Menü

Ez lett az év gyógynövénye

Éppen 10 éve, hogy minden évben kiválaszt a Magyar Gyógyszertudományi Társaság egy gyógynövényt, mely az év gyógynövénye lesz. Ezt főként a gyógynövények népszerűsítése és azok megfelelő használatának ismertetése céljából teszik. A 2023-as év gyógynövényének a vadgesztenyét választották.

A vadgesztenyét mindenki ismeri, szinte mindenhol találkozhatunk vele. Bár az első dolog, ami eszünkbe jut róla, az az, hogy nem ehető, azonban ettől függetlenül számos pozitív egészségügyi hatása ismert. Ez a szappanfafélék családjába tartozó lombhullató növény homokos és agyagos talajon is kiválóan megél, ráadásul nem csak fa formában ismert, cserjés változata is létezik.

De hogy mégis melyik része használható fel gyógyászati célokra? Jó hír, hogy szinte minden: a növény magja, a virágja, a kérge és a levele is felhasználható különböző célokra. Éppen időben vagyunk a begyűjtéshez is, mivel ennek az ideje általában áprilistól júliusig tart.

A növény kérgével a kozmetikai iparban találkozhatunk, főként fényvédő arckrémeket és napozókrémeket készítenek belőle. Ezt a benne található kumarin glikozidoknak és szteroloknak köszönhetjük.

A vadgesztenye levelében szintén kumarin glikozidok és szterolok találhatók, illetve flavonol-glikozidok és cserzőanyagok is, melyeknek köszönhetően javítja a test vérellátását, valamint véd a vérrögök kialakulása ellen, ezzel csökkentve a trombózis kialakulásának kockázatát. Ennél is gyakrabban használják fel ízületi fájdalmak enyhítésére, legtöbbször krémek formájában.

A vadgesztenye magja eszcint, kvercetint és kempferol glikozidokat tartalmaz. Az eszcin a vénákra kifejtett jótékony hatásáról ismert, aminek köszönhetően a magokat gyakran használják fel visszérbántalmak és vérkeringési zavarok enyhítésére. Ezen kívül gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatása is ismert, így sokszor hatásosnak bizonyul a vizesedéssel szemben is.

Bár legtöbbször krémek formájában találkozhatunk a vadgesztenyével – pontosabban annak kivonatával, a népgyógyászatban használják ülőfürdőként is aranyér ellen, valamint teaként is fogyaszthatjuk, amit vese-és májbetegségek esetén ajánlanak. Mindkét esetben a vadgesztenye szárított levelét használjuk fel, valamint leforrázzuk, végül pedig leszűrjük. Az ülőfürdőhöz rendszerint 2 evőkanálnyi vadgesztenye-lisztet is felhasználnak.

Fontos tudni, hogy mint sok más gyógynövényt, úgy a vadgesztenyét sem ajánlott várandósság és szoptatás ideje alatt alkalmazni.

Növények, melyek elűzik a kullancsokat

Egyre több embert fertőz meg a kullancs terjesztette halálos kór hazánkban. Tavaly az év első felében még jóval kevesebb esetet regisztráltak. A Lyme-kórt, amelyet egyes kullancsfajok terjesztenek, egyre több embernél mutatták ki hazánkban.

Fiókát találtam! – Mikor mentsünk, mikor ne?

Áprilistól augusztusig tart a fiókaszezon, ilyenkor rengeteg bejelentést kapnak a madármentők a segítségre szoruló madarakról. A legtöbbjük nem árvult el, ezért a legnagyobb segítség számukra az, ha nem fogjuk be, ha pedig már megtettük, a megtalálás helyén mielőbb elengedjük őket!

Mi mindenre jó egy mosogatógéptabletta?

A mosogatógép tablettáit köztudottan arra tervezték, hogy eltávolítsák a makacs foltokat és feloldják a zsírt a mosogatógépben, ám kevesen tudják, hogy nemcsak mosogatáskor érdemes őket használni. Még akkor sem árt beszerezni néhány tablettát, ha nincs is mosogatógépünk.

A Mecsek kincsei

Ha belföldön szeretnél eltölteni valahol egy kellemes hétvégét, akkor a Mecsek egy kiváló hely lehet erre. Rengeteg természeti csoda vár felfedezésre itt, és a sok erdős terület még a nyári melegben is hűvös kirándulóhelyet biztosíthat az idelátogatók számára. Hogyha ez nem lenne elég, az egyik legnagyobb vidéki város, Pécs is számtalan programmal várja a belföldi turistákat.

Hogyan legyen a medence vize kristálytiszta?

Ha úgy döntünk, beruházunk egy medencére, akkor fontos utánanézni annak is, hogyan érhető el a víz tisztán tartása. Hogyan érjük el, hogy a medence vize ne legyen a baktériumok táptalaja?