Természetes szúnyogriasztók
- Dátum: 2023.06.19., 16:44
- Nagyné Kohajda Wentholin Loretta
- képek:pexels.com
- bazsalikom, borsmenta, citromfű, csapda, csípés, fokhagyma, kert, kirándulás, levendula, macskafű, megelőzés, meleg, moszkitó, növény, nyár, riasztó, rozmaring, szúnyog, védekezés, virág, viszketés
Már megszokhattuk, hogy a kellemes idővel együtt megjelennek a kellemetlen rovarok is. De ez nem azt jelenti, hogy le kell mondanunk a szabadtéri programokról! A mai szúnyogfajok már igen agresszívak, és egyre több egzotikus betegségeket hordozó fajt fedeztek fel hazánkban. Ezért nagy hangsúlyt kell fektetni a védekezésre ellenük. A boltokban kapható termékekben káros adalékok, káros illatanyagok, szintetikus vegyületek és veszélyes vegyszerek találhatóak.
Amellett, hogy vegyi anyagokból állnak, egyszer használatos műanyag csomagolásokba kerülnek, melyek így nem csupán az egészséget, hanem a környezetet is károsítják.
Mivel a jó idő beköszöntével, előszeretettel tartózkodunk a kertben, teraszon, ezért elsőként nézzük meg, milyen növényekkel vegyük körbe magunkat, hogy a vérszívók még csak a portánkra se vetődjenek. Természetesen garancia semmire sincs, de egy próbát megér.
A rozmaring, olyan aromás illóolajokat tartalmaz, amelyeket a moszkitók nem igazán kedvelnek. A növény szereti a napsütést, a jól száradó, homokos talajt. Cserépben is elél, télre pedig érdemes bevinni a lakásba és egy hűvösebb helyiségben kivárni a hideg végét. Ehetünk nyers fokhagymát, de szedhetjük kapszula formájában is, ha állandóan meglepnek a szúnyograjok. Bőrünkön keresztül kipárologva a szaga taszítani fogja a kis vérszívókat. A levendula aromáját ki nem állhatják a szúnyogok.
Plusz pozitívum, hogy a nyár elejétől egészen őszig virágozhat. Nem utolsó szempont, hogy a levendula nagyon szép éke lehet a kertünknek, illetve gyógynövény hírén, számtalan textúrában különböző bajokra is megoldást nyújthat.. A bazsalikom gyorsan és könnyen felnevelhető. Kezdő kertészek is nyugodtan kipróbálhatják az ültetését ugyanis, végtelenül egyszerű a nevelése. Mindemellett csodálatos fűszernövénnyel és szúnyogriasztóval bővül a kert. A bazsalikom levelek tartalmaznak egy olyan olajfajtát, amely kellemetlen hatással van a szúnyoglárvákra. Éppen ezért, a legjobb hely a bazsalikom ültetésére, ha vízforrás közelében helyezzük el, így hatékonyan megakadályozhatjuk a szúnyoglárvák kikelését.
Az utóbbihoz hasonló tulajdonságokkal rendelkezik a borsmenta is. Ha viszont gyors segítségre van szükség, akkor felapríthatjuk a leveleit, mellyel rövid időn belül, erős illatot szabadíthatunk fel. Abban az esetben, ha házi kedvencünk egy macska, akkor biztos, hogy jó választás lesz számunkra a következő növény. Amennyire a cicákat vonzza; annyira taszítja a szúnyogokat a macskafű. És ha nekünk a szúnyogok ellen mégsem válna be, kínáljuk fel a cicánknak.
A citromfűről, már biztos, mindenki hallott, esetleg van is otthon egy eldugott polc sarkában. Ez a virág, sokkal hatékonyabb, mint a nagy áruházakban található vegyi és adalékanyaggal töltött gyertyák. Így bátran használhatjuk a rovarok ellen.
A fent megnevezett növényeket összekeverve olajokkal, krémekkel, a bőrünkre kenve magunkat is védhetjük a szúnyogokkal szemben. Ha azonban, nem értünk a kenceficék keveréséhez, meg időnk sincs rá, akkor, biztos vagyok benne, hogy a kézműves vásárokban találkozunk olyan eladóval, aki gyógynövényekből készít ilyen sprayt vagy kenőcsöt. De ha tanácstalanok lennénk az interneten számos természetes szúnyogcsapda, spray recept megtalálható. Az, hogy melyik lesz nálunk a befutó, az csak a kipróbálások után derül ki.
Nagyné Kohajda Wentholin Loretta
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?