Menü

Csinálj méhecskehotelt

A beporzó rovarok az élet fenntartásának egyik legfontosabb alapkövei, nélkülük nem lesz termés, amiből pedig nekünk csak hátrányunk származhat. Készítsünk számukra otthont!

A méhek léte nagyon fontos az élővilágban, hiszen rengeteg növény beporzása függ tőlük. A beporzás azt jelenti, hogy virágról virágra szállva virágport szállítanak, ezzel pedig elérik, hogy a növényeknek nagyobb terméshozama és változatos génállománya legyen. Nagyon fontos ez az olyan növények életében, amik élelmiszerként funkcionálnak, gondoljunk az almára, a dinnyére, a kávéra. Ha nincs beporzás, a tizedére is csökkenhet a terméshozam. Arról se feledkezzünk meg, hogy mennyire hasznos számunkra a méz, a méhpempő vagy a propolisz, hiszen egészségünkre igencsak jótékony hatással vannak.

Sajnos az elmúlt években a méhpopuláció nagyon lecsökkent, köszönhetően az éghajlati változásoknak és annak, hogy egyre több növényvédőszert alkalmaznak a kártevők ellen. Gondoljunk csak arra, hogy télen nincsenek már nagy fagyok, amik segítenek a szúnyog-, légy- és egyéb rovarpopulációk ritkításában, ezért egyre többször végeznek szúnyogírtást vagy permetezik a haszonnövényeket, gyümölcsfákat.

Idén például már február elején 10-15 fok volt kint, amire a méhek úgy gondolták, hogy tavasz van, kirepültek, de nem volt még virágzás, így visszatérve a kaptárokba egymástól raboltak az életben maradásért. Ez sajnos nagyon sok méhcsalád pusztulását okozta. Az ökoszisztéma felborul, a terméshozam csökken, a megfelelő mennyiségű élelmiszerellátás pedig akadozik.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület arra bíztat mindenkit, hogy segítsük a magányosan élő méhek és darazsak szaporodását. Ehhez nincs másra szükségünk, mint készíteni egy méhecskehotelt más nevén darázsgarázst és kihelyezni a szabadba. Tehetjük kertbe, ablakpárkányra, balkonláda mellé is. Mivel a magányos méhfajok jó része szőrös kis állat, így február végén, amikor már a nap előbújik és meleget ad, elindulnak gyűjtögetni, hiszen védi őket a még hideg időtől a bundájuk.

Ezért érdemes már március elején kihelyezni ezeket a kis garázsokat esőtől védett, sok napsütéssel érintett helyre. Nem kell nagy dolgokra gondolni, elég egy fakuglit kifúrkodni, de lehet szekrényes jelleggel többféle fából, ágakból, nádszálakból összeilleszteni, és a kert végébe kihelyezni. Arra is figyeljünk, hogy tegyünk ki vizet, főleg majd a melegebb időszakokra való tekintettel és ezt rendszeresen frissítsük is. Iskolák, óvodák témahetein belül is érdemes ezzel foglalkozni, remek játék és tanulási lehetőség a gyerekek számára a hotel elkészítése.

A méhek nagyon fontos szerepet játszanak a mindennapi életünkben, hiszen nélkülük nincs beporzás, ezáltal nincs termés, de nélkülük nincs értékes méz se. Készítsünk számukra hoteleket, hogy segítsük szaporodásukat és életben maradásukat is.

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.

Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.

Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.

A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.