Miért nassolunk este?
- Dátum: 2023.06.27., 18:54
- Martinka Dia
- képek: pixabay.com
- alacsony kalóriatartalom, csokis keksz, édesség, éjjeli falásrohamok, esti sóvárgás, kalóriabevitel, kihagyott étkezés, mozi, nassol, ropogtat, stresszkezelés, stresszoldás, súlyvesztés, szénhidrát, vendégség
Azt hiszem nemcsak én tapasztaltam már, hogy estefelé nagyobb az étvágyam, gyakrabban nyitogatom a hűtőt, zörgetem a csokis kekszes zacskót… Sajnos ez mind annak a jele, hogy valamit nem jól csinálunk.
Még az sem ritka, hogy akár éjfél körül tör ránk az ehetnék, pláne valami nassolni való után. Jellemzően nem a salátát kívánjuk ilyenkor, hanem az egészségtelen gyors szénhidrátokat, ez pedig egy idő után nyomot hagy az alakunkon.
Mindez azt jelzi, hogy napközben nem jól ettünk, valamit rosszul csináltunk. Nézzük pontosan mi okozza az esti sóvárgást, éjjeli falásrohamokat?
Nyilván nem az a probléma, ha egyszer-kétszer előfordul, hiszen megkóstoljuk a sütit a vendégségben, ropogtatjuk a pattogatott kukoricát a moziban, a gond akkor kezdődik, ha szokássá válik.
Ha este rendszeresen ránk törnek a falási rohamok, az arra utal, hogy a nappali étrendünkkel voltak problémák. Kihagytunk esetleg egy étkezést, kevés kalóriát vittünk be, egyoldalú, tápanyagszegény étrendet folytattunk, vagy alacsony kalóriatartalmú ételekkel próbáltunk súlyt veszíteni.
Szoktam mondani, a szervezet nem hülye, nem lehet becsapni, vagy nem sokáig.
Ha napközben nem viszünk be elég kalóriát, akkor éjszaka a testünk - éhséggel- jelezni fog. Ennek elkerüléséhez fontos, hogy ne menjünk egy bizonyos kalóriaszint alá (ez 1300 kalória felnőtt embernél, ez alá semmiképp sem ajánlott menni).
Természetesen a napi kalóriabevitel függ a testtípustól, a fizikai aktivitástól, nőknél a menstruációs ciklustól is.
Sokszor eszünk bánatunkban vagy örömünkben, netán unalmunkban, melyet érzelmi evésnek hívunk és kontrollálhatjuk stresszoldással, légzőgyakorlatokkal, meditációval, tudatos odafigyeléssel, stresszkezeléssel.
A stressz és az étkezés összefüggését több tanulmány is kimutatta már, a fenti felsorolásból kihagytam, de mindenképp hozzátenném, hogy a rendszeres sport is segít a problémán.
Az éjjeli falásrohamnak sok negatív hatása van, nemcsak a súlygyarapodás az egyetlen, hanem emellett a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is emeli, és a magas koleszterinszintért is felelőssé tehetőek az esti nassolások, különösen, ha szokássá válnak.
A megoldás abban keresendő, hogy kiegyensúlyozott és tápanyagdús ételekkel töltjük meg a hasunkat a nap folyamán, nem elhagyva olyan fontos étkezéseket, mint a reggeli, vagy az ebéd, sok vizet kell inni és minden napunkba beiktatni az a kevés 20-30 perces mozgást.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.