Miért nassolunk este?
- Dátum: 2023.06.27., 18:54
- Martinka Dia
- képek: pixabay.com
- alacsony kalóriatartalom, csokis keksz, édesség, éjjeli falásrohamok, esti sóvárgás, kalóriabevitel, kihagyott étkezés, mozi, nassol, ropogtat, stresszkezelés, stresszoldás, súlyvesztés, szénhidrát, vendégség
Azt hiszem nemcsak én tapasztaltam már, hogy estefelé nagyobb az étvágyam, gyakrabban nyitogatom a hűtőt, zörgetem a csokis kekszes zacskót… Sajnos ez mind annak a jele, hogy valamit nem jól csinálunk.
Még az sem ritka, hogy akár éjfél körül tör ránk az ehetnék, pláne valami nassolni való után. Jellemzően nem a salátát kívánjuk ilyenkor, hanem az egészségtelen gyors szénhidrátokat, ez pedig egy idő után nyomot hagy az alakunkon.
Mindez azt jelzi, hogy napközben nem jól ettünk, valamit rosszul csináltunk. Nézzük pontosan mi okozza az esti sóvárgást, éjjeli falásrohamokat?
Nyilván nem az a probléma, ha egyszer-kétszer előfordul, hiszen megkóstoljuk a sütit a vendégségben, ropogtatjuk a pattogatott kukoricát a moziban, a gond akkor kezdődik, ha szokássá válik.
Ha este rendszeresen ránk törnek a falási rohamok, az arra utal, hogy a nappali étrendünkkel voltak problémák. Kihagytunk esetleg egy étkezést, kevés kalóriát vittünk be, egyoldalú, tápanyagszegény étrendet folytattunk, vagy alacsony kalóriatartalmú ételekkel próbáltunk súlyt veszíteni.
Szoktam mondani, a szervezet nem hülye, nem lehet becsapni, vagy nem sokáig.
Ha napközben nem viszünk be elég kalóriát, akkor éjszaka a testünk - éhséggel- jelezni fog. Ennek elkerüléséhez fontos, hogy ne menjünk egy bizonyos kalóriaszint alá (ez 1300 kalória felnőtt embernél, ez alá semmiképp sem ajánlott menni).
Természetesen a napi kalóriabevitel függ a testtípustól, a fizikai aktivitástól, nőknél a menstruációs ciklustól is.
Sokszor eszünk bánatunkban vagy örömünkben, netán unalmunkban, melyet érzelmi evésnek hívunk és kontrollálhatjuk stresszoldással, légzőgyakorlatokkal, meditációval, tudatos odafigyeléssel, stresszkezeléssel.
A stressz és az étkezés összefüggését több tanulmány is kimutatta már, a fenti felsorolásból kihagytam, de mindenképp hozzátenném, hogy a rendszeres sport is segít a problémán.
Az éjjeli falásrohamnak sok negatív hatása van, nemcsak a súlygyarapodás az egyetlen, hanem emellett a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is emeli, és a magas koleszterinszintért is felelőssé tehetőek az esti nassolások, különösen, ha szokássá válnak.
A megoldás abban keresendő, hogy kiegyensúlyozott és tápanyagdús ételekkel töltjük meg a hasunkat a nap folyamán, nem elhagyva olyan fontos étkezéseket, mint a reggeli, vagy az ebéd, sok vizet kell inni és minden napunkba beiktatni az a kevés 20-30 perces mozgást.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?