Menü

Miért nassolunk este?

Azt hiszem nemcsak én tapasztaltam már, hogy estefelé nagyobb az étvágyam, gyakrabban nyitogatom a hűtőt, zörgetem a csokis kekszes zacskót… Sajnos ez mind annak a jele, hogy valamit nem jól csinálunk.

Még az sem ritka, hogy akár éjfél körül tör ránk az ehetnék, pláne valami nassolni való után. Jellemzően nem a salátát kívánjuk ilyenkor, hanem az egészségtelen gyors szénhidrátokat, ez pedig egy idő után nyomot hagy az alakunkon.

Mindez azt jelzi, hogy napközben nem jól ettünk, valamit rosszul csináltunk. Nézzük pontosan mi okozza az esti sóvárgást, éjjeli falásrohamokat?

Nyilván nem az a probléma, ha egyszer-kétszer előfordul, hiszen megkóstoljuk a sütit a vendégségben, ropogtatjuk a pattogatott kukoricát a moziban, a gond akkor kezdődik, ha szokássá válik.

Ha este rendszeresen ránk törnek a falási rohamok, az arra utal, hogy a nappali étrendünkkel voltak problémák. Kihagytunk esetleg egy étkezést, kevés kalóriát vittünk be, egyoldalú, tápanyagszegény étrendet folytattunk, vagy alacsony kalóriatartalmú ételekkel próbáltunk súlyt veszíteni.

Szoktam mondani, a szervezet nem hülye, nem lehet becsapni, vagy nem sokáig.

Ha napközben nem viszünk be elég kalóriát, akkor éjszaka a testünk - éhséggel- jelezni fog. Ennek elkerüléséhez fontos, hogy ne menjünk egy bizonyos kalóriaszint alá (ez 1300 kalória felnőtt embernél, ez alá semmiképp sem ajánlott menni).

Természetesen a napi kalóriabevitel függ a testtípustól, a fizikai aktivitástól, nőknél a menstruációs ciklustól is.

Sokszor eszünk bánatunkban vagy örömünkben, netán unalmunkban, melyet érzelmi evésnek hívunk és kontrollálhatjuk stresszoldással, légzőgyakorlatokkal, meditációval, tudatos odafigyeléssel, stresszkezeléssel.

A stressz és az étkezés összefüggését több tanulmány is kimutatta már, a fenti felsorolásból kihagytam, de mindenképp hozzátenném, hogy a rendszeres sport is segít a problémán.

Az éjjeli falásrohamnak sok negatív hatása van, nemcsak a súlygyarapodás az egyetlen, hanem emellett a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is emeli, és a magas koleszterinszintért is felelőssé tehetőek az esti nassolások, különösen, ha szokássá válnak.

A megoldás abban keresendő, hogy kiegyensúlyozott és tápanyagdús ételekkel töltjük meg a hasunkat a nap folyamán, nem elhagyva olyan fontos étkezéseket, mint a reggeli, vagy az ebéd, sok vizet kell inni és minden napunkba beiktatni az a kevés 20-30 perces mozgást.

Zokniban aludjunk vagy ne?

Van, aki el sem tudja képzelni, hogy éjszakára is zoknit viseljen, míg más a legnagyobb melegben sem tud másképp elaludni (jelen). Vajon milyen hatással van az egészségre a zokniban, fehérneműben alvás?

Mesterséges intelligencia és az idősebb generációk

A mesterséges intelligencia, rövidítve csak MI technológiák rohamos fejlődése nem csupán a fiatal generációk életét formálja át, hanem egyre inkább befolyásolja az idősebb korosztály mindennapjait is. Az olyan lehetőségek, mint a digitális-, adminisztratív asszisztensek, az öngyógyászati rendszerek hatalmas előnyöket nyújtanak az idősebb generáció számára is.

A vitaminok túladagolásának veszélyei

Gyakorlatilag bármilyen vitamint, étrend-kiegészítőt szeretnénk szedni, ajánlott utánajárnunk, valóban szükségünk van-e rá, és ha igen, mekkora mennyiségben, sőt még az is számíthat, pontosan mikor és mivel vesszük be.

Melyek a legjobb meditációs gyakorlatok kezdőknek?

A meditációs gyakorlatok hatékonyan csökkentik a stresszt és a szorongást az elme és a test megnyugtatásával. A jobb összpontosítás és koncentráció kéz a kézben jár a következetes meditációs gyakorlattal.

Le tudjuk tenni a telefont?

Ma, amikor már majdnem mindenki okoseszköz-függő, social media – fan vagy minimum órákat lóg a temun (jelen!), a közösségi oldalakon vagy az Xbox játékokon, akkor feltenném a kérdést: le tudjuk tenni a telefont bármikor? Egyáltalán: hogyan tudunk viszonylag könnyen és fájdalommentesen lemondani az okostelefonunkról?