Menü

Megbetegíthetnek a házikedvenceink?

Pár hete vettünk egy törpehörcsögöt, mely a gyerekeim nagy kedvence lett, s egyrészt örülök, hogy megtanulnak gondoskodni egy kis állatkáról, felelősséget tanulnak, azonban másrészt aggasztónak tartom azokat a betegségeket, melyeket néhány házikedvencünk okozhat, többek között egy a kis maréknyi szőrgombóc, a hörcsögünk is. Nézzük mi az a 4 legsúlyosabb betegség, amit elkaphatunk a házikedvencektől.

Háziállataink számos kórokozót hordozhatnak, melyek közül néhány családunkra nézve is veszélyes lehet. A légzőszervi allergia, veszettség, bőrkiütések, hányás, hasmenés és a láz, olyan betegségek, amelyeket háziállatok is terjeszthetnek emberre, például kutya, macska vagy sertés, vagy a népszerű kis rágcsálóink.

Általában ezek a betegségek az állat szőrével, vizeletével vagy székletével terjednek, ezért ennek elkerülése érdekében elengedhetetlen, hogy házi kedvenceinket rendszeresen állatorvoshoz vigyük, megkapják a szükséges oltásokat, rendszeresen takarítsuk az almukat és minden alkalommal alaposan mossunk kezet, miután érintkeztünk velük.

A kutya által terjesztett betegségek közé tartozik az allergiákat vagy légúti problémákat okozó vírusok, de meg kell említeni, bolhát vagy kullancsot is hordozhatnak, akik további betegségeket terjesztenek. Ezen felül a kutyaharapással átviheti a veszettség betegséget is, amely végtag bénulást okozhat.

A macska által terjesztett betegségek között a toxoplazmózist kell figyelembe venni, mely terhesség alatt különösen kockázatos és veszélyes! Erről mielőbb érdemes tájékozódni és elkerülni a következményeket.

Madarak, mint például a papagájok vagy akár a csirkék is terjeszthetnek bizonyos baktériumokat, például szalmonellát vagy escherichia colit, mely széklettel terjed és hasmenést, hányást okoz.

A rágcsálók, különösen a hörcsögök olyan betegségeket okozhatnak, mint például choriomeningitis, amely influenza-szerű tüneteket, például lázat és hidegrázást okoz, ezen túlmenően szemgyulladást és bőrkiütést is.

Mit tehetünk az állatok által okozott betegségek megelőzése érdekében?

Nagy hangsúlyt kell fordítani a higiéniára, alapos kézmosásra, illetve az állatoknak rendelkezniük kell az igényeiknek megfelelő táplálékkal, meg kell kapják a szükséges oltásokat, tisztán kell tartani őket és környezetüket, s kerülni a vérrel, vizelettel, széklettel való érintkezést, ezek szembe jutását. A legfontosabb szabályokat be kell tartanunk az állat és a családunk egészsége érdekében.

Felelős állattartás

Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában? A helyi rádiónk vendége volt hétvégén a helyi állatvédő egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.

Tartsd fent a motivációt!

A motiváció fenntartása nem mindig könnyű, de vannak olyan hatékony módszerek, amelyek segíthetnek, hogy folyamatosan lendületben maradjunk.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.