Menü

Mit kell tudni a gyógyvizekről?

Mit nevezünk gyógyvíznek? Azokat az ásványvizeket, amelyek tulajdonságaik, összetételük alapján gyógyító hatásúak és számukra rendelet alapján az ásványvíz vagy gyógyvíz megnevezést engedélyezték.

Tudták, hogy mire ezek a vizek a földfelszín alól a felszínre bukkannak, rengeteg kőzetből szívják fel magukba az ásványi anyagokat, oldott gázokat? E vizek hidegek és melegek egyaránt lehetnek. A termálvíz vagy hévíz például 30 Celsius fokosnál is magasabb hőmérsékletű.

A gyógyvizek a típusaik és hatásaik alapján különböző csoportokba sorolhatók: vannak belső felhasználásra való iható, illetve külső felhasználásra például fürdésre szánt nem iható vizek és végül azok, melyek mindkettő halmazba tartozhatnak.

A kénes gyógyvizet sokan ismerik, élénkíti a légzést, javítja a szervezet kénháztartását. A gyógyvíz fogyasztása ajánlott csökkent gyomorsav termelődés esetén. Inhalációs formában is használható.

Létezik radon tartalmú gyógyvíz. A radon gyógyvíz értágító hatású, csökkenti a vérnyomást és érelmeszesedést, hatékony cukorbetegségben és köszvényben. Inhalációs formában is alkalmazható. Ellenjavallata viszont van, legfeljebb csak 3-4 hetes kúra engedélyezett.

Az egyszerű termálvíz nagyon népszerű és közkedvelt. Az aranyér, a hüvely betegségeiben és a bőrbetegségekben hatékony a gyógyító hatása. Ellenjavallat, hogy szív és veseműködési zavarok esetén nem alkalmazható a gyógyvíz!

Léteznek savanyú gyógyvizek és egyszerű szénsavas vizek. Ezek fokozzák a gyomorsav termelődést, az idegrendszerre pedig nyugtatón hatnak. Fürdő esetén javul a bőr vérellátása és anyagcseréje is. Ellenjavallatot szem előtt kell tartani, mely szerint a gyomorsav túltengés, gyomorfekély és kóros puffadás, előrehaladott visszér esetén nem alkalmazható!

Az alkalikus gyógyvíz, Na, K, Hidrogén-karbonátos ásványvizek csoportja nyákoldó és epehajtó hatású, gyomorsav -csökkentő és gyorsítja a sejtek működését, vesekőnél és coli fertőzésekben azonban nem alkalmazható.

A földes-meszes gyógyvíz, Ca, Mg, H-karbonátos / CaMgHCO3/ ásványvíz típus és általános gyulladáscsökkentő hatású, a csontritkulás kezelésére is kiváló, mozgásszervi betegségekben és nőgyógyászati betegségekben javasolt. Vizelethajtó tulajdonsága nem elhanyagolandó és ellenjavallatként vegyük figyelembe, hogy székrekedés esetén nem alkalmazható.

A konyhasós gyógyvíz, Na és Kloridionokat tartalmaz, mint tudjuk nyákoldó hatású, a gyomornedv termelését növeli, mozgásszervi betegségekben és krónikus nőgyógyászati betegségekben ajánlott. Pikkelysömör és az immunrendszer erősítésére is hatásos. Magas vérnyomás és vizenyő esetén nem alkalmazható ez a gyógyvíz!

A keserű sós gyógyvíz gyomor és bélhurutban, illetve epe panaszokban ajánlott, hashajtó hatása jelentős. Gyomorfekély, savhiány, hányás, hasmenés esetén nem alkalmazható.

A vasas gyógyvíz vashiányos állapotokban kiváló, nőgyógyászati betegségekben is ajánlott, ellenjavallata nincs.

A jódos, brómos gyógyvíz többek közt a pajzsmirigy jódhiányos állapotaiban, magas vérnyomás esetén, érelmeszesedés megelőzésére, klimax és menstruációs zavarok esetén ajánlott.

A víz nélkülözhetetlen az élethez, a megfelelő vízfogyasztás létfontosságú, ám ha olyat fogyasztunk, amely még gyógyhatású is, akkor pláne hozzátettünk egészségünk megőrzéséhez. S végezetül egy tipp, próbálják ki a kedves olvasók, hogy egy hétig ásványvízzel mosnak arcot.

A szénsavas víz tényleg csodákat művel. Fokozza a bőr védekezőképességét, mélyen tisztítja a pórusokat, kiszedi a szennyeződéseket, valamint eltávolítja a felesleges zsírt, felpezsdíti a vérkeringést. Rendszeres alkalmazása késlelteti a bőröregedést.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.