Ha fáj a térdünk…
- Dátum: 2023.08.06., 10:41
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- aerobik, aszfalton futás, egészséges életmód, étrendkiegészítő, flexibilitás, gyógyulási idő, izmok, izomfejlesztő mozgás, kardiomozgás, kezelés, kopás, megelőzés, otthoni gyógymód, porc, sérülés, sportol, térdfájdalom, ugrálás
A térdünk számos ok miatt fájhat, megsérülhet, elkophat benne a porc, a megfelelő kezelés és a várható gyógyulási idő azonban csak a térdfájdalom okának pontos tisztázása után lehetséges.
Amikor megfájdul valamink, hirtelen mindent megígérünk magunknak, elkötelezettek leszünk a megelőzésben, az egészséges életmódban, aztán vagy kitart ez az elhatározás és a lelkesedés, vagy nem, mindenesetre a következő tanácsokat fogadjuk meg akkor is, ha megvan a baj és akkor is, ha megelőzni szeretnénk.
A túl sok ülőmunka mellett kezdjünk el sportolni!
A túl sok pihenés elgyengítheti az izmokat, ami tovább fokozhatja a fájdalmat. Ezért mindenképpen érdemes egy mozgásban gazdagabb életmódra törekedni, különösen, ha ülőmunkát végzünk.
Végezzünk kardio- és izomfejlesztő mozgást is! Ez megerősíti a térd körüli izmokat, és fenntartja a flexibilitást, ahogyan a nyújtógyakorlatok is. Kardio mozgás például az úszás, az aerobik, az elliptikus tréneren végzett mozgás – ráadásul ezek ízületkímélőek is.
Ha fáj a térdünk, akkor kíméljük az ízületeket, ne terheljük túl, kerüljük a megterhelő mozgást, az aszfalton futást, az ugráló mozdulatokat, mert ezek ronthatnak a helyzeten.
Kerüljük el az eséssel járó sportokat, de a hétköznapi életben se próbáljunk fájós térddel létrára mászni, székre állni, mert sokszor akkor történnek balesetek, amikor otthonunkban a hétköznapi tevékenységeinket végezzük.
A térdproblémák megelőzésének első lépcsőfoka az optimális testsúly megszerzése és megtartása, valamint a hirtelen irányváltást igénylő, eséssel járó sportok kerülése.
Viseljünk megfelelő lábbelit és kerüljük a magas sarkú cipő viselését. Fogyasszunk rendszeresen magnéziumot és omega-3 kiegészítőt, évente egyszer tartsunk három hónapos porcvitamin kúrát.
Ha megtörtént a baj, jegeljük, borogassuk, kenjük, polcoljuk fel a sérült lábat.
Természetes otthoni gyógymódok a térdfájdalom gyulladás enyhítésére:
hideg borogatás, mely csökkenti az adott terület vérbőségét, a duzzadást és a fájdalmat is.
almaecet fogyasztása: két kávéskanál almabor ecetet két csésze szűrt vízben keverjünk el és kortyolgassuk ezt a keveréket a nap folyamán. Keverjünk össze egy evőkanál almabor ecetet egy evőkanál olívaolajjal és ezzel masszírozzuk a térdünket naponta kétszer, amíg a fájdalom meg nem szűnik.
Fogyasszunk gyömbért és kurkumát a gyulladás csökkentésére, akár kapszula formájában is megtalálható már a drogériák polcain. A kurkuma hatásosan és természetes módon kezeli a térdfájdalmat.
Görögszéna mag. A görögszéna mag gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Emellett melegek és jótékony hatásúak a köszvény eredetű térdfájdalom kezelésében.
Az eukaliptusz olaj is fájdalomcsillapító és hűsítő hatású.
Ha a térdfájás nem szűnik meg egy-két hét alatt, keresse fel orvosát, hogy kiderítsék a fájdalom pontos okát.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.