Menü

A lencse jótékony hatásai

Sokáig a hüvelyesek fogyasztása ellen voltam, mivel egyszer olvastam, hogy nagyon sok lektint tartalmaznak, ami nem előnyös a bélbaktériumok és a bélfal számára. Mára azonban megtaláltam a középutat, és igaz csak mértékkel, mert ha nagyobb mennyiségben fogyasztom, az én gyomromat is megviseli, de igyekszem beiktatni az étrendünkbe, hiszen olyan előnyös tulajdonságokkal is bír, amiket kár lenne veszni hagyni. Lássuk, mik ezek!

Először ejtsünk szót arról, hány fajtáját is ismerjük a lencsének!

Barna: Ez világszerte a leggyakrabban fogyasztott típus. Ízét legtöbbször föld ízűnek mondják. Főzés során remekül megtartja az alakját.

Puy: A francia Le Puy régióból származik. Kissé borsos ízű. Mérete a zöldlencse méretének körülbelül egyharmada.

Zöld: Gyakran hívják a szegény ember kaviárjának a franciák. A Puy lencse olcsó alternatívája.

Sárga és vörös: Pikkpakk megfőnek, és főzés közben szét is esnek.

Beluga: Ezek apró, fekete lencsék, amelyek kinézete a kaviárhoz hasonló. Meleg saláták kiváló alapanyagaként szolgálhat.

A lencsének nagyon magas a rosttartalma, ami megkönnyíti és gyorsítja az emésztést. Használhatjuk hús helyett alternatívaként, hiszen több mint 25%-a fehérje. Rendkívül magas a B-vitamin-, cink-, magnézium- és káliumtartalma.

Ezen felül fitokemikáliákat (növényi összetevők) tartalmaz, amelyek olyan krónikus betegségekkel szemben veszik fel a harcot mint a 2-es típusú cukorbetegség vagy különféle szívbetegségek. A fitokemikáliák egyik fajtája a polifenolok, amelyek bizonyítottan gyulladáscsökkentő, antioxidáns, illetve idegrendszert védő hatással rendelkeznek. Laboratóriumi körülmények között meggátolták a daganatos sejtek növekedését, különösen a bőr tumoros elváltozásai esetén. Más kutatások azt mutatták, hogy a polifenolok remekül teljesítenek a vércukorszint szabályozásában. A legjobb hír pedig, hogy ezek a pozitív hatások a főzés során sem vesznek el.

Mi a lencsefőzés legjobb módja?

Ma már sokan mondják, hogy a lencse az egyik legszuperebb hüvelyes növény, mert nem szükséges előtte beáztatni (hiába tették ezt meg korábban olyan hosszú ideig), anélkül is 20-30 perc alatt megfő. A megfőzni kívánt mennyiséget tegyük egy lábasba, öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje, majd fedő nélkül főzzük 20-30 percen keresztül. A főzési idő attól is függ, hogy ropogós vagy puha lencseszemeket szeretnénk kapni a végére – ez mindenkinek a saját preferenciája. Ha nem főzeléknek készítjük el, miután megfőtt, érdemes hideg vízzel leöblíteni, hogy ne puhuljon tovább.

A vöröslencse körülbelül 5 perc alatt megfő, ezért egy last minute ételnek is kiváló választás lehet egy rohanós hétköznap estéjén.

Nagyobb mennyiséget is elkészíthetünk belőlük, mert a hűtőben akár 5 napig is elállnak, így a hét során bármikor használhatunk belőle.

Amiről ebben a cikkben nem ejtettünk szót, csak érintettük, viszont mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy több olyan anyagot is tartalmaz, amelyek fogyasztása hosszú távon és nagy mennyiségben nem tesz jót a bélrendszernek. Ezek negatív hatásai viszont a főzéssel jelentősen csökkennek, így időnként gondtalanul fogyaszthatunk lencsét.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.