Menü

Klímatisztítás – hogyan, mikor, miért?

A forró nyári kánikulai napokban bizony életmentő érzés a klíma használata, akár otthon, akár az autóban, akár munkahelyen, azonban nem elhanyagolandó annak karbantartása. Milyen gyakran kell kitisztíttatni a légkondit? Miért van erre szükség, hogyan tegyük, erre keressük a válaszokat.

Miért fontos a klíma tisztítása?

Ezt a lépést sokan félvállról veszik, pedig a koszos légkondinak negatív élettani hatásai is lehetnek. Azért fontos tisztíttatni, mert a kültéri egységek a szabadban vannak, ebből kifolyólag pedig szennyeződés rakódhat rájuk és ha ezeket nem távolítjuk el, a berendezés meghibásodhat.

Nemcsak a kültéri részek, hanem a beltéri egységek is porosodnak, ami pedig kedvez a kórokozók megtelepedésének, a gombák, vírusok, baktériumok pedig károsak az egészségre. A klímaberendezéseket még a szezon kezdete előtt érdemes megnézetni szakemberrel, aki elvégzi a karbantartást.

Milyen gyakran kell ezt megtenni?

Nos nem mindegy, hogy hol és milyen gyakran használjuk a klímát. A munkahelyen vagy egy üzlethelyiségben jóval magasabb a koszolódás, mint az otthoni környezetben. A legjobb szezonváltáskor, de évente minimum egyszer vagy kétszer mutassuk meg szakembernek.

Hogy történik a klímatisztítás?

A folyamat alatt klímafertőtlenítést és a klímatisztítást is kell érteni egyaránt. Fertőtlenítéskor speciális vegyszerekkel a légkondicionáló belsejét fertőtlenítik, megtisztítva a megtelepedett baktériumoktól, vírusoktól és gombáktól.

Miért jobb, ha a tisztítást szakember végzi?

Mert a légkondi burkolatának szimpla letörlése, gombaölő spray-vel való lefújása vagy a szűrő lemosása nem ugyanaz, mintha a klíma szakszerű karbantartását végeztettük volna el. A szakszerű karbantartás alatt a klímát áramtalanítják, a beltéri egység burkolatát eltávolítják, leemelik a szűrőt, az egységet szétszerelik. A berendezést gombaölővel kezelik, majd szakszerűen bekapcsolják és járatják hűtés üzemmódba kapcsolva alacsony hőmérsékletre állítva, így a rendszert átjárja ez a vegyszeres tisztítás.

A mechanikus szűrőket átmossák, a fertőtlenítést elvégzik. A karbantartással a berendezés sokkal energiahatékonyabban működik a továbbiakban és elkerülhető a meghibásodás is.

A rendszeres karbantartásokat mindenképp érdemes még a szezon előttre időzíteni, hogy mire szükség lesz rá, gondtalanul működtethessük. Ráadásul a klímaszezon közepén már nehéz lesz jó szakembert találni.

Felelős állattartás

Az állatvédők, menhelyek sokszor beszélnek és kihangsúlyozzák a felelős állattartás fontosságát, de mi is ez valójában? A helyi rádiónk vendége volt hétvégén a helyi állatvédő egyesület elnöke, akivel nagyon hasznos és tartalmas beszélgetésünk volt a felelős állattartásról.

Tartsd fent a motivációt!

A motiváció fenntartása nem mindig könnyű, de vannak olyan hatékony módszerek, amelyek segíthetnek, hogy folyamatosan lendületben maradjunk.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.