Menü

Hogyan védekezzünk penész ellen házilag?

Hogyan védekezzünk penész ellen, lehetőleg természetes módszerek segítségével? Mai cikkünkben megmutatjuk, mit tehetünk egyszerűen, természetesen, házi módszerekkel!

A penész egy, a gombák közé tartozó életforma, ami lebontja a közvetlen környezetében lévő szerves anyagokat. Különféle formái évről évre visszatérnek és szinte bárhol képesek megtelepedni, ahol megfelelő számukra a hőmérséklet és a nedvesség.

Talán nem túlzás azt állítani, hogy a penész a háztartások egyik legnagyobb réme, számtalan helyen megjelenhet: plafonon, falakon, sarkokban, bútorok mögött, fürdőszobában, számtalan egészségügyi problémát okozva ezzel.

Milyen egészségügyi problémákat okozhat a penész?

A nem túl esztétikus megjelenés mellett a penészgombák allergiás, asztmás tüneteket válthatnak ki, penészmérgezést okozhatnak, illetve sok egyéb légúti panaszt: előfordulhat orrfolyás és orrdugulás, köhögés vagy sípoló légzés és torokfájás is, de okozza a szem és a bőr irritációját, valamint súlyosabb esetekben koncentrációs zavarokat is.

Mitől lesz penészes a lakás?

Ez attól függ, mennyire magas a helyiség páratartalma és milyen a hőmérséklet, illetve milyen a lakók életvitele. A penész a hűvös, nyirkos helyeket szereti, ilyen például a fürdőszoba, ugyanis ott vizesebb a falszerkezet.

Akár a meleget, akár a hűvösebb hőmérsékletet kedvelik a lakók, fontos odafigyelni a megfelelő hőmérsékletre, hogy ne szaporodjon el a penész. Kialakulhat a probléma akkor is, ha túl magas a lakás páratartalma.

60% körüli az optimális, ezt könnyen mérhető is, nálunk például a falióra mutatja a lakásunk páratartalmát is, ha száraz a levegő párásítással, ha túl magas a nedvesség, akkor párátlanítással védekezhetünk.

Pára képződhet a párásítás mellett izzadással, légzéssel, főzéssel, fürdőszobahasználattal, takarítással, felmosással és ruhaszárítással is. Ha nagyon sok a pára a lakásban, a nedvesség pedig kicsapódhat, ezzel utat nyitva a penésznek.

Az ingatlan műszaki jellemzői is szerepet játszanak a folyamatban, számít, milyen a nyílászáró, milyenek az ablakok, akadályozva van-e a szellőzés.

Ha már megjelent a penész…

Kezdem azzal, mit ne csináljunk: ne törölgessük, ne sikáljuk, ugyanis ezzel csak szétszórjuk a helyiségben a spórákat, ami később még több penészes foltot eredményezhet.

A legfontosabb ebben az esetben is, mint minden másban: a kiváltó okok megszüntetése, ezután következhetnek a házi, természetes megoldások:

szagelszívó, párátlanító berendezések használata
gyakori szellőztetés, rendszeres takarítás
teregessünk a szabadban, az erkélyen, vagy a teraszon
használjunk ecetet, mely nagyszerű csíraölő hatással bír
a sós oldat használata is igen elterjedt védekezés a penész ellen
az ezüstkolloid, a teafaolaj, a szódabikarbóna, a sütőpor, a citromsav penész ellen is hatásos szerek: csíraölő hatásuk már évtizedek óta ismert nem csak a háztartásban, de a gyógyászatban is!

Enyhébb mértékű penészproblémákra elegendőek a fenti házilag alkalmazott praktikák, ám nagyobb kiterjedésű fertőzés esetén vegyszerre lesz szükség és a kiváltó okok mielőbbi megszüntetésére.

Hibák, amiket elkövetünk állásinterjún

Ismerős a szitu, amikor szempár szegeződik ránk, remeg a hangunk, izzad a tenyerünk, dadogunk, bakikat ejtünk, pedig egy állásinterjún a lehető legtöbbet szeretnénk kihozni magunkból.

Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek

Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?

Fecskementés

Sajnos nagy bajban vannak a fecskék, országos szinten. Az utóbbi napokban hazánk számos pontján tapasztalható volt a fecskék tömeges megjelenése, ennek oka, hogy szinte egyik napról a másikra 35 fok helyett 10 fok vagy azalatti hőmérséklet köszöntött be, ez pedig nehéz próba elé állítja a természetben élő állatokat, madarakat, köztük a fecskéket is.

Allergia ősszel

Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!

Zeneszeretők - A zenehallgatás előnyei és miértje

A velünk és bennünk élő zene már az emberiség kezdete óta a mindennapjaink része. Manapság sokan el sem tudják képzelni az életüket dalok nélkül, mindez nemcsak a hangulatunkra hathat pozitívan, hanem a saját és mások érzelmeinek megértésében is segíthet. Emellett pedig rengeteg pozitív emóció is kapcsolódik a zenehallgatáshoz.