Calicivírus-fertőzés tünetei és kezelése
- Dátum: 2023.03.09., 21:13
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- adenovírus, antibiotikum, betegség, calicivírus, fájdalom, hányás, hasmenés, rotavírus, széklet
Jelenleg a calicivírus a halmozottan fellépő hányásos-hasmenéses megbetegedések egyik leggyakoribb kórokozója. A fertőzés zárt közösségekben nagyon gyorsan terjedhet, de az otthon lévők is áteshetnek rajta, járványhelyzet nélkül is. Egyik legfertőzőbb nemzetsége a norovírus.
Calicivírus okozta hasmenésen az ember élete során többször is áteshet, tekintettel arra, hogy a vírusnak számos variánsa van, hasonlóképpen az influenzavírushoz. Ez az oka annak, hogy a betegség ellen tartós védettség nem alakul ki. A calicivírus-járvány egy-egy országon, kisebb-nagyobb területen könnyedén végigsöpörhet. A fertőzés gyakran egészségügyi intézményekben lép fel, hiszen ilyen helyeken a vírus könnyen terjed; ugyanez igaz az ápolási otthonokra is. Ugyancsak jellemző, hogy évről-évre tengeri hajóutakon tör ki calicivírus-járvány - a szakirodalom több ilyen esetről is tud.
A gyerekek és felnőttek, férfiak és nők fogékonysága között érdemi különbség nincs, az viszont érdekes megfigyelés, hogy a kórházakban vagy ápolási otthonokban kitörő járványok során az ápoló személyzet súlyosabb tüneteket mutat, mint az ápoltak - ennek oka nem ismert. A fertőzés valódi előfordulására vonatkozóan nincsenek megbízható adatok, mert egy enyhe lefolyású, önmagától gyógyuló vírusos hasmenésről van szó, emiatt a betegek orvoshoz sem feltétlenül fordulnak problémájukkal.
Másrészt az orvosoknak nem kötelező a panaszosok székletét calicivírust kimutató vizsgálatra küldeniük, a fertőzéseket nem kell jelenteniük. Ebből viszont az is következik, hogy a járványügyi laboratóriumoknak is csak becsült adataik lehetnek. Pontos információk egyedül azokról a megbetegedésekről vannak, amelyek egy-egy iskolát, egészségügyi intézményt vagy szociális otthon érintenek.
A calicivírus-fertőzés okai
A fertőzés kiváltó oka értelemszerűen maga a calicivírus, amely már nagyon kis mennyiségben képes betegséget okozni. A szervezetbe emberről emberre terjedve, közösen fogyasztott ételek útján, hányó betegektől belélegezve fertőzhet. Terjedését a nem megfelelő higiéniás körülmények elősegítik.
A calicivírus-fertőzés tünetei
A vírusfertőzés komoly és heves hányásos-hasmenéses tüneteket okoz, nagyon rövid, legfeljebb pár napos lappangási idő után. Jelentős testhőmérséklet-emelkedést nem vált ki, maximum hőemelkedés kíséri.
A calicivírus-fertőzés diagnózisa
Calicivírus-fertőzésre az orvosok a tünetekből következtetnek, nyomósabb ok nélkül nem küldik ez a székletet külön vizsgálatra. Víruskimutatást csak akkor végeznek, ha például egy kórházban vagy szociális otthonban a betegség többeket érint. Ez esetben néhány tünetes beteg székletét küldik el vizsgálatra. Ha a gyanú igazolódik, ki lehet mondani, hogy az adott közösségben a calicivírus volt a felelős a hányásos-hasmenéses tünetekért.
Pusztán a tünetek alapján persze nem lehet kijelenteni azt sem, hogy a hasmenést biztosan a calicivírus okozza: hasonló, néhány napos kellemetlenséget ugyanis többek közt a rotavírus és az adenovírus is kiválthat.
A kevés alvás súlyos következménye

Az alváshiány az egyik legsúlyosabb egészségügyi probléma napjainkban: bármennyire is úgy gondoljuk, hogy a fáradtságon kívül nem lesz következménye, hosszú távon növeli a krónikus betegségek kockázatát.
Mellkasi fájdalom: mi okozhatja?

A mellkasi fájdalomról a legtöbb embernek a szívroham jut eszébe, azonban a mellkasi fájdalomnak nagyon sok oka lehet, néhány egészen banálistól az életveszélyesig.
A melatonin lehetséges mellékhatásai

Az alvási gondokkal küzdők közül nagyon sokan keresik az alternatív megoldásokat problémáik enyhítésére, és ezek közé tartozik a melatonin szedése is. Ennek azonban mellékhatásai is lehetnek.
Szikrázik a szemed? – ezek lehetnek az okok

Sokunkkal előfordult már, hogy a semmiből egyszer csak egy előugrott egy fényszikra, vagy egy gyorsan mozgó pont, de tulajdonképpen semmi sem mozog körülöttünk, csak a szemünk érzékeli ezt. Többféle oka is lehet, de mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.
A kontaminált vékonybél szindróma jelei

Sokszor hajlamosak vagyunk szervezetünk vészjelzéseit az elmúlt betegségekre, kiadós ünnepi étkezésekre vagy a mozgásszegény téli időszakra fogni, ám ha már hosszabb ideje fennálló panaszoktól szenvedünk, érdemes egy egyszerű vizsgálattal megbizonyosodnunk arról, nincs-e komolyabb betegségünk.