Fogaink védelmében
- Dátum: 2024.03.21., 01:20
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- ásványi anyagok, egészségügyi probléma, érzékenység, étkezési szokások, felszín, fluroid, fogak, fogak elvesztése, fogcement, fogmosás, fogszuvasodás, fogzománc, ital, reflux, sav, savas étel, védelem
A fogzománc a test legkeményebb és legtöbb ásványi anyagot tartalmazó anyaga. Védelméért tenni kell, különben idő előtt elveszíthetjük fogainkat. A legerősebb védelmet is megbonthatják helytelen táplálkozási és fogápolási szokásaink, erről lesz szó ma.
Hogyan rombol a sav? A fog három fő alkotórésze a fogcement, a dentin és a zománc, amelyek közül egyedül ez utóbbi látható a felszínen. A fogzománc színét, árnyalatát az alatta található dentin színe határozza meg, ugyanis maga a zománc áttetsző, tehát nem csak a hófehér fog az egészséges, hanem az enyhén sárgás vagy szürkés árnyalatú fogak sem jelentenek egészségügyi problémát.
Milyen étkezési szokásokkal károsíthatjuk a fogzománcot?
A szénsavas üdítők rendkívül károsítják a fogakat, különösen, ha szívószállal fogyasztjuk őket, ugyanis köztudottan a savas ételek és italok tönkre teszik a fogzománcot.
A fogszuvasodás nem véletlenül egyike a világ legelterjedtebb betegségeinek. A sav romboló hatásának következménye, hogy fontos ásványok elvesztéséhez vezet. A zománc elvékonyodása miatt enyhén sárgulni kezd a fog és kopás jelei is láthatók lesznek, továbbá megjelenik az érzékenység hideg-meleg italok esetén.
Amikor már nagyon súlyos a károsodás, akkor akár a fogak eltávolítása is szükségessé válhat.
Mivel menthetjük meg a fogainkat?
Kerüljük a szénsavas üdítőket. Ha mégis ezt fogyasztjuk, ne szívószállal tegyük, ne hosszan, szürcsölgetve igyuk, mert így tovább érintkezik a fogzománccal.
Mérsékeljük a vörösbor, az ecet, a rágcsálni valók, a savas gyümölcsök, savanyúságok fogyasztását is. A fogorvosom sokszor említette, hogy mennyire szereti a savas gyümölcsöket és ő maga is nehezen tud ellenállni ezeknek, ám utána érzi, hogy nem tett jót a fogainak.
A fogmosás minden esetben megoldás?
A fogmosással mindig várjunk legalább 20 percet a savtartalmú élelmiszerek, italok fogyasztása után, így elkerülhetjük a meggyengített zománcréteg további megsértését.
Mi a helyzet a reflux-szal?
Mivel a refluxbetegség egyik legjellemzőbb tünete a gyomorsav-túltengés, a szájüregbe visszajutó savak éppúgy elvékonyítják a zománcot, mint a kívülről bevitt savas táplálék. Ekkor érdemes gasztroenterológus szakorvos segítségét, tanácsát kérni.
Milyen fogkrémet válasszunk?
Fluoridtartalmú fogkrémet használjunk, amely elősegíti a meggyengített fogzománc újbóli megerősítését. Ma már nagy a választék az üzletekben, drogériákban, patikákban, heti rendszerességgel alkalmazható gélek és zselék széles palettája elérhető, de ezek használatáról a fogorvos véleményét érdemes kikérni.
Szokásaink közül melyik említendő?
Az egyik leginkább fogzománc-károsító szokás a fogcsikorgatás. Az éjszakai, akaratlan fogcsikorgatást egy fogorvos által készíttetett fogvédővel lehetséges kivédeni.
A fentiek betartása mellett a megelőzésre kell nagy figyelmet fordítani, ehhez hozzátartozik egy féléves fogorvosi kontroll.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.