Menü

Használjuk helyesen a légkondit!

A nyári kánikula beköszöntével egyre több lakásba kerül légkondi. Sajnos sokan nincsenek tisztában a berendezés megfelelő használatával, ezért egészségügyi problémáknak teszik kimagukat és családtagjaikat. Az alábbiakban tippeket adunk arra vonatkozólag, mire figyeljünk a használatkor.

A nyári forróságot gyakran csak klímával tudjuk elviselni a lakásban, a munkahelyükön vagy az autóban, de amennyire praktikus, annyira káros is lehet.

A klímahasználat légzési panaszokat idézhet elő, szemproblémákat és fülfájást is okozhat.

A túlságosan hidegre állított berendezés miatt könnyen megfázhatunk, különösen akkor, ha nagy a különbség a kinti és benti hőmérséklet között. Beállításakor a kinti és benti hőmérséklet közötti különbség legfeljebb 5-8˚C legyen.

A nem megfelelően tisztított klímaberendezés is betegségeket, fertőzéseket okozhat, ekkor influenzaszerű panaszokkal találkozhatunk.

A legfontosabb, hogy rendszeresen – évente legalább egyszer - tisztítsuk és fertőtlenítsük a klímaberendezést. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy minimum évente egyszer el kell végezni a tisztítást. szakemberek szerint a szűrőberendezésben a por mellett a gombák, baktériumok is megtelepedhetnek, használata így komoly fertőzésveszéllyel járhat.

Mire figyeljünk oda, ha bekapcsoljuk a berendezést?

A hideg levegőt ne irányítsuk közvetlenül magunkra, mert ízületi problémákat okozhat.

Ha autóban használjuk, pár perccel a kiszállás előtt kapcsoljuk ki, hogy szervezetünknek ne legyen hirtelen sok(k) a nagy hőmérsékletkülönbség.
Bár jólesik a forróságban a munkahelyen, az irodában a légkondi hűsítő levegője, azonban, ha fázunk, kérjük meg kollégáinkat, hogy állítsák megfelelő hőfokra a klímát, vagy terítsünk magunkra egy pulóvert, ugyanis könnyen megfázhatunk.

Szellőztessünk gyakran! A berendezés csupán a benti levegőt forgatja, azért fontos szellőztetni, hogy friss levegő kerüljön az elhasznált helyére.

Legyünk óvatosak, törekedjünk a fokozatosságra! A klímát ne állítsuk 5-8 Celsius-foknál hűvösebbre a kinti értékhez képest, így testünk is fokozatosan hűl le.
Ne tartózkodjunk a klíma közvetlen közelében! Ha közvetlen ránk fújja a hűvös levegőt, ízületi problémáink lehetnek.

A légkondi jó megoldásnak tűnhet, ha odakint tombol a nyári hőség, azonban nem szabad túlzásba vinni a használatát, mert akár egészségügyi gondokat is okozhat. Tanácsaink betartásával elkerülhetjük a klíma nem megfelelő használatából eredő egészségügyi problémákat.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.