükség lesz a jövőben – de szükség volt rá az elmúlt 5 évben? Ha nem, hát ki vele!

Könnyed nagytakarítás 7 (vagy inkább csak 5) nap alatt:

A legfontosabb dolog, hogy osszuk fel a lakást/házat területekre. A legjobb érzés talán a konyhával kezdeni. Ha a konyha tiszta, máris jobban fogjuk érezni magunkat, ezért az első napra érdemes ezt beiktatni.

Általánosságban elmondhatjuk, hogy a takarítást érdemes fentről lefelé végezni, tehát kezdjük a plafonnál: töröljük le a csillárt, szedjük le a pókhálókat.

Írhatunk egy check listet is, miket kell megcsinálnunk. Íme egy példa:

Összepakolni
Rendet tenni a mosogatóban és körülötte
Kipakolni a hűtőt, átnézni a termékeket, kitörölni, visszapakolni
Letakarítani a tűzhelyet
Kivinni a szemetet
Kitörölni a szekrényeket, fényezni az edényeket (ha túl sok az időnk!)
Felporszívózni, felmosni

A második napon mehetünk tovább. Jöhet a nappali vagy az étkező, esetleg mindkettő, ha egyben vannak. Jó esetben ezeken a helyeken nem tárolunk túl sok dolgot, így a takarítás is egyszerűbb. A harmadik napon vegyük az irányt a hálószoba/hálószobákfelé. Az alapelv mindig ugyanaz. Haladjunk fentről lefelé. Takarítsunk le mindent a plafonon. Húzzuk le az ágyneműt. Az ágytakarót rázzuk és szellőztessük ki. Jó, ha kitesszük a napra, amikor csak lehet.

Töröljük le a felületeket nedves kendővel. Porszívózzunk, különös tekintettel a sarkokra és az ágy alatt. Mossunk fel.

A negyedik és ötödik napon a fürdőszoba és a mosás kerül sorra. Nézzük a listát!

WC takarítás
Zuhanyfüggöny mosás, szárítás, napoztatás
Lefolyók tisztítása
Zuhanyzó/fürdőkád takarítás
Felületeket letörölni nedves ruhával
Porszívózás, felmosás
Mosógép mélytisztítása

A hatodik nap lehet szabad, illetve befejezheted azt, amire eddig nem volt időd, hiszen nem vagyunk egyformák, és a legtöbbünk napjai nagy rohanásban telnek, kinek a munka, kinek a gyerekek miatt. A hetedik napon pedig következik a jutalom: élvezd, amit elértél! Van egy tiszta, rendes otthonod. Egyetek együtt a családdal, pihenjetek!

S ne feledd: egy jól felépített takarítási rendszer az önmagunkkal való törődés egyik legjobb eszköze!

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.