Menü

Elkezdődött a pollenszezon

Tüsszögés, köhögés, orrfolyás, szemviszketés. Jellemző tünetek, pedig reméltem, hogy mivel még csak február van, ezek később jelentkeznek, de a pollennaptár szerint már kínoz bennünket az éger, a mogyoró, a ciprusfélék és tiszafafélék, a kőris, a nyár, a juhar. A pollenszezon kezdete már érezhető.

A szezonális szénanátha az egyik leggyakrabban előforduló allergiás megbetegedés. Tüneteit tüsszögés, orrviszketés, orrfolyás, orrdugulás, vörös, könnyező és viszkető szem jellemzi. A pollenallergiások számára különösen fontos, hogy szakorvoshoz forduljanak és pontosan ismerjék, mely időszakban virágzik az a növény, amely számukra a kellemetlen panaszokat kiváltja.

Allergológus és immunológus szakemberek, fül-orr-gégészek elmondták, hogy az enyhe februári időjárásnak köszönhetően, már megjelentek az első pollenek, amit az arra érzékenyek már meg is tapasztalhattak.

Az említett növények pollenkoncentrációja jellemzően a közepes-magas tartományban alakul, az égeré azonban a napokban elérheti több helyen is a nagyon magas szintet, így az erre allergiások számíthatnak a tünetek megjelenésére és erősödésére. Az allergiások első és legfontosabb kérdése általában az, hogy mit tehetnek a tünetek enyhítése érdekében.

Elsősorban a szájon át szedhető antihisztaminok és helyileg ható lokális készítmények enyhíthetik a panaszokat, de az orr átmosása is segíthet.

A pollenallergia tünetei alapvetően két módon kezelhetők: tüneti és tartós kezeléssel. A tüneti kezeléshez tartoznak az allergia gyógyszerek: például antihisztamin tabletta, szemcsepp vagy szteroid orrspray.

Az immunterápiáról még beszámoltunk korábbi cikkeinkben, ezt a kezelést az érintett pollen várható virágzásának kezdetét megelőző 90. nap körül el kell kezdeni, hogy hatékony lehessen.

Ha nem lenne elég a pollenallergia önmagában, akkor rossz hír, hogy létezik úgynevezett keresztallergia jelensége is. Ez lényegében azt jelenti, hogy bizonyos anyagok képesek más anyagot helyettesíteni, utánozni, ami az allergiás tünetek megjelenését eredményezheti. Egyik leggyakoribb, és talán legismertebb a görögdinnye-parlagfű keresztallergia. A keresztallergia hátterében az anyagok kémiai szerkezetének hasonlósága áll.

Jellemző keresztallergiák:

Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka.

Fekete üröm: kömény, paprika, paradicsom, sárgarépa.

Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack.

Füvek: paradicsom, rozs , búza, szója, földimogyoró.

Földimogyoró: dió.

Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag.

A pollenallergia tünetei mindenkinél másképp jelennek meg. Van, akinek gyengébbek, másoknak erősebbe, éppen ezért a pollenallergiától szenvedőknek érdemes tisztában lenniük a panaszaikat kiváltó növények virágzásának szezonjával, ebben nagy segítséget jelent a pollennaptár ismerete.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.