Mit jelent a „delulu” szemlélet?
- Dátum: 2024.01.25., 02:18
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- álommeló, delulu, hit, hozzáállás, kudarcélmény, nyaralás, önbizalom, pozitív gondolkodás, reális, realitás, rokonszemlélet, siker, szemlélet, szerencse, univerzum, Z generáció
„Delulu” - ezt a szót bevallom én sokáig nem is hallottam, nem is ismertem. Mint egy szitokszó, első hallásra olyasmi, ám pont az ellenkezője, egy olyan életfelfogás, amit büszkén vállalnak a fiatalok, az a bizonyos „Z generáció”, akik nem akarnak a realitás talaján maradni, hanem mernek az álmaiknak élni.
A deluluk szentül hisznek álmaik megvalósulásában, az „álom” meló elérésében, a vágyott nyaralás beteljesülésében, anyagi gondjaik megoldásában.
A „delulu” a „delusional” szó rövidített változata, amire a magyarban nincs megfelelő kifejezésünk, de olyan emberről szól, aki szinte álomvilágban él, s nem tudja megkülönböztetni a valóságot és a saját képzeteit.
A „delulu” kifejezést a Z generáció pozitív jelentéstartalommal ruházta fel, az álmodozásról szól, arról a képességről, hogy el tudunk rugaszkodni a valóságtól, és képesek vagyunk pozitívan látni a jövőt. Ez egy sajátos és különleges életfelfogás, kissé különc életfilozófia, ám a delulu követői szerint működik!
Az elképzelés valahol a pozitív gondolkodás rokonszemlélete, miszerint, ha az életet pozitívan éljük, bevonzzuk a kívánt szerencsét és sikert.
Csupán egyetlen dolog van, ami fölött kizárólagos hatalmunk van: ez a saját gondolkodásmódunk. Mindig, minden körülmény között szabadon dönthetünk erről. Márpedig, ha a döntés kérdése a kezünkben van, akkor érdemes pozitív gondolatokkal megtöltenünk fejünket, amelyre igazán vágyunk. Ilyen egyszerű lenne?
„Delululandben” nincs lehetetlen: megkaphatod az állást, csak higgy benne, elutazhatsz álmaid szigetére, csak éld bele magad, képzeld el és máris a tiéd, a kiszemelt férfi/nő pedig a lábaid előtt hever, ha úgy akarod.
Egy pszichoterapeuta szerint a delulu- jelenség a valóságtól és racionalitástól való elrugaszkodás, ám ez segíthet abban, hogy pozitívan és lelkesen álljunk hozzá a jövőnkhöz és törekedjünk a céljaink elérésére.
Hogy ez mennyire pozitív és motiváló vagy talán mennyire álomvilág és önámítás, a határokat laikusnak nehéz meghúzni, az azonban biztos, hogy kellő magabiztosság, lelkesedés és pozitív életszemlélet nélkül aligha remélhetünk sikereket az életben, ezek a tulajdonságok kárunkra nem válnak, az bizonyos.
A delulu hozzáállás segíthet abban, hogy jobb legyen az önértékelésünk, tisztában legyünk a saját pozitív tulajdonságainkkal, ha pedig kudarcélményben van részünk, tudjuk azt feldolgozni, továbblépni.
A deluluban a legfontosabb, hogy lehet a vágyaink szerint cselekedni és a kívánságainkat „megküldeni” az univerzumnak.
Az álláskereső deluluk azt vallják, semmi rossz nem történhet velük akkor, ha elhitetik magukkal, övék az álommeló, s azt is állítják, a magabiztosságuk nem irreális.
A delulu-hozzáállás valahol önbizalmat tehet a kezünkbe a nehézségek kezelésekor, továbbá hitet és reményt adhat a vágyott dolgok elérésében. Ez a szemlélet egy könnyen elérhető és megvalósítható életfelfogás. A pszichológusok úgy vélik, a pozitív gondolkodás és az önmagunkba vetett hit valóban segíthet abban, hogy merjünk tenni a céljainkért.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!