Te mit tudsz a ginzengről?
- Dátum: 2024.03.07., 19:22
- Erdős Dorka
- képek: pexels.com
- antioxidáns, asztma, ginzeng, immunerősítő, koleszterin, magas vérnyomás, stressz, vércukorszint, vérszegénység
Sokszor halljuk a ginzeng nevét, főleg, ha a keleti orvoslásról beszélünk. A ginzeng egy igazi csodanövény, számos jótékony hatással.
A ginzeng egy a keleti országokban évszázadok óta használt gyógynövény, mágikus tisztelettel tekintenek erre a „mindent gyógyító” növényre. Kinézete gyökerében egy fehérrépára hasonlít, többszörösen elágazó, barnás-sárgás színű főgyökér, ami egy emberre is hasonlíthat, ezért nevezik embergyökérnek is. Nagyon jellegzetes szaga van, íze pedig édeskés és keserű egyszerre. Érdekessége, hogy ez a növény csak árnyékos helyen hajt ki, napfényes terepen nem marad életben és csak akkor érdemes szüretelni, amikor eléri a 6-7 éves kort. Szüret után általában szárítják és porrá őrlik a gyökeret, ezt használják fel a későbbiekben.
Nagyon hasznos hatóanyagokkal büszkélkedik, hiszen olajokat, szénhidrátokat, aminosavakat, vitaminokat, nyomelemeket, enzimeket, telítetlen zsírsavakat is megtalálunk benne. Sokszor használják immunerősítőként, lázcsillapítóként, mivel hatékony küzd a fertőzésekkel, például az influenzával szemben is. Kiváló segítség a stresszes helyzetekben, mivel csökkenti a stresszhormon, a kortizol termelődését. Szabályozza a vér koleszterinszintjét, ezáltal segít a szabadabb véráramlásban, ezzel hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek elkerüléséhez. Mindez fontos a magas vérnyomás optimalizálásánál is, sőt, a vérszegénységet és egyes menstruációs panaszokat is képes megszűntetni.
Antioxidáns tartalma fontos, mivel ezzel késlelti a szabadgyökök szaporodását, ami pedig széppé és simábbá varázsolja a bőrt, illetve gátolja a tumorok képződését, pont ezért előszeretettel használják a mellrák elleni küzdelem során. Szellemi teljesítőképességünket is növeli, kiváló gyógyír a fáradtság és kimerültség ellen. Csökkenti a vércukorszintet, orvosolja az étvágytalanságot, mérsékli az asztmatikus panaszokat. Férfiak körében is elterjedt, afrodiziákumként emlegetik, mivel emeli a nitrogén-oxid felszabadulását az erekben, ami erőteljesebb erekciót eredményez.
Fogyaszthatjuk teaként, kúraszerűen maximum 6 hétig ihatjuk, napi 1-2 csészénél többet viszont ne kortyoljunk többet. Nagyon sokféle étrendkiegészítőként is megvehetjük a gyógyszertárakban, kapszula vagy tabletta formában is bevehetjük. Terhesség és szoptatás ideje alatt egyáltalán nem ajánlott fogyasztani, de cukorbetegségben szenvedők is előbb konzultáljanak orvosukkal. Nagyon fontos, hogy ginzeng kúra alatt ne fogyasszunk koffein tartalmú italokat. Mellékhatásként jelentkezhet hasmenés, álmatlanság, kiütés, a vércukorszint tartós csökkenése.
A ginzeng egy szuper gyógynövény, ami szinte mindenre gyógyír, a keleti orvoslás csodaszere, mellyel meg tudunk küzdeni a stresszel, az emésztési panaszokkal és még a bőrünket is széppé varázsolja.
A narancs jótékony hatásai
Ha a narancs előnyeiről van szó, mindenkinek az ugrik be, hogy ez az élénk színű gyümölcs remek C-vitamin-forrás. Pedig számtalan pozitív egészségügyi hatása van még, amiért érdemes gyakrabban fogyasztani. Mutatjuk, melyek ezek.
Tibeti fokhagyma kúra
A népi gyógyászat természetesen nem csak Magyarországon híres, hanem más kontinensek, más országok lakosságában is évezredek óta bevált módszer. A tibetiektől is tanulhatunk, erre jó példa a fokhagyma kúra.
Hogyan készítsünk chutneyt? Ez most lekvár vagy savanyúság?
Se nem lekvár, se nem savanyúság, még csak nem is mártás, sem nem szósz. Vagy egy kicsit mindegyik együtt, de az biztos, hogy húsok mellé zseniális! Azok, akik szeretnek kipróbálni új ízeket és textúrákat, ők biztosan szeretni fogják a „chutney”-t.
Vitaminok fontossága ősszel
Beköszöntött az ősz, sőt már a hűvöseb idő is utolért bennünket! Ilyenkor érdemes odafigyelni arra, hogy ne betegedjünk meg, és karban tartsuk az immunrendszerünket. Ennek az alapja a megfelelő táplálkozás és vitaminbevitel.
Most akkor mennyi az annyi?
Számtalan cikk és tanulmány látott már napvilágot a koffeinfogyasztással kapcsolatban. Utánanéztünk, mennyi a biztonságosan elfogyasztható napi koffeinmennyiség.
Meta cím: Most akkor mennyi az annyi?