Menü

A középfülgyulladás okai

A heveny középfülgyulladás az egyik leggyakoribb fülészeti betegség, mely legtöbbször vírusos nátha szövődményeként jelentkezik. A középfülgyulladás megjelenésében a gyermekkori érintettség dominál, de nem ritka a felnőtteknél jelentkező, sokszor vissza-visszatérő formája. Ez utóbbi gyakran torkollik krónikus, idült állapotba.

A középfülgyulladás, orvosi nevén otitis media, egy gyulladásos állapot, amely a középfülben található. A középfül a dobhártya mögötti üreges terület, és fontos szerepet játszik a hallásban. A középfülgyulladás leggyakrabban gyermekkorban fordul elő, de felnőtteknél is előfordulhat.

A középfülgyulladás általában a felső légúti fertőzésekkel, például náthával vagy torokfájással kezdődik. A fertőzés terjedhet a középfülbe, ahol gyulladást okozhat. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a fájdalom, a fülben érzett nyomás vagy teltség érzése, halláscsökkenés, láz és az általános rossz közérzet.

A középfülgyulladást különböző típusokra lehet osztani, például akut vagy krónikus középfülgyulladásra, valamint gennyes vagy nem gennyes középfülgyulladásra. Az akut középfülgyulladás általában hirtelen kezdetű és rövid ideig tartó gyulladás, míg a krónikus középfülgyulladás hosszabb ideig fennállhat.

Középfülgyulladás kialakulásakor a kórokozó az orr-garatűr felől a fülkürtön (garatot a középfüllel összekötő vékony nyálkahártyával bélelt járat) keresztül jut el a dobüregbe. A heveny középfülgyulladás kezdeti tünetei lehetnek láz, fülfájdalom, halláscsökkenés, elesettség, étvágytalanság . Ha a kisgyermek feltűnően gyakran piszkálja, nyomogatja a fülét, mindig gondoljunk egy esetleges középfülgyulladásra. A fertőzés előrehaladtával a tünetek erősödnek, magas láz, erős fájdalom, a dobhártya átszakadásával fülfolyás alakul ki. Mindehhez gyakran társul orrfolyás, torokfájás. Gyermekkorban tartósan fennálló fülkürtműködési zavar, általában megnagyobbodott orrmandula következtében kialakulhat savós- nyákos középfülgyulladás, melynek egyetlen jele a halláscsökkenés. Fájdalommal, egyéb tünettel nem jár.

Az akut (heveny) középfülgyulladást legtöbbször nátha, esetleg garatgyulladás előzi meg. A két betegség ilyen szoros összefüggését anatómiai és élettani okok magyarázzák. Az orrüreg hátsó részén, az orrmandula közelében mindkét oldalon egy kis csatorna (fülkürt vagy más néven Eustach-kürt) indul a dobüreg felé.

A fülkürtnek igen fontos szerepe van a normális dobűri nyomás biztosításában, mely a tökéletes hallás alapvető feltétele. A hanghullámokat a dobhártyáról a belső fül felé továbbító hallócsontocskák csak megfelelő nyomásviszonyok mellett működnek tökéletesen. Hangtovábbító feladatukat csak akkor tudják optimálisan ellátni, ha az üregben uralkodó nyomás megegyezik a külső légnyomással.

Bármilyen - akár pozitív akár negatív – nyomásbeli eltérés, valamint, ha az üreg levegő helyett folyadékkal telik meg, halláscsökkenést eredményez. Előbbit saját magunk is tapasztaljuk, ha autóval szerpentinen hirtelen ereszkedünk vagy repülővel leszálláskor. Ilyen esetben a nyelés illetve ásítás az előbb említet fülkürtöt nyitja meg, biztosítva ezáltal a középfül és a külső levegő nyomásának kiegyenlítődését.

Amennyiben a dobüreg normális légnyomási viszonyait nem tudja szervezetünk biztosítani, hallásunk csökken. Ez történhet úgy, ha fertőzés miatt a levegő helyét váladék foglalja el, illetve, ha a fülkürt működési zavara miatt a kiegyenlítő funkció esik ki.

Emellett allergiás reakciók, például az orrnyálkahártya duzzanata, szintén hozzájárulhatnak a középfülgyulladás kialakulásához, mivel az allergiás tünetek fokozzák a fülkürt diszfunkcióját és a középfülben lévő folyadék felhalmozódását.

Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.

Naptej kisokos

A naptej nem csupán a strandon hasznos – egész évben érdemes odafigyelni a fényvédelemre. Tudod, mit jelent az SPF, hogyan kell helyesen alkalmazni a naptejet, és milyen típust válassz a bőrtípusodhoz? Ebben a cikkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk, hogy biztonságosan élvezhesd a napsütést.

Miért érint egyre több fiatalt a frontérzékenység?

A klímaváltozás hatásai egyre több területen érezhetők, és az időjárási frontokhoz kapcsolódó panaszok – amelyek korábban főként az idősebb generációkat érintették – egyre gyakrabban jelennek meg már fiatalabb korban is. Melyek ezek a tényezők, és milyen panaszokat okozhatnak?

Fogászati kisokos

Fontos tisztáznunk, hogy a fog ápolásának a célja, hogy megvédjük fogainkat a különböző betegségektől, emellett szép és ápolt fogaink legyenek. Amit otthon tehetünk ennek érdekében az a megfelelően végzett, rendszeres fogmosás, szájvízhasználat, fogorvosi kontrollvizsgálat.

Fehérjehiány, te felismered?

Mindenhonnan azt halljuk, hogy mennyire fontos a fehérje a szervezetünk számára, de sokan nem is tudják, hogy mi az, vagy, hogy milyen tünetekkel jár a hiánya.