Menü

A ház „mérgei”

Babavárásaim alatt lettem rá figyelmes, hogy mennyi vegyszer van az otthonunkban. Valószínűleg szinte minden háziasszony tisztítószer-repertoárjában megtalálható néhány olyan vegyszer, ami potenciálisan halálos méreg is lehet. Ezeket biztonságosan kell tárolni és alkalmazni, hogy elkerüljük az egészségkárosodást. Melyek ezek a vegyi anyagok?

Ha körül nézünk a lakásunkban, bizonyára találunk olyan anyagokat, vegyszereket, melyek károsak az egészségre és nagyon fontos törekedni a biztonságos használatukra.

Egyik ilyen szer otthonunkban a fehérítő. Bizonyára megtalálható a háztartásban, sokan használjuk, ám tudni kell róla, hogy irritálhatja az orrunkat, a bőrünket, a szemünket és a torkunkat. Ha közvetlenül bármilyen bőrfelületünkkel érintkezik azonnal piros kiütéseket okoz.

Az esetleges szájba kerülése és lenyelése még veszélyesebb, ha véletlenül ez történne, az súlyosan károsítaná a gyomrunkat és nyelőcsövünket, ezért mindig felhívják rá a figyelmet, hogy jól szellőző helyen használjuk és élelmiszerektől távol tároljuk. Szakemberek figyelmeztetnek arra is, hogy semmiképp ne keverjük más anyagokkal, mert mérgező gázok szabadulhatnak fel.

Mindannyian használunk lefolyótisztítót.

Az igaz, hogy az eldugult lefolyókra megoldást jelentenek, ám a bőrön súlyos sérüléseket okozhatnak, a puszta kipárolgással pedig károsíthatják a szemünket, belélegezve pedig az emésztőrendszerünket, a vesénket és a májunkat is. Lenyelése azonnali halált okozhat.

Védőkesztyű használata nemhogy ajánlott, de szinte kötelező. Csukott ablakok mellett ne használjuk.

Mi a gond a légfrissítővel?

A legtöbb légfrissítőben olyan anyagok vannak, amelyek igen gyúlékony hajtógázok, ezért ezeket soha nem szabad nyílt láng - működésben lévő gáztűzhely, kandalló, gyertya stb. - közelében használni. A légfrissítő használata is körültekintést igényel.

A mosószerekkel mi a helyzet?

A mosószerek olyan anyagokat tartalmaznak, melyek eltávolítják a szennyeződéseket a ruhákból, ám míg a szennyeseinket tisztává varázsolják, addig szervezetünkre veszélyesek lehetnek. Ha túl nagy mennyiséggel dolgozunk, asztmát okozhat, lenyelve pedig mérgezést. A gyártók nem győzik hangsúlyozni, hogy gyermekektől távol tartandók.

A kárpittisztító is káros?

A szőnyeg- és kárpittisztító szerekben szintén kemikáliák vannak, kipárolgásuk növeli a rák kialakulásának kockázatát, májkárosodást, szédülést, émelygést okozhat. Nyitott ablak mellett kell használni őket és lehetőleg soha ne lélegezzük be, védjük szervezetünket erre alkalmas maszk használatával.

Jön a tél, előkerül a fagyálló folyadék.

Az autókban használatos fagyállók gőzét belélegezve szédülést érezhetünk, lenyelése pedig súlyos vese-, szív- és agykárosodást okozhat, de akár halálos is lehet. Használatakor mindig húzzunk kesztyűt, és tároljuk olyan helyen, ahol sem gyermek, sem háziállat nem férhet hozzá.

A rovarirtó szerek is a veszélyes anyagok közé tartoznak.

Legyen az rovarirtó spray vagy rovarcsapda, ezek többsége mind tele van káros vegyszerekkel. Használatukkor mindig győződjünk meg róla, hogy az nem került evőeszközökre, edényekre. Ha bármelyik szer is a bőrünkre kerül, azonnal mossuk le bővízzel és szappannal.

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.

Kéktúrára fel!

Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.

A cirbolyafenyő gyógyhatása

Ez a fenyőfajta az alpesi térség jellegzetes, fagytűrő fafajtája, így akár 2000 méteres magasságban is találkozhatunk vele. A tiroli Pitztalban a Keleti-Alpok legnagyobb, összefüggő területű cirbolyafenyő-erdeje található.