Menü

Hogyan mentsük meg a mentát?

Nálunk elképzelhetetlen az, hogy a kertünkbe, vagy éppen cserépben az ablakban, vagy erkélyen ne jelenjen meg a menta. Ugyanis nyáron nagyüzembe készülnek a limonádék és a különböző frissítő italok, amelyeknek egyik elengedhetetlen kelléke nálunk a menta. Ez a növény végigkísérte a sok költözködésünket. Minden albérletben, saját ingatlanban próbálkoztunk a férjemmel életben tartani egy kis bokrot. Nem túl nagy sikerrel. Mentségemre legyen én mindennel próbálkoztam, de vagy a hernyók ették meg vagy a levéltetű miatt száradt el, vagy mindig valami érte.

Mindezeken nem csüggedve, ismét beszereztünk pár tövet. Gyönyörűen nőt, élénk színe volt, és szerette a helyét is, azonban pár napja ismételten fogytak a levek a tőről. Majd a reggeli kávém iszogatása közben, szemben ülve a növénnyel, határoztam el, hogy itt a vége. Bármi áron, de én megmentem a mentát és örökre búcsút mondok ennek a kárhozatnak. Így történt az, hogy mély kutatásba és kérdezősködésbe kezdtem a téma kapcsán.

A menta nagyon ellenálló, gondozása egyszerű, de mivel ő is a körforgás része, természetesen vannak kártevői. Mint a legtöbb növénynél, itt is megtalálható néhányuk, mint például a hangyák, gombák, atkák, levéltetvek, hernyók, rágcsálók stb.

A legtöbb mentafaj leveleit, gyakran a hajtásait is megfertőzi a mentarozsda nevű gomba Sokszor előforduló kórokozó, az év bizonyos szakaszában. Mentafélék évelő növények, ezért több évig ugyanazon a területen nő, ebből kifolyólag a kórokozó felszaporodása igen magas.

A rozsdagombára jellemző, hogy több féle spóraformája fejlődik ki, és azok tünetei igen eltérőek. Jellegzetes alakúak, színűek. A tavaszi spórák sárga színű, csészéhez hasonló apró képletekben fejlődnek a hajtásokon, amin megvastagodást, görbülést, deformációt okoznak. A nyári spórákat képező rozsdabarna, apró, 1 mm körüli, kör alakú telepek a levelek hátoldalán, ritkán a színén találhatóak meg. Az apró telepeket sárga gyűrű övezheti. A fertőzött levelek elsárgulnak, elszáradnak, lehullanak a talajra, ahonnan a gomba újra fertőzi a növényt. Nyár végén, ősszel kifejlődnek a téli spórák telepei, színük sötétbarna, a gomba telelését biztosítják.

A károk közé sorolhatjuk, hogy a felhasználható levek száma csökken, a növekedése lassul, a levelek illóolaj tartalma is alacsonyabb, mint az egészséges növényé. A védekezés a fertőzés ellen elég nehéz. A fertőzött hajtások levágásával és gombaölőszer permetezésével tudjuk, csak kezelni a problémát. A gomba felszaporodását a talaj felszínére hullott beteg levelek is fokozzák. Az onnan induló fertőzést a talajba forgatásukkal tudjuk biztosítani. Rozsdagombával fertőzött mentaleveleket étkezés céljából a felhasználása tilos!

A fehér légy is kedveli a mentát. Számos növény nedvével táplálkozik, beleértve a mentát is. Ezen kívül olyan anyagot választ ki, amely vonzza a gombát. Így már mindjárt két problémával nézünk szembe. A hernyók olyan állatok, amelyek a végén felfalhatják az egész növényt, ha nem vigyázunk. Amint látjuk, hogy kilyukadt vagy megrágta a leveleit, azonnal kezelnünk kell. Itt is a permetezést ajánlják, de ha ezzel nem szeretnénk élni, akkor kézzel szedegessük le a váratlan vendégeket.

Amint látjuk, hogy valami megbetegedés éri a növényünket, ne habozzunk, azonnal cselekedjünk. Ugyanis ha várunk a problémával, akkor annyira elharapózhat a dolog, hogy elveszíthetjük az összes mentánkat. Nagyon fontos, hogy a fertőzött, leveleket, szárat, semmiféle képen se használjuk fel.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?