5 jel, ami személyiségzavarra utal
- Dátum: 2023.07.28., 05:10
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com, pixabay.com
- betegség, elfojtás, érzelem, fájdalom, fejfájás, immunrendszer, személyiségzavar, szorongás
A személyiségzavarban szenvedő emberekkel való kapcsolat fenntartása nagy kihívást jelenthet, és jelentős érzelmi traumát okozhat. Károsíthatja az önbecsülést, sőt az egészséget is, nem beszélve az egyéb lehetséges következményekről, például az erőszakról és a függőségekről. De ha már egyszer kialakult az érzelmi kötelék, nehéz tisztán látni a helyzetet.
Bár nehéz lehet elfogadni ezt a tényt, de általában ahhoz vonzódunk, ami ismerős a számunkra. Előfordulhat, hogy miközben azért küzdünk, hogy megváltoztassuk a másik ember zavaró tulajdonságait, mi magunk is hasonló tulajdonságokkal rendelkezünk. Éppen ezért fontos felismerni, ha mi magunk, vagy akár a párunk esetében valamilyen személyiségzavar áll fenn.
A személyiségzavaros emberek gondolkodása általában nagyon merev. Rendkívül egocentrikusak és aránytalanul önző magatartást tanúsítanak, ugyanakkor gyenge az önvizsgálati és empátiás képességük. Hajlamosak nagyon stratégiai módon állni az élethez, ami azt jelenti, hogy vannak bizonyos jól körülhatárolt elképzeléseik, hiedelmeik és szabályaik, ezek szerint látják magukat és másokat is.
Emiatt állandó hatalmi harc mehet végbe a párkapcsolatban. A személyiségzavaros embert az vezérli, hogy kijátsszon, manipuláljon másokat, és mindenáron elérje, amit akar. Erősen ragaszkodik a meggyőződéseihez, mivel azok egy önvédelmi rendszer részét képezik. Nagyfokú bizalmatlanság is jellemzi, ami gátat szab a kommunikációnak és az intimitásnak, ezek pedig elengedhetetlenek egy egészséges kapcsolatban. Vannak excentrikus, dramatikus illetve szorongásos személyiségzavarok, de a kategóriák nem különülnek el szigorúan egymástól.
1. Gyakran úgy érzed, mintha tojáshéjon lépkednél
A kapcsolat kezdetétől fogva furcsa és intenzív reakciókat figyeltél meg a párod részéről, minden különösebb ok nélkül. Előfordulhat, hogy hirtelen nagyon dühös, robbanékony vagy féltékeny lesz. Időnként hosszú hallgatással büntet valamiért, bűntudatot ébreszt benned, és teljes mértékben átveszi az irányítást a kapcsolatban.
2. Kételkedsz önmagadban
A személyiségzavaros emberek nagyon meggyőzőek tudnak lenni. Sokszor azon kapod magadat, hogy megérted őket, és megkérdőjelezed a saját nézeteidet. Ettől csak még nagyobb lesz a bűntudatod, és hajlamos leszel minden nézeteltérés után bocsánatot kérni, akkor is, ha nem hibáztál.
Előfordulhat, hogy hosszú órákat töltesz a cselekedeteid és a viselkedésed felülvizsgálásával, majd végül egyetértesz a partnereddel abban, hogy te provokáltad ki a helyzetet. Ebben az esetben kialakul a társfüggőség.
3. Elszigetelve érzed magadat
Mivel érzelmileg kötődsz a párodhoz, próbálod megmenteni a kapcsolatot a rokonaid, barátaid tanácsai ellenére. Ráadásul előfordulhat, hogy volt már néhány kellemetlen pillanatod, sőt konfliktusod a szeretteiddel a párkapcsolatod miatt.
Be akarod bizonyítani, hogy mindenki téved, és elkezdesz hinni abban az álomképben, hogy helyre tudod hozni a dolgokat. Gondolatban folyton visszatérsz a szép emlékekhez, különleges pillanatokhoz, mindahhoz, ami összeköt téged a partnereddel. Ennek eredményeképpen sokszor kerülni kezded a barátaidat, ismerőseidet, hazudsz önmagadnak és a szeretteidnek egyaránt. A szíved mélyén azonban tisztában vagy az igazsággal, és ez mélyen elszomorít.
A gondolat, hogy segítséget kérj valakitől, egyre valószínűtlenebbnek tűnik, mert már így is eluralkodott rajtad a szégyen. Ha a partnered mindent az irányítása alatt tart, könnyen előfordulhat, hogy feladtad a hobbijaidat, vagy akár a karrieredet, és ez tovább fokozza az elszigeteltség érzését.
4. Elveszítetted a reményt
Úgy érzed, hogy megrekedtél egy rutinban, és nincs erőd változtatni, vagy nem tudod, hogy javíthatnál a helyzeten. Nehezen látod a jövőt ebben a kapcsolatban, mivel az kiszámíthatatlan és bizonytalan. Szinte állandóan szorongsz, stresszelsz emiatt.
Még akkor se vagy nyugodt, amikor jól mennek a dolgok, mert tudod, hogy ez bármelyik pillanatban megváltozhat. Még egy közös nyaralást vagy társasági programot sem tudsz nyugodtan megtervezni, mert az utolsó pillanatban minden a visszájára fordulhat.
5. Érzelmi és fizikai tünetek jelentkeznek
Végül az állandó aggodalom és az elhagyástól való félelem krónikussá válik. Az elfojtás és az érzelmi éberség mindennapos gyakorlata a szorongás tüneteivé alakul. Feszültség okozta fejfájás, emésztési problémák, magas vérnyomás, alvászavarok jelentkezhetnek.
Rászokhatsz az egészségtelen ételekre, a túlzott alkoholfogyasztásra, esetleg gyógyszerekre, például nyugtatókra, hogy csillapítsd a szorongásodat. A krónikus stressz miatt az immunrendszered is legyengülhet, ezért gyakrabban betegszel meg.
A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.
Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?