Menü

Szájszárazság – mitől van?

A szájszárazság egy igen kellemetlen probléma, mely bármilyen korosztályt érinthet. Számos oka lehet, nem mindegy, hogy mi okozza és ezt hogyan kezeljük.

Sokaknak megvan az az érzés, amikor úgy érzi, nem tud nyelni, mert olyan, mintha nem lenne elég nyál a szájában. Nos, az a helyzet, hogy valóban nincs elég nedvesség ilyenkor. Szervezetünk folyamatosan termeli a nyálat, hiszen életben maradásunkhoz elengedhetetlen. Segít abban, hogy szánk tiszta maradjon, hogy fogaink egészségesebbek legyenek, hogy jobban érezzük a zamatokat. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a táplálkozáshoz is szükségünk van rá, hiszen az emésztésben is szerepet játszik, és még a beszédhez is kell.

A nyál mindenkinél egyedi összetételű, alapja víz, de vannak benne ásványi anyagok, elektrolitok, enzimek, proteinek és anyagcsere termékek. Sok dolog befolyásolhatja, hogy milyen összetételű, mint például bizonyos betegségek vagy egyes gyógyszerek is. Nem is gondolnánk, hogy naponta mintegy átlagosan 1,5 liter termelődik. Amikor ez a mennyiség nem jön össze, sokszor nyáltermelődési zavar állhat a háttérben. Bármi is okozza a gondot, további problémákat fog magával hozni.

Amikor nincs elég nedvesség a szánkban, az ínyünk begyulladhat, nehezen beszélünk, nehezebb rágni, nem érezzük jól az ízeket és nem mellesleg kellemet szájszag is kialakulhat, hiszen nem öblítődik rendesen ki szájüregünkből, ami bekerül, erjedésnek indulhat, vagy baktériumok elszaporodásához vezethet. Ezekből mind kialakulhat szájüregi gyulladás, szájpenész, fogérzékenység vagy szuvasodás is.

Mi is az, ami okozhatja?

Manapság egyre többen szenvednek gluténérzékenységben, cukorbetegségben, küzdenek a magas vérnyomással, a depresszióval és szorongással, de sok a náthás megbetegedés, ami szájon át történő légzéshez vezet, de az alvási apnoénál is pont ez a gond, hogy nyitva van a szánk. A különböző görcsoldók, hasmenés elleni szerek, antidepresszánsok, asztma gyógyszerek, hurutoldók, vízhajtók, izomlazítók, mind előidézhetik a problémát.

Mit tehetünk ellene?

Az első és legfontosabb, hogy beszéljünk erről szakorvossal, hogy megvizsgálja, nincs e akadálya a nyál termelődésének, vagy annak szánkba vezető útján. Amennyiben nincs ilyen probléma, akkor érdemes felkeresni egy fogorvost, aki ellenőrzi, hogy nincs e gyulladás, majd jótanácsokkal láthat el a helyes szájápolás tekintetében. Dohányzók és rendszeres alkoholfogyasztók a leszokással megszűntethetik a gondot. Orvosunkkal nézessük át gyógyszereinket, hogy ezek között nincs e olyan, aminek ilyen mellékhatása van. Amivel pedig a legtöbbet tehetünk otthon, hogy elegendő vizet iszunk, étkezés közben is kortyolgassunk, kerüljük az alkohol tartalmú szájvizeket, de átmeneti megoldásként lehetőség szerint cukormentes rágógumival fokozzuk a termelődést.

A szájszárazság egy kellemetlen probléma, érdemes megkeresni, mi okozza, hogy ne kelljen még rosszabb következményekkel szembenéznünk.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.