Teendők kullancscsípés esetén
- Dátum: 2023.05.12., 07:16
- Martinka Dia
- képek:pexels.com, pixabay.com
- allergia, csípések, csipesz, élősködő, elszaporodik, eltávolít, erdő, fertőtlenít, fű, hajlatok, kullancscsípés, kullancsinvázió, kullancskiszedő, Lyme-kór, megelőzés., méret, mező, nedves, szabadtéri program, szín, teendők, terep, terjeszt, testmeleg, tünet, vérszívó, vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás
Sajnos nagyon elszaporodtak a kullancsok, nem tudok úgy terepen futni, vagy erdőben túrázni, hogy utána ne „söpörjek le” magamról néhány példányt, s mivel az oltás nem véd minden kullancs által terjesztett betegségtől, - a beoltott kisfiam is sajnos volt már Lyme kóros – így nem veszem félvállról a kullancs kérdését.
Amikor végre az időjárás lehetővé teszi a számtalan szabadtéri programot, akkor olyan kellemetlenségekkel nézünk szembe, mint a pollenallergia, a csípések vagy a kullancsinvázió. Szeretnék arról írni, mit tehetünk a kullancscsípés ellen, illetve hogyan kell eljárnunk kullancscsípés után.
A kullancs csípése azért alattomos, mert előfordul, hogy nem jár tünetekkel, ennek ellenére komoly betegségeket terjeszt. (pl. Lyme kórt).
Hol élnek a kullancsok?
A szabadban, magas fűben fordulnak elő, fákon élnek, cserjéken, bokrokban és nagyon könnyen emberre, állatra, vagy állatról emberre vándorol.
Mekkorák a kullancsok?
A vérszívók mérete nagyon változó, a tűfejnyitől egész a borsó méretig terjed, attól függ a méretük, mennyi vért szívtak magukba. Lehetnek barnák, vörösek, feketék. A testmeleg, nyirkos, izzadt területeket kedvelik, ezért a hónalj, ágyék, hajlatok, fül mögötti részen, hajas fejbőrön és a deréktájon fordulnak elő leggyakrabban, a csípést pedig nem vesszük észre, csak akkor, amikor már viszkető, vörös, a szúnyogcsípéshez hasonló dudor jelenik meg a csípés helyén.
A kullancsok súlyos betegségeket terjeszthetnek, melyek Európában a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás és a Lyme-kór. Ezek lehetséges tünetei: vörös vagy elszíneződött folt vagy kiütés a harapás helyén, láz, fejfájás, hányinger, izom-és ízületi fájdalmak, duzzadt nyirokcsomók.
Hogyan távolítsuk el a kullancsot?
Kullancskiszedő csipesszel mielőbb el kell távolítani a kullancsot úgy, hogy a bőrhöz lehető legközelebb csípjük el a kis élősködőt és egy határozott mozdulattal húzzuk ki. A kullancs helyét a későbbiekben rendszeresen ellenőrizni kell, hogy nem maradt-e benne a kullancs feje, ha igen azt is távolítsuk el és fertőtlenítsük le a bőrt, illetve figyeljük meg a csípés helyét.
Még eddig nem tettem, de ezentúl figyelni fogok arra, hogy az eltávolított kullancsot egy ragasztószalagra tegyem és a csípés dátumával, harapás helyével őrizzem meg egy zárható fedelű üvegben. Ez a későbbiekben nagyon fontos lehet!
Hogyan lehet megelőzni a kullancscsípés okozta fertőzéseket?
Ha figyelünk arra, hogy ne is kerüljön a bőrünkbe kullancs, például zárt ruházattal és kullancsriasztó szerekkel, védőoltással (ám ez nem véd a Lyme kór ellen!), A szabadban tartózkodást követően ellenőrizzük testünket, különösen az említett kullancs kedvelte helyeken.
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.
Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt
A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.