Miért nassolunk este?
- Dátum: 2023.06.27., 18:54
- Martinka Dia
- képek: pixabay.com
- alacsony kalóriatartalom, csokis keksz, édesség, éjjeli falásrohamok, esti sóvárgás, kalóriabevitel, kihagyott étkezés, mozi, nassol, ropogtat, stresszkezelés, stresszoldás, súlyvesztés, szénhidrát, vendégség
Azt hiszem nemcsak én tapasztaltam már, hogy estefelé nagyobb az étvágyam, gyakrabban nyitogatom a hűtőt, zörgetem a csokis kekszes zacskót… Sajnos ez mind annak a jele, hogy valamit nem jól csinálunk.
Még az sem ritka, hogy akár éjfél körül tör ránk az ehetnék, pláne valami nassolni való után. Jellemzően nem a salátát kívánjuk ilyenkor, hanem az egészségtelen gyors szénhidrátokat, ez pedig egy idő után nyomot hagy az alakunkon.
Mindez azt jelzi, hogy napközben nem jól ettünk, valamit rosszul csináltunk. Nézzük pontosan mi okozza az esti sóvárgást, éjjeli falásrohamokat?
Nyilván nem az a probléma, ha egyszer-kétszer előfordul, hiszen megkóstoljuk a sütit a vendégségben, ropogtatjuk a pattogatott kukoricát a moziban, a gond akkor kezdődik, ha szokássá válik.
Ha este rendszeresen ránk törnek a falási rohamok, az arra utal, hogy a nappali étrendünkkel voltak problémák. Kihagytunk esetleg egy étkezést, kevés kalóriát vittünk be, egyoldalú, tápanyagszegény étrendet folytattunk, vagy alacsony kalóriatartalmú ételekkel próbáltunk súlyt veszíteni.
Szoktam mondani, a szervezet nem hülye, nem lehet becsapni, vagy nem sokáig.
Ha napközben nem viszünk be elég kalóriát, akkor éjszaka a testünk - éhséggel- jelezni fog. Ennek elkerüléséhez fontos, hogy ne menjünk egy bizonyos kalóriaszint alá (ez 1300 kalória felnőtt embernél, ez alá semmiképp sem ajánlott menni).
Természetesen a napi kalóriabevitel függ a testtípustól, a fizikai aktivitástól, nőknél a menstruációs ciklustól is.
Sokszor eszünk bánatunkban vagy örömünkben, netán unalmunkban, melyet érzelmi evésnek hívunk és kontrollálhatjuk stresszoldással, légzőgyakorlatokkal, meditációval, tudatos odafigyeléssel, stresszkezeléssel.
A stressz és az étkezés összefüggését több tanulmány is kimutatta már, a fenti felsorolásból kihagytam, de mindenképp hozzátenném, hogy a rendszeres sport is segít a problémán.
Az éjjeli falásrohamnak sok negatív hatása van, nemcsak a súlygyarapodás az egyetlen, hanem emellett a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is emeli, és a magas koleszterinszintért is felelőssé tehetőek az esti nassolások, különösen, ha szokássá válnak.
A megoldás abban keresendő, hogy kiegyensúlyozott és tápanyagdús ételekkel töltjük meg a hasunkat a nap folyamán, nem elhagyva olyan fontos étkezéseket, mint a reggeli, vagy az ebéd, sok vizet kell inni és minden napunkba beiktatni az a kevés 20-30 perces mozgást.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?