Menü

Megbetegíthetnek a házikedvenceink?

Pár hete vettünk egy törpehörcsögöt, mely a gyerekeim nagy kedvence lett, s egyrészt örülök, hogy megtanulnak gondoskodni egy kis állatkáról, felelősséget tanulnak, azonban másrészt aggasztónak tartom azokat a betegségeket, melyeket néhány házikedvencünk okozhat, többek között egy a kis maréknyi szőrgombóc, a hörcsögünk is. Nézzük mi az a 4 legsúlyosabb betegség, amit elkaphatunk a házikedvencektől.

Háziállataink számos kórokozót hordozhatnak, melyek közül néhány családunkra nézve is veszélyes lehet. A légzőszervi allergia, veszettség, bőrkiütések, hányás, hasmenés és a láz, olyan betegségek, amelyeket háziállatok is terjeszthetnek emberre, például kutya, macska vagy sertés, vagy a népszerű kis rágcsálóink.

Általában ezek a betegségek az állat szőrével, vizeletével vagy székletével terjednek, ezért ennek elkerülése érdekében elengedhetetlen, hogy házi kedvenceinket rendszeresen állatorvoshoz vigyük, megkapják a szükséges oltásokat, rendszeresen takarítsuk az almukat és minden alkalommal alaposan mossunk kezet, miután érintkeztünk velük.

A kutya által terjesztett betegségek közé tartozik az allergiákat vagy légúti problémákat okozó vírusok, de meg kell említeni, bolhát vagy kullancsot is hordozhatnak, akik további betegségeket terjesztenek. Ezen felül a kutyaharapással átviheti a veszettség betegséget is, amely végtag bénulást okozhat.

A macska által terjesztett betegségek között a toxoplazmózist kell figyelembe venni, mely terhesség alatt különösen kockázatos és veszélyes! Erről mielőbb érdemes tájékozódni és elkerülni a következményeket.

Madarak, mint például a papagájok vagy akár a csirkék is terjeszthetnek bizonyos baktériumokat, például szalmonellát vagy escherichia colit, mely széklettel terjed és hasmenést, hányást okoz.

A rágcsálók, különösen a hörcsögök olyan betegségeket okozhatnak, mint például choriomeningitis, amely influenza-szerű tüneteket, például lázat és hidegrázást okoz, ezen túlmenően szemgyulladást és bőrkiütést is.

Mit tehetünk az állatok által okozott betegségek megelőzése érdekében?

Nagy hangsúlyt kell fordítani a higiéniára, alapos kézmosásra, illetve az állatoknak rendelkezniük kell az igényeiknek megfelelő táplálékkal, meg kell kapják a szükséges oltásokat, tisztán kell tartani őket és környezetüket, s kerülni a vérrel, vizelettel, széklettel való érintkezést, ezek szembe jutását. A legfontosabb szabályokat be kell tartanunk az állat és a családunk egészsége érdekében.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.