Klímatisztítás – hogyan, mikor, miért?
- Dátum: 2023.07.19., 11:37
- Martinka Dia
- képek:pexels.com, pixabay.com
- autó, baktérium, fertőtlenítés, kánikula, karbantartás, kitisztít, klíma, klímaberendezés, Klímatisztítás, kórokozó, koszolódik, légkondi, meghibásodik, munkahely, otthoni környezet, szakember, szakszerű, szennyeződés, szezonváltás, vírus
A forró nyári kánikulai napokban bizony életmentő érzés a klíma használata, akár otthon, akár az autóban, akár munkahelyen, azonban nem elhanyagolandó annak karbantartása. Milyen gyakran kell kitisztíttatni a légkondit? Miért van erre szükség, hogyan tegyük, erre keressük a válaszokat.
Miért fontos a klíma tisztítása?
Ezt a lépést sokan félvállról veszik, pedig a koszos légkondinak negatív élettani hatásai is lehetnek. Azért fontos tisztíttatni, mert a kültéri egységek a szabadban vannak, ebből kifolyólag pedig szennyeződés rakódhat rájuk és ha ezeket nem távolítjuk el, a berendezés meghibásodhat.
Nemcsak a kültéri részek, hanem a beltéri egységek is porosodnak, ami pedig kedvez a kórokozók megtelepedésének, a gombák, vírusok, baktériumok pedig károsak az egészségre. A klímaberendezéseket még a szezon kezdete előtt érdemes megnézetni szakemberrel, aki elvégzi a karbantartást.
Milyen gyakran kell ezt megtenni?
Nos nem mindegy, hogy hol és milyen gyakran használjuk a klímát. A munkahelyen vagy egy üzlethelyiségben jóval magasabb a koszolódás, mint az otthoni környezetben. A legjobb szezonváltáskor, de évente minimum egyszer vagy kétszer mutassuk meg szakembernek.
Hogy történik a klímatisztítás?
A folyamat alatt klímafertőtlenítést és a klímatisztítást is kell érteni egyaránt. Fertőtlenítéskor speciális vegyszerekkel a légkondicionáló belsejét fertőtlenítik, megtisztítva a megtelepedett baktériumoktól, vírusoktól és gombáktól.
Miért jobb, ha a tisztítást szakember végzi?
Mert a légkondi burkolatának szimpla letörlése, gombaölő spray-vel való lefújása vagy a szűrő lemosása nem ugyanaz, mintha a klíma szakszerű karbantartását végeztettük volna el. A szakszerű karbantartás alatt a klímát áramtalanítják, a beltéri egység burkolatát eltávolítják, leemelik a szűrőt, az egységet szétszerelik. A berendezést gombaölővel kezelik, majd szakszerűen bekapcsolják és járatják hűtés üzemmódba kapcsolva alacsony hőmérsékletre állítva, így a rendszert átjárja ez a vegyszeres tisztítás.
A mechanikus szűrőket átmossák, a fertőtlenítést elvégzik. A karbantartással a berendezés sokkal energiahatékonyabban működik a továbbiakban és elkerülhető a meghibásodás is.
A rendszeres karbantartásokat mindenképp érdemes még a szezon előttre időzíteni, hogy mire szükség lesz rá, gondtalanul működtethessük. Ráadásul a klímaszezon közepén már nehéz lesz jó szakembert találni.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Stresszmentes karácsony: ne halogassuk a bevásárlást utolsó pillanatra!
Ugyan még csak november eleje van, és karácsonytól még másfél hónap választ el minket, érdemes elkezdeni az ajándékvásárlást, hiszen így megóvhatjuk magunkat az ezzel járó stressztől! Ehelyett több időnk marad jól átgondolt ajándékokkal kedveskedni szeretteinknek.
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.
Mindenszentek – temetőjárás, gyertyagyújtás gyerekekkel
A mindenszentek vagy mindenszentek napja a keresztények ünnepe, az üdvözült lelkek emléknapja, melyet a katolikus keresztény világ november 1-jén tart. A hagyomány szerint egyetemes ünneppé IV. Gergely pápa tette. Nem tévesztendő össze a halottak napjával.