Menü

Használjuk helyesen a légkondit!

A nyári kánikula beköszöntével egyre több lakásba kerül légkondi. Sajnos sokan nincsenek tisztában a berendezés megfelelő használatával, ezért egészségügyi problémáknak teszik kimagukat és családtagjaikat. Az alábbiakban tippeket adunk arra vonatkozólag, mire figyeljünk a használatkor.

A nyári forróságot gyakran csak klímával tudjuk elviselni a lakásban, a munkahelyükön vagy az autóban, de amennyire praktikus, annyira káros is lehet.

A klímahasználat légzési panaszokat idézhet elő, szemproblémákat és fülfájást is okozhat.

A túlságosan hidegre állított berendezés miatt könnyen megfázhatunk, különösen akkor, ha nagy a különbség a kinti és benti hőmérséklet között. Beállításakor a kinti és benti hőmérséklet közötti különbség legfeljebb 5-8˚C legyen.

A nem megfelelően tisztított klímaberendezés is betegségeket, fertőzéseket okozhat, ekkor influenzaszerű panaszokkal találkozhatunk.

A legfontosabb, hogy rendszeresen – évente legalább egyszer - tisztítsuk és fertőtlenítsük a klímaberendezést. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy minimum évente egyszer el kell végezni a tisztítást. szakemberek szerint a szűrőberendezésben a por mellett a gombák, baktériumok is megtelepedhetnek, használata így komoly fertőzésveszéllyel járhat.

Mire figyeljünk oda, ha bekapcsoljuk a berendezést?

A hideg levegőt ne irányítsuk közvetlenül magunkra, mert ízületi problémákat okozhat.

Ha autóban használjuk, pár perccel a kiszállás előtt kapcsoljuk ki, hogy szervezetünknek ne legyen hirtelen sok(k) a nagy hőmérsékletkülönbség.
Bár jólesik a forróságban a munkahelyen, az irodában a légkondi hűsítő levegője, azonban, ha fázunk, kérjük meg kollégáinkat, hogy állítsák megfelelő hőfokra a klímát, vagy terítsünk magunkra egy pulóvert, ugyanis könnyen megfázhatunk.

Szellőztessünk gyakran! A berendezés csupán a benti levegőt forgatja, azért fontos szellőztetni, hogy friss levegő kerüljön az elhasznált helyére.

Legyünk óvatosak, törekedjünk a fokozatosságra! A klímát ne állítsuk 5-8 Celsius-foknál hűvösebbre a kinti értékhez képest, így testünk is fokozatosan hűl le.
Ne tartózkodjunk a klíma közvetlen közelében! Ha közvetlen ránk fújja a hűvös levegőt, ízületi problémáink lehetnek.

A légkondi jó megoldásnak tűnhet, ha odakint tombol a nyári hőség, azonban nem szabad túlzásba vinni a használatát, mert akár egészségügyi gondokat is okozhat. Tanácsaink betartásával elkerülhetjük a klíma nem megfelelő használatából eredő egészségügyi problémákat.

Le tudjuk tenni a telefont?

Ma, amikor már majdnem mindenki okoseszköz-függő, social media – fan vagy minimum órákat lóg a temun (jelen!), a közösségi oldalakon vagy az Xbox játékokon, akkor feltenném a kérdést: le tudjuk tenni a telefont bármikor? Egyáltalán: hogyan tudunk viszonylag könnyen és fájdalommentesen lemondani az okostelefonunkról?

Mi az a Hatha-jóga és miben segít?

A Hatha-jóga a légzés és a mozgás kombinációjából áll. A jóga bármelyik jógastílusban tanított fizikai testhelyzetre is utal, lényegében a hatha-jóga egy gyűjtőfogalom, amely a tudatosság elérésére használt testgyakorlatokat és légzéstechnikákat írja le.

Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?

A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.

Száraz január

Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!

A tanulási zavarok típusai

A tanulási zavarok komplex jelenségek, amelyek nemcsak a tanulásra, hanem a viselkedésre és a szociális interakciókra is hatással vannak. A cikk részletesen bemutatja a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek jellemző tüneteit, amelyek szoros összefüggésben állhatnak egymással.