Menü

A kezeletlen allergia veszélyei

Az elhanyagolt és kezeletlen allergia szövődményeket okozhat, illetve újabb betegségeket és allergiákat, ezért szénanáthás tüneteinket már a pollenszezonban vagy azt megelőzően fontos kivizsgáltatni.

Mi a légúti allergia?

Az allergia tulajdonképpen egy immunreakció. Valamilyen idegen inger hatására a szervezet elhárító mechanizmusa. A légúti allergia jellemzően náthás tüneteket jelent, mely súlyos esetben allergiás asztma kialakulásához is vezethet. Légúti allergiát a leggyakrabban pollenek okoznak, de kiválthatnak ilyen problémát állati szőrök és háziporatka is.

A légúti panaszok nemcsak megnehezítik a mindennapjainkat, hanem komoly szövődményekkel is járhatnak, ennek komolyan vétele és megelőzése fontos feladat régi és új betegeknek egyaránt. Aki már a tavalyi pollenszezont is nehezen viselte, neki érdemes az orvosi utasításoknak megfelelően elkezdeni vagy folytatni a gyógyszeres kezelést, ha pedig még nem tette, mielőbb forduljon allergológushoz.

A szénanátha tünetei ismertek: tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, szem-, orr-, torokviszketés, melyek egyéntől függően változnak és különböző erősségűek lehetnek a homályos látástól az alvásproblémákig.

A nem kezelt vagy nem jól kezelt allergia szövődményekkel járhat! Az elhúzódó és kezeletlen allergiás panaszok miatt többek között fülfájdalom, középfülgyulladás, illetve súlyos esetekben asztma is kialakulhat.

Ha valakinél a fülgyulladás visszatérő panasz, akkor meg kell nézni, hogy mi lehet a háttérben, mert előfordulhat, hogy a lehetséges kiváltó ok a nem megfelelően kezelt légúti allergia – állítják szakorvosok.

Az allergiavizsgálatról már írtunk korábban oldalunkon, mely bőrteszttel és vérvétellel történik. Ezek alapján állapítja meg a diagnózist az orvos és állítja össze a megfelelő kezelést.

A tüneti gyógyszerek között szerepel antihisztamin, orrspray, szemcsepp, a nem gyógyszeres módszerek között pedig említhető az immunterápia is, különböző teák, orrsprayk, homeopátiás szerek és egyéb alternatív megoldások (pl. orrszűrő, orrfilter, gyógynövényes párna, illóolajok…stb.) melyek szintén segítenek a tünetek csökkentésében, azonban nem helyettesítik a szakszerű orvosi vizsgálatot és kezelést.

Az orvosi kontroll azoknak is fontos, akik már szednek gyógyszert, hiszen a korábbi évek kezelési módszerein, adagoláson elképzelhető, hogy változtatni kell.

Dermatillománia, mit tudsz a bőrtépkedésről?

A bőrkapirgálás alapvetően nem gond addig, amíg az ember nem rögeszmésen teszi ezt a testével, viszont amikor már kényszeresen csinálja, akkor további gondokat eredményez.

Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?

A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.

Száraz január

Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!

Mivel foglalkozik az oszteopátia?

Az oszteopátia filozófiája egyfajta holisztikus megközelítés, melynek célja a szervezet önszabályozó képességének serkentése – hívta fel a figyelmet erre Andrew Taylor Still, az oszteopátia alapítója.

Az anyatejes szoptatás előnyei

A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.