Menü

Házipatika, ha gyerekekkel utazunk

Murphy sosem pihen. Ha gyerekkel utazunk, nyaralunk, szinte borítékolható, hogy valamelyik beteg lesz, hasmenés-hányás, gyomorrontás, napszúrás, rovarcsípés, láz, köhögés… Széles lehet a paletta. Mivel nagycsalád vagyunk és a pakolás (elpakolás, bepakolás, kipakolás és mindenféle pakolás) az én feladatom, így nagyon körültekintőnek kell lennem, hogy a legszükségesebb gyógyszerek mindenképp nálunk legyenek.

A házipatikába először azok a gyógyszerek kerülnek, melyek állandó szedett, egyéni gyógyszereink, az én pajzsmirigytablettám, a fiúk allergiagyógyszere, a férjem orrspray-je, illetve herpesz elleni kenőcse, utána jönnek az egyebek. Mivel három fiam van, így pár doboz sebtapasz is megy a táskába, fertőtlenítőszerrel.

Korábban lista alapján pakoltam, de ma már fejből megy.

Szerencsére minden nagyobb városban van patika, ügyelet, így nem kell feltétlen megijedni, ha valami még is otthon maradt, de a fontosabb dolgok azért szem előtt vannak és bekerülnek az úti patikámba.

Figyelek arra is, hogy kánikulában bizonyos készítményeket hűtőtáskában szállítsunk, vagy legalábbis hűvös helyen, védve a közvetlen napsugárzástól.

Nézzük tehát, a megszokott gyógyszerek mellett mit tegyünk még a táskába indulás előtt?

Lázcsillapítót mindenképpen, erre bármely évszakban fel kell készülni. Kisebbeknek szirup, nagyobbaknak tabletta formájában, de gondolni kell a láz-és fájdalomcsillapításra. Hasmenésre is kell vinni ellenszert, mindenképp legyen a bőröndben, probiotikummal együtt.

Hányás esetén fontos pótolni a folyadékot és az ásványi anyagokat és érdemes ekkor is a elővenni a probiotikumot.

Nem gyógyszer, de megelőzésként fontos a kullancs-és szúnyogriasztó spray, de nálunk a kullancskiszedő csipesz is mindig kéznél van.

A naptej sem gyógyszer, de a leégés veszélyes, ezt megelőzhetjük fényvédő készítményekkel, így naptej is mindig legyen nálunk, lehetőleg magas faktorszámban.

Ha az iménti listát felírjuk és eltesszük, akkor egy idő után már rutinból megy a pakolás, a házipatika összeállítása. Természetesen azt kívánom, ne legyen szükség a gyógyszerekre és mindenkinek jó kikapcsolódást, jó nyaralást kívánok!

(Kisgyerekes szülőknek inkább nem használom a „pihenés” szót…)

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?