Menü

Miért fogy a kollagén a szervezetünkből?

Sok helyen olvashatunk a kollagénről, ami fontos szerepet játszik fiatalos kinézetünkben, de nem sokan tudják, hogy miért fogy el testünkből. Itt a magyarázat.

A kollagénről tudjuk, hogy olyan fehérje a szervezetünkben, melynek igen sok funkciója van. Segít nekünk bőrünk, hajunk egészséges állapotát fenntartani, izmaink, ínszalagjaink, csontjaink állapotáért is ő felel. A kollagént olyan aminosavak alkotják, melyeket fehérjében gazdag ételekből bont le a szervezetünk. Nagyon fontos nem csak a szépségápolásban, hanem a mindennapokban fizikai munkát végzők és sportolók életében is.

A kollagénszint csökkenésének különböző okai lehetnek. Először is nagyon meghatározó az életkor. Minél több évet éltünk már meg, annál kevesebb kollagént termelünk. Fiatal korban több kollagénünk van, mint amit felhasználunk, ezért üde és égészséges a kinézetünk, ez az arány idősebb korban megfordul. Nagyban befolyásoló tényező a táplálkozás is. Amikor sok cukrot, húst és szénhidrátot eszünk, elősegítjük a gyulladás kialakulását. A gyulladás az egyik legnagyobb ellensége a kollagén termelésnek.

Azt se felejtsük el, hogy a magas cukorfogyasztás nem csak bizonyos szerveinknek, hanem bőrünkre is igen negatív hatása van, hiszen elősegíti a bőr idő előtti öregedését. Arra is fontos odafigyelnünk, hogy olyan ételeket fogyasszunk, mik gazdagok kollagénben vagy a hozzá kapcsolódó aminosavakban, mint a halak, a bab, a tojás, a fokhagyma, a kesudió, és a paradicsom. Érdemes átgondolni a dohányzás témakörét is. A dohányosoknak kevesebb oxigén jut a szervezetébe, azért a szövetek könnyebben károsodnak, melynek visszafordíthatatlan következményei lehetnek. Arról nem is beszélve, hogy a füst okozta oxidatív stressz ráncoka okoz.

Ha már oxidatív stressz, akkor figyeljünk az UV sugárzásra is, mely negatív hatással van a szabad gyökök termelődésére, ami szintén ugyanoda vezet. Itt térjünk ki a stresszre is. A stressz sokféle szempontból tehet nekünk rosszat, de a kollagén szempontjából azért káros, mert a stressz emeli a kortizol hormon szintjét, ami viszont csökkenti a kollagén termelést. Végül van valami, amivel viszont sajnos nem dacolhatunk, az pedig a genetikánk. Ebből a szempontból érdemes felmenőinkre nézni, mert nagyjából azt várhatjuk bőrünk állapotváltozását illetően, amit az ő arcukon is látunk.

Pótolhatjuk a kollagént sokféleképpen, de sokat tehetünk az egészséges táplálkozással, sok mozgással, a stressz kerülésével, de szedhetünk különböző táplálékkiegészítőket is. Sokféle kozmetikai kezelés is elérhető már, melyek serkentik a kollagén termelést, de minden terápia, legyen az kozmetikai vagy étrendbeli változtatás, mindig kérjük ki szakember véleményét.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.