Csendeskönyv a gyereknek
- Dátum: 2023.08.02., 20:24
- Nagyné Kohajda Wentholin Loretta
- képek:pexels.com, pixabay.com
- baba, csendeskönyv, fejlesztés, gyerek, játék, kézműves termék, könyv, logika, matató könyv, textilkönyv
Amikor ajándékot vásárolunk a gyerekeknek, mindig a legmegfelelőbbet próbáljuk megkeresni. Fejlesszen is, de a csöppségnek is tetsszen, illetve próbáljuk elérni, hogy ne a sarokba végezze fél óra múlva. Nem állíthatom, hogy minden babának beválik a csendeskönyv, de a legtöbb nebuló élvezettel játszik vele. Nem olcsó mulatság, de hát a gyerekért mindent.
Mi a csendeskönyv?
Puha filc anyagból készült, készségfejlesztő, foglalkoztató könyvecske. Más néven matató könyvnek is nevezik, hiszen minden oldalán található valami színes matatni való. Azt szokták tanácsolni a védőnők, hogy hagyjuk a gyereket egyedül is játszani. Ez a termék, arra is tökéletes, hogy a baba egyedül fedezze fel az oldalakat, de emellett a közös játékra is teret enged. A benne található figurákkal, képekkel akár mondókázásra, vagy mesélésre is lehetőség nyílik. Lehet bennük gombolni, tépőzárakat illeszteni, cipőt kötni, óramutatókat állítgatni, számolni, színeket és formákat párosítani. Megismerni a természetet, vagy megtanulni a mindennapi tevékenységeket.
Ezek a játékok kifejezetten gyerekeknek és az ő életkorukhoz kapcsolódóan készülnek. Így az érdeklődési körüket és a megfelelő tanulási lehetőséget is megadják számukra. Mivel már több kézműves is készít ilyeneket, így már a személyre szabás is megvalósítható. A könyv tartalmazhatja ezáltal a gyerek nevét, kedvenc színeit, állatait stb. Illetve már úgy is kérhetjük, hogy később is bővíthetőek legyenek a lapokkal, ennek köszönhetően, bármikor módosíthatjuk a termék tartalmát. Akár a televízióban vagy tableten nézett meséket is kiválthatjuk velük.
Mit fejleszt?
Elsősorban egy éves kortól ajánlják. Hiszen bölcsődés, illetve óvodás kortól már különös gondot fordítunk az olyan tevékenységekre vagy foglalkozásokra, amelyek a finom motorikus készségek fejlesztését, főleg az ujjak, a szemek és a száj koordinált mozgását, szolgálják. Maga a finommotorika a kézi finommozgások megfelelő összehangolását jelenti, ami később az iskolában lehetővé teszi a helyes ceruza, illetve tollfogást és az írás elsajátítását. Tehát a mozgatható részletek a játék során fejlesztik a szem-kéz koordinációt, gondolkodást, fantáziát, memóriát, finommotorikát.
Magyarországon már régóta megtalálhatóak a csendeskönyvek, de még így is van olyan környék, ahol nem is ismerik. Emellett pedig elég drága kiadásnak mondható. Ez sajnos a részletgazdagságban és az elkészítésének idejében rejlik. Az ötletelés, tervrajzkészítés, igényfelmérés, anyagbeszerzés, majd a kézzel varrás, mind-mind kiadás. Ám én úgy tartom, a kézműves munkának nincs párja! Az alapanyag nem olcsó mulatság, nem beszélve a szerszámokról. Elsősorban egy jó tűre van szükség, meg egy gyűszűre, hímző és varrócérnára, ollóra, különböző vágóeszközökre, varrógépre, lyukasztóra, ragasztópisztolyra, patentozó készletre. Filc, nemez, „freezer” papír is kell a másoláshoz, de a lapok összefűzéséhez is be kell szerezni a kellékeket.
Ha valaki nem akar bajlódni, akkor az interneten számtalan készterméket is beszerezhet. Ha pedig a gyerekünk kinövi, akkor se kell kétségbe essünk, hiszen elrakhatjuk emlékbe neki és majd, ha ő is szülővé válik, továbbörökítheti a textilkönyvecskét.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?