Ments életet! avagy HŐSképzés
- Dátum: 2024.01.22., 20:05
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- életmentés, hősképzés, ingyenes tanfolyam, lélekjelenlét, megyeszékhely, megyeszékhelyi mentőállomások, mentésirányítás, OMSZ „Hősképző” rendszere, Országos Mentőszolgálat, országszerte, segélyhívás, szakirodalom, Szív City, újraélesztés
Minap olvastam a hírekben, hogy egy 17 éves diáklány Tatabányán életet mentett, az Országos Mentőszolgálat joggal nevezte hősnek a fiatal hölgyet, aki egy percre sem vesztette el a lélekjelenlétét.
„A 17 éves diáklány éppen hazafelé tartott az iskolából, amikor a vonatállomáson meglátta, ahogy egy vonatra várakozó idős férfi hirtelen összeesik. Azonnal a segítségére sietett, megpróbálta felébreszteni a beteget, aki nem reagált. Ezután megvizsgálta a légzését is, miközben más diákok értesítették a mentőket - olvasható az Országos Mentőszolgálat Facebook-posztjában.”
A fiatal diáklány azonnal megkezdte az újraélesztést a mentésirányító instrukciói alapján. A tatabányai mentősök perceken belül kiértek, és emelt szinten folytatták az életmentést. Az időben megkezdett mellkasi nyomásoknak köszönhetően sikeres volt az újraélesztés, a férfit kórházba szállították.
Amikor elolvastam a diáklánnyal készült beszélgetést, arra gondoltam, hogy milyen kevés sokszor, amin múlik egy élet, mindössze pár perc lélekjelenlétre van szükség és bátorságra, azonnal cselekedni.
Ha ilyen történik körülöttünk, akkor merni kell közbe lépni.
„Ha megment egy életet, többet is megment!” - üzente mindenkinek a hős diáklány.
Mit kell tennem, hogyan kell elvégezni az újraélesztést?
Az Országos Mentőszolgálat közreműködésével az újraélesztés lépéseit minden hónap első hétfőjén bármelyik megyeszékhelyi mentőállomás Hősképzőjén el lehet sajátítani.
A „HŐSképzés” ingyenes tanfolyamokat jelent országszerte, ugyanis a Magyar Vöröskereszt és az Országos Mentőszolgálat jóvoltából ingyenes képzéseken vehet részt, aki szeretné megtanulni vagy átismételni a legfontosabb elsősegélynyújtási ismereteket.
Az Országos Mentőszolgálat 2018 elején indította el az egész országra kiterjedő „Hősképzés” nevű programját. Az életmentéshez kedvet és bátorságot érző laikusok minden hónapban ingyenes újraélesztési oktatáson, gyakorláson vehetnek részt az OMSZ megyeszékhelyi mentőállomásain. „A Hősképző tanfolyamra minden hónap első hétfőjén (kivéve ünnepnapokon) 15 órától 17 óráig várják az érdeklődőket, előzetes regisztráció nélkül. A Hősképzésben részt vevő megyeszékhelyi mentőállomások listája ide kattintva érhető el.”
Részletek a https://www.mentok.hu/tevekenysegek/oktatas/ weboldalon!
Magyarországon sajnos évente több ezer ember hal meg hirtelen szívmegállás következtében utcán, közterületen. Többségük megmenthető lenne, ha valaki perceken belül megkezdené az újraélesztést, a mellkasi nyomásokat. A nemzetközi szakirodalom szerint az azonnal megkezdett újraélesztéssel és egy gyorsan megérkező defibrillátorral az újraélesztések akár 60 százaléka sikeres lehetne, ami Magyarországon évente több ezer emberéletet jelent.
Mi az a Szív City?
2017. október 16-án, az Újraélesztés Nemzetközi Napján különleges életmentő applikáció indult Magyarországon. A Szív City lényege, hogy bárki, aki kedvet, késztetést érez arra, hogy vészhelyzetben életet mentsen, egy applikáció segítségével riasztást kaphat mobiltelefonjára, ha a közelében közterületi újraélesztésre van szükség. Az applikáció összeköttetésben áll a mentők irányítórendszerével, vagyis az oda beérkező segélyhívás alapján a mentésirányító nem csak mentőautót indít a helyszínre, hanem egy gombnyomással riasztja a legközelebbi Szív City elsősegélynyújtókat is. A Szív City rendszeréhez csatlakozó önkéntesek és a más tanfolyamokon korábban kiképzett laikusok számára is jó lehetőség az OMSZ „Hősképző” rendszere.
A Hősképzésben résztvevő megyeszékhelyi mentőállomások listáját az alábbi link tartalmazza:
https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1uxewL6Syv11djMP71GbWj7-pYV7WHuGJ
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Idén is lesz Mikulásgyár!
November 29. és december 21. között megrendezik ismét programjaikat a Mikulásgyár dolgozói, szervezői, hogy segítsenek a rászoruló gyerekeken!
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?
Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
Őszi DIY projektek: otthoni dekorációk
Ahogy az őszi hónapok beköszöntenek, a természet egyre színesebb árnyalatokban ragyog, és a hűvösebb időszak is lehetőséget ad arra, hogy a lakásunkat melegebbé, hangulatosabbá tegyük. Ebben a cikkben olyan egyszerű, mégis nagyszerű DIY ötleteket nézhetünk meg, amelyekkel tökéletes dekorációkat készíthetünk a hűvös időszakra.
A mese hatása a pszichére
Rengeteg gyermekekkel foglalkozó szakember, coach, pszichológus és pedagógus használja a meséket terápiás céllal. Ezért is alakult ki a meseterápia fogalma.