Az érzelmi intelligencia fontossága, fejlesztése
- Dátum: 2024.03.04., 19:25
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- alacsony, egészségügyi vonzat, emberi kapcsolatok, empátia, EQ, érzelmi intelligencia, fejleszthető, intelligenciahányados, IQ, kiegyensúlyozott, következmény, magas, önbizalom, önkontroll, szakmai siker, teljesítmény, viselkedés, visszajelzés
Egyre többet hallani az érzelmi intelligenciáról. Ha eddig nem volt fontos számunkra az érzelmi intelligenciánk és/vagy nem tudtuk, hogyan lehet fejleszteni, továbbá érdekel bennünket, hogy mely csillagjegyek jók kiugróan ezen a téren, akkor érdemes elolvasni erről szóló mai cikkünket.
Azok, akik magasabb érzelmi intelligenciával rendelkeznek, könnyebben tudnak kialakítani jól működő emberi kapcsolatokat, és boldogabb a szerelmi életük is. A boldogsághoz, a sikerhez és a kiegyensúlyozott emberi kapcsolatainkhoz és a stresszkezeléshez érzelmi intelligenciára is szükségünk van, hiszen ez nagyban befolyásolja döntéseinket. Jó hír, hogy ez a képesség fejleszthető!
Fejleszthető az érzelmi intelligencia? Melyik fontosabb az IQ vagy az EQ?
A kérdés igen megosztó. Van, aki szerint az érzelmi intelligencia hányadosa fontosabb a munka és a karrier világában, mint az IQ. Bármelyik is kap nagyobb hangsúlyt, az biztos, hogy az érzelmi intelligenciának jelentős szerepe van abban, hogy a munka világában hogyan teljesítünk és mennyire leszünk sikeresek, hiszen fontos, hogy a magas IQ mellett rendelkezünk-e önbizalommal, empátiával.
A viselkedés pedig tanulható, éppen ezért szükséges az érzelmi intelligenciát fejleszteni.
Akinek az érzelmi intelligenciája fejlesztésre szorul, ők stresszesek, gyakran szoronganak, nehezen érvényesülnek, nem empatikusak, hamar ítélkeznek, hiányzik belőlük a jó modor, nem tudják kezelni a konfliktushelyzeteket, nehezen bocsátanak meg és mindig másokat hibáztatnak. Az alacsony EQ-nak előbb-utóbb negatív egészségügyi következményei lesznek, ezért szükséges fejleszteni az adott területet.
Hogyan fejleszthető az EQ?
Folyamatos gyakorlással, tudatos viselkedéssel fejleszthető. Gondolkodjunk, mielőtt cselekszünk, vagy beszélünk, alkalmazzunk stresszkezelési technikákat, tanuljunk meg uralkodni az érzelmeink felett.
Segít egy módszer empatikus képességeink fejlesztésében: ha minden szituációban egy kicsit megpróbáljuk magunkat beleképzelni a másik ember élethelyzetébe, akkor kevésbé ítélkezünk vagy mondunk véleményt azonnal.
Az érzelmi intelligencia fejlesztésével hatékonyabbak lehetünk az élet összes területén.
S végül kik azok a csillagjegyek, akik kiugróan jók ezen a téren?
Ha egy csillagjegynek magas az érzelmi intelligenciája, akkor hamarabb felismeri, hol van szükség segítségre, és hol tud hatékony lenni, ilyen például a Rák csillagjegy.
Uralkodó bolygója a Hold, így a lélekkel kapcsolatos dolgokban magasan a legjobb. Érzelmi intelligencia terén a Rák jegy együttérző és empatikus, hiszen rendkívül gondoskodó, ebben családja és környezete is kitüntetett figyelmet kap.
A Halak jegynek is nagyon erős az intuíciós képessége, és teljes mértékben rá tud hangolódni embertársaira. Magas érzelmi intelligenciájáról ismert, kiváló az együttérző képessége és mélyen empatikus, aki megértik mások érzelmeit.
A Mérleg jegy legjellemzőbb tulajdonsága, hogy mindent mérlegel, ezáltal minden lehetséges eredményt felmér, és alaposan elemez, majd ebből von le következtetést. Így van ezzel az emberi kapcsolataiban is.
Természetesen az alacsony érzelmi intelligenciával rendelkező csillagjegyek semmivel sem rosszabbak társaiknál csak kevésbé érzik át egymás érzelmi szintjét.
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.