Veszélyes adventi koszorúk
- Dátum: 2023.11.22., 19:53
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- 112-es segélyhívó szám, adventi koszorúk, aktuális, biztonságos, csillagszóró, égő olaj, ellenőrzött, fényfüzér, fűtött lakás, gyertya, karácsonyi készülődés, katasztrófavédelem, kigyullad, konyhai veszélyek, lakástűz, odafigyelés, petárda, súlyos sérülés, szilveszter, tűzoltók, tűzveszélyes, ünnep, Veszélyes, zsír
Talán elcsépelt témának tűnik az advent veszélyeiről beszélni, talán már sokszor hallottuk és a nagy többségnek nem is mondok újat, talán valaki legyint és végig sem olvassa, azonban tűzoltófeleségként, háromgyermekes anyukaként és pedagógusként mégis úgy gondolom a téma aktuális, fel kell hívni rá a figyelmet, s lehetőség szerint a gyerekekkel is tisztázni kell néhány alapvető dolgot.
A gyönyörű adventi időszak lehet veszélyes is. Tűzveszélyes. A téli időszakban 45 percenként kigyullad egy lakás – olvastam valamikor egy internetes portálon. Közelednek az ünnepek, kezdődik a karácsonyi készülődés, válogatunk az adventi koszorúk között, gyújtjuk lassan a gyertyákat, elővesszük karácsonykor a csillagszórókat, nagyüzemben mennek a konyhai munkálatok, ezek pedig mind veszélyforrások, veszélyhelyzetek is.
Az ünnepi készülődés idején sajnos nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a karácsonyváráson kívül ez az idő egy rendkívül tűzveszélyes időszak is, mely apró odafigyeléssel megelőzhető.
A felügyelet nélkül hagyott adventi koszorú, égő gyertya, a felelőtlenül használt csillagszóró nagyon rövid idő alatt óriási tüzet okozhat és mindent meggyújt maga körül, ehhez mindössze pár perc is elég, a baj hamar megvan.
Ma a karácsonyfára már nem szokás égő gyertyát tenni, ám egy kiszáradt fenyőn vagy műfenyőn lévő elektromos fényfüzér sem mindig biztonságos, könnyen tüzet okozhat a fűtött lakásban, főleg, ha nem egy ellenőrzött, jó minőségű, biztonságos helyről vásárolt termékkel van dolgunk.
A karácsonyfán lévő füzéreket gondosan húzzuk ki a konnektorból, ha elhagyjuk a lakást!
Fontos azt is megjegyezni, hogy az adventi koszorút, gyertyát helyezzük mindig nem éghető anyagú alátétre! Semmiképp se tegyük a koszorút ablakba függöny, vagy egyéb éghető textília közelébe.
Az ünnepek alatt nemcsak az adventi koszorúk, karácsonyfák, gyertyák és fényfüzérek jelentenek veszélyt, hanem szilveszter idején a petárdák és tüzijátékok felelőtlen használata is, mely tüzet, illetve komoly égési sérüléseket okozhat.
Nemcsak az ünnepi holmik, kiegészítők okozhatnak tüzet, hanem a konyha is egy potenciális veszélyzóna.
Az ünnepi készülődés során egyszerre több főzőlapon és a sütőben készülnek az ételek párhuzamosan, s olykor kapkodunk. Ha meggyullad az olaj vagy zsír, akkor tilos vizet önteni rá, mert a ráöntött víz gőzzé alakul, és szabályosan kirobbantja az égő olajat az edényből, ami aztán minden mást is meggyújt maga körül, nagyon súlyos sérülésekkel járhat.
Fedjük le egy fedővel az égő olajat és zárjuk el a tűzhelyet – hívják fel a figyelmet erre is a tűzoltók.
Mi a teendő, ha kigyullad valami?
Ha minden elővigyázatosság ellenére mégis tűz keletkezik, akkor a tűz oltása előtt áramtalanítsuk az elektromos berendezéseket.
A családtagokkal, gyermekekkel már jő előre beszéljük át, mi a teendő tűzveszély, veszély esetén, mi a tűzoltóság és a mentők telefonszáma. Nagyon fontos, hogyha megtörtént a baj, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívó számot!
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!