Menü

Felelős állattartás

Az állatvédők, állatmenhelyek, állatszerető barátaim, felelős gazdik nagyon sokszor beszélnek és hangoztatják, osztják meg különféle posztokban és nem győzik hangsúlyozni, hogy az állattartás hatalmas döntés és óriási felelősség. Sajnos sok gazdi nem tartozik a felelős állattartók közé, nem gondoskodnak kedvenceikről megfelelően. Te felelős állattartó vagy?

Talán minden állatvédő álma, hogy egyszer eljut az üzenet az összes állattulajdonoshoz és mind abban reménykedik, azért küzd, hogy kialakuljon egyfajta felelősségteljes gondolkodásmód.

Mit jelent felelős állattartónak lenni?

Minap azt találtam mondani a szomszédunknak, aki épp a kutyusát vitte orvoshoz, hogy egy kiskutyával pont annyi felelősség jár, mint a kisgyerekkel, pont annyi törődést, foglalkozást igényelnek a kis négylábúak is, s szomszédom azt mondta, hogy igen, ezt jól látom.

Bár nekünk három gyermek mellett nincs kutyusunk, sem más állatkánk (mindössze egy hörcsögünk) és pont ezért nem hoztuk meg még ezt a döntést, mert felfogjuk ép ésszel micsoda óriási felelősséggel jár állatot tartani.

Talán sokan hiszik, hogy elég párszor megsimogatni és örülni neki ünnepekkor, amikor ajándékba kapja a gyermek a fa alá, vagy húsvétra a nyuszit, azonban ezzel nem tanulja meg a gyerek az állattal járó felelősséget.

Mit is jelent a felelősség?

Egy felelős gazda, mielőtt magához venne egy állatot, jól átgondolja döntését, ha én kutyát választok, utána olvasok a választott faj tulajdonságainak, szükségleteinek, jellemének. Tudnom kell, mennyi mozgásra van szüksége, mit eszik, milyen bánásmódot igényel.

Biztosítanom kell neki a megfelelő környezetet, kielégítenem az alapvető szükségleteit.

Gondoskodnunk kell az ivartalanításról és sok más egyéb fontos teendőről, amivel az állattartás együtt jár.

Divatból meg hirtelen felindulásból, vagy mert megnéztünk pár szeretetteljes kutyás filmet, még ne vásároljunk állatot! Ily módon ajándékba adni élő – érző állatot, felelőtlenség! Érző lényről van szó, nem tárgyról, akit kiteszünk az út szélén, ha meguntuk, ebben az esetben a plüss állat a megfelelő, amit feltehet a gyerek a polcra, ha már nem akar vele játszani.

Egy állatról, érző lényről, lélekről hosszú éveken át, minden egyes nap gondoskodnunk kell, akkor is, ha beteg, ha nincs kedvünk kivinni, ha megöregszik, ha nagyobb anyagi költséggel jár az ellátása.

CSAK akkor vegyünk magunkhoz bármilyen élő állatot, ha mindezt alaposan és jól átgondoltuk és átéreztük a felelősséget. Állatot egy egész ÉLETRE választunk, nem csak 1-2 évre, hónapra, hétre.

Egy kutya esetében ezt lehet 10-15 év, tehát valóban nem pár hét vagy hónap.

Az a tulajdonos, aki szereti kutyáját és felelős gazdi, pontosan tudja, hogy nem tarthatja láncon az állatot. Ha megkötözné, akkor kérjük szépen, inkább ne vegyen kutyát.

Minden évben több ezer olyan kutyus/cica jön a világra, ami vagy az utcán, vagy a gyepmesteri telepeken végzi, ezen pedig felelős gondolkodással és tudatos állattartással változtathatnánk. Legyünk felelősségteljes gazdik!

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.