Menü

Miért vagyunk mindig szomjasak?

Amikor állandóan száraz a szánk, vagyis egyfolytában szomjasok vagyunk, az nemcsak esztétikailag nem nyújt szép látványt – hiszen ilyenkor az ajkunk is többnyire száraz és cserepes –, de a lehelet is bűzössé válhat és más betegséget is jelezhet, ha a szervezetünk állandóan riadót fúj, és azt üzeni nekünk, hogy dehidratáltak vagyunk.

A testedzés és a vízhiány

Az csak természetes, ha sokat mozgunk, legyen szó futásról, kerékpározásról vagy erősítő edzésről, akkor megizzadunk. Ha izzadunk, akkor vizet veszítünk, amelyet érdemes minél hamarabb pótolni, hogy ne alakuljanak ki szomjúságérzettel járó tünetek, melyek a dehidratáció következményei.

A napsütés hasznos, de veszélyes is lehet

Ha túl sok ideig tartózkodunk a napon és közben nem veszünk magunkhoz folyadékot, akkor is lehetünk szomjasak. Amikor odakint dolgozunk a kertben vagy bármi mást csinálunk, jól tesszük, ha félóránként-óránként megiszunk két-három deciliter folyadékot.

Diabéteszt is jelezhet

Egyes betegségek egyik figyelmeztető jele is lehet, ha állandóan szomjasok vagyunk. A cukorbetegség is egy olyan betegség, amelynek kezdeti tünetei között szerepel az állandó szomjúságérzet, mely akkor sem csillapodik, ha ittunk. Ha a szomjúság mellett a fokozott vizeletürítés és a homályos látás is megjelenik, akkor nagy valószínűség szerint a cukorbetegség kialakulásáról lehet szó, de ezt csak laboratóriumi és egyéb vizsgálatokkal lehet százszázalékosan igazolni.

Amikor nem termelődik elegendő nyál

A korlátozott nyáltermelés is oka lehet a száj állandó szárazságának. Ilyenkor a nyálmirigyek nem termelnek elegendő nyálat, emiatt szájszárazság alakulhat ki.

A vérszegénység is az okok között szerepelhet

A vérszegénység kórossá is válhat. Ilyenkor nemcsak szájszárazság alakulhat ki, de a vérszegény személy állandó szédüléssel is szembesül.

A gyógyszerek is lehetnek az okai

Sok esetben egyes gyógyszereknek is lehet olyan mellékhatása, mint szájszárazság. Ilyenek például az antidepresszánsok, de a magas vérnyomásra szedett gyógyszerek is okozhatnak ilyen tünetet.

Kevés H2O

„A dehidratáltság a fő oka annak, hogy az emberek szomjasak. Utóbbi abból adódik, hogy egyszerűen nem fogyasztanak elegendő vizet” – nyilatkozta az amerikai háziorvos, Dr. Natasha Bhuyan. Hozzátette, hogy minden embernek eltérő mennyiségű vízre van szüksége, hiszen például egy sportolónak többet kell innia.

Étrend

A ketogén diéta szerint étkezők sokszor küzdenek mellékhatásokkal, melyek közül az egyik leggyakoribb az állandó szomjúság. Ez abból adódik, hogy a ketogén diéta során kevesebb szénhidrátot viszünk be a szervezetünkbe, viszont a szénhidrát több vizet képes eltárolni, mint a zsírok és a fehérjék.

Pajzsmirigy problémák

A pajzsmirigy túlműködése különböző hatással lehet az emberek szervezetére. A túlzott szomjúság önmagában nem ad okot az aggodalomra, de érdemes résen lenni, ha olyan panaszok is fellépnek, mint a hirtelen fogyás, a kézremegés, a kimerültség vagy a szorongás.

Cukorbetegség

Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség is okozhat ilyen tünetet, azonban a chicagói orvos, Dr. Peter Mayock fontosnak tartja kiemelni, hogy az állandó szomjúság nem jelent egyet a diabétesszel. Dehidratáció során a szervezet meg akarja tartani a folyadékot, míg cukorbetegség esetén arra törekszik, hogy megszabaduljon a cukortól, ezért gyakrabban kell pisilni. Amennyiben azonban sokszor szomjas, többször és sokat kell pisilnie, és homályosan lát, akkor ajánlott egy orvos felkeresése, ugyanis e három tünet együttes megléte utalhat cukorbetegségre.

Rengeteg gyógyszernek (antidepresszánsok, vérnyomáscsökkentők, allergia elleni készítmények) lehetnek olyan mellékhatásai, mint a gyakori vizelés vagy a szomjúság. Egyeztessen orvosával, ha ilyen panaszokat tapasztal.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.