Menü

Elkezdődött a pollenszezon

Tüsszögés, köhögés, orrfolyás, szemviszketés. Jellemző tünetek, pedig reméltem, hogy mivel még csak február van, ezek később jelentkeznek, de a pollennaptár szerint már kínoz bennünket az éger, a mogyoró, a ciprusfélék és tiszafafélék, a kőris, a nyár, a juhar. A pollenszezon kezdete már érezhető.

A szezonális szénanátha az egyik leggyakrabban előforduló allergiás megbetegedés. Tüneteit tüsszögés, orrviszketés, orrfolyás, orrdugulás, vörös, könnyező és viszkető szem jellemzi. A pollenallergiások számára különösen fontos, hogy szakorvoshoz forduljanak és pontosan ismerjék, mely időszakban virágzik az a növény, amely számukra a kellemetlen panaszokat kiváltja.

Allergológus és immunológus szakemberek, fül-orr-gégészek elmondták, hogy az enyhe februári időjárásnak köszönhetően, már megjelentek az első pollenek, amit az arra érzékenyek már meg is tapasztalhattak.

Az említett növények pollenkoncentrációja jellemzően a közepes-magas tartományban alakul, az égeré azonban a napokban elérheti több helyen is a nagyon magas szintet, így az erre allergiások számíthatnak a tünetek megjelenésére és erősödésére. Az allergiások első és legfontosabb kérdése általában az, hogy mit tehetnek a tünetek enyhítése érdekében.

Elsősorban a szájon át szedhető antihisztaminok és helyileg ható lokális készítmények enyhíthetik a panaszokat, de az orr átmosása is segíthet.

A pollenallergia tünetei alapvetően két módon kezelhetők: tüneti és tartós kezeléssel. A tüneti kezeléshez tartoznak az allergia gyógyszerek: például antihisztamin tabletta, szemcsepp vagy szteroid orrspray.

Az immunterápiáról még beszámoltunk korábbi cikkeinkben, ezt a kezelést az érintett pollen várható virágzásának kezdetét megelőző 90. nap körül el kell kezdeni, hogy hatékony lehessen.

Ha nem lenne elég a pollenallergia önmagában, akkor rossz hír, hogy létezik úgynevezett keresztallergia jelensége is. Ez lényegében azt jelenti, hogy bizonyos anyagok képesek más anyagot helyettesíteni, utánozni, ami az allergiás tünetek megjelenését eredményezheti. Egyik leggyakoribb, és talán legismertebb a görögdinnye-parlagfű keresztallergia. A keresztallergia hátterében az anyagok kémiai szerkezetének hasonlósága áll.

Jellemző keresztallergiák:

Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka.

Fekete üröm: kömény, paprika, paradicsom, sárgarépa.

Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack.

Füvek: paradicsom, rozs , búza, szója, földimogyoró.

Földimogyoró: dió.

Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag.

A pollenallergia tünetei mindenkinél másképp jelennek meg. Van, akinek gyengébbek, másoknak erősebbe, éppen ezért a pollenallergiától szenvedőknek érdemes tisztában lenniük a panaszaikat kiváltó növények virágzásának szezonjával, ebben nagy segítséget jelent a pollennaptár ismerete.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.