Menü

Miért fogy a kollagén a szervezetünkből?

Sok helyen olvashatunk a kollagénről, ami fontos szerepet játszik fiatalos kinézetünkben, de nem sokan tudják, hogy miért fogy el testünkből. Itt a magyarázat.

A kollagénről tudjuk, hogy olyan fehérje a szervezetünkben, melynek igen sok funkciója van. Segít nekünk bőrünk, hajunk egészséges állapotát fenntartani, izmaink, ínszalagjaink, csontjaink állapotáért is ő felel. A kollagént olyan aminosavak alkotják, melyeket fehérjében gazdag ételekből bont le a szervezetünk. Nagyon fontos nem csak a szépségápolásban, hanem a mindennapokban fizikai munkát végzők és sportolók életében is.

A kollagénszint csökkenésének különböző okai lehetnek. Először is nagyon meghatározó az életkor. Minél több évet éltünk már meg, annál kevesebb kollagént termelünk. Fiatal korban több kollagénünk van, mint amit felhasználunk, ezért üde és égészséges a kinézetünk, ez az arány idősebb korban megfordul. Nagyban befolyásoló tényező a táplálkozás is. Amikor sok cukrot, húst és szénhidrátot eszünk, elősegítjük a gyulladás kialakulását. A gyulladás az egyik legnagyobb ellensége a kollagén termelésnek.

Azt se felejtsük el, hogy a magas cukorfogyasztás nem csak bizonyos szerveinknek, hanem bőrünkre is igen negatív hatása van, hiszen elősegíti a bőr idő előtti öregedését. Arra is fontos odafigyelnünk, hogy olyan ételeket fogyasszunk, mik gazdagok kollagénben vagy a hozzá kapcsolódó aminosavakban, mint a halak, a bab, a tojás, a fokhagyma, a kesudió, és a paradicsom. Érdemes átgondolni a dohányzás témakörét is. A dohányosoknak kevesebb oxigén jut a szervezetébe, azért a szövetek könnyebben károsodnak, melynek visszafordíthatatlan következményei lehetnek. Arról nem is beszélve, hogy a füst okozta oxidatív stressz ráncoka okoz.

Ha már oxidatív stressz, akkor figyeljünk az UV sugárzásra is, mely negatív hatással van a szabad gyökök termelődésére, ami szintén ugyanoda vezet. Itt térjünk ki a stresszre is. A stressz sokféle szempontból tehet nekünk rosszat, de a kollagén szempontjából azért káros, mert a stressz emeli a kortizol hormon szintjét, ami viszont csökkenti a kollagén termelést. Végül van valami, amivel viszont sajnos nem dacolhatunk, az pedig a genetikánk. Ebből a szempontból érdemes felmenőinkre nézni, mert nagyjából azt várhatjuk bőrünk állapotváltozását illetően, amit az ő arcukon is látunk.

Pótolhatjuk a kollagént sokféleképpen, de sokat tehetünk az egészséges táplálkozással, sok mozgással, a stressz kerülésével, de szedhetünk különböző táplálékkiegészítőket is. Sokféle kozmetikai kezelés is elérhető már, melyek serkentik a kollagén termelést, de minden terápia, legyen az kozmetikai vagy étrendbeli változtatás, mindig kérjük ki szakember véleményét.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?