Menü

Fogaink védelmében

A fogzománc a test legkeményebb és legtöbb ásványi anyagot tartalmazó anyaga. Védelméért tenni kell, különben idő előtt elveszíthetjük fogainkat. A legerősebb védelmet is megbonthatják helytelen táplálkozási és fogápolási szokásaink, erről lesz szó ma.

Hogyan rombol a sav? A fog három fő alkotórésze a fogcement, a dentin és a zománc, amelyek közül egyedül ez utóbbi látható a felszínen. A fogzománc színét, árnyalatát az alatta található dentin színe határozza meg, ugyanis maga a zománc áttetsző, tehát nem csak a hófehér fog az egészséges, hanem az enyhén sárgás vagy szürkés árnyalatú fogak sem jelentenek egészségügyi problémát.

Milyen étkezési szokásokkal károsíthatjuk a fogzománcot?

A szénsavas üdítők rendkívül károsítják a fogakat, különösen, ha szívószállal fogyasztjuk őket, ugyanis köztudottan a savas ételek és italok tönkre teszik a fogzománcot.

A fogszuvasodás nem véletlenül egyike a világ legelterjedtebb betegségeinek. A sav romboló hatásának következménye, hogy fontos ásványok elvesztéséhez vezet. A zománc elvékonyodása miatt enyhén sárgulni kezd a fog és kopás jelei is láthatók lesznek, továbbá megjelenik az érzékenység hideg-meleg italok esetén.

Amikor már nagyon súlyos a károsodás, akkor akár a fogak eltávolítása is szükségessé válhat.

Mivel menthetjük meg a fogainkat?

Kerüljük a szénsavas üdítőket. Ha mégis ezt fogyasztjuk, ne szívószállal tegyük, ne hosszan, szürcsölgetve igyuk, mert így tovább érintkezik a fogzománccal.

Mérsékeljük a vörösbor, az ecet, a rágcsálni valók, a savas gyümölcsök, savanyúságok fogyasztását is. A fogorvosom sokszor említette, hogy mennyire szereti a savas gyümölcsöket és ő maga is nehezen tud ellenállni ezeknek, ám utána érzi, hogy nem tett jót a fogainak.

A fogmosás minden esetben megoldás?

A fogmosással mindig várjunk legalább 20 percet a savtartalmú élelmiszerek, italok fogyasztása után, így elkerülhetjük a meggyengített zománcréteg további megsértését.

Mi a helyzet a reflux-szal?

Mivel a refluxbetegség egyik legjellemzőbb tünete a gyomorsav-túltengés, a szájüregbe visszajutó savak éppúgy elvékonyítják a zománcot, mint a kívülről bevitt savas táplálék. Ekkor érdemes gasztroenterológus szakorvos segítségét, tanácsát kérni.

Milyen fogkrémet válasszunk?

Fluoridtartalmú fogkrémet használjunk, amely elősegíti a meggyengített fogzománc újbóli megerősítését. Ma már nagy a választék az üzletekben, drogériákban, patikákban, heti rendszerességgel alkalmazható gélek és zselék széles palettája elérhető, de ezek használatáról a fogorvos véleményét érdemes kikérni.

Szokásaink közül melyik említendő?

Az egyik leginkább fogzománc-károsító szokás a fogcsikorgatás. Az éjszakai, akaratlan fogcsikorgatást egy fogorvos által készíttetett fogvédővel lehetséges kivédeni.

A fentiek betartása mellett a megelőzésre kell nagy figyelmet fordítani, ehhez hozzátartozik egy féléves fogorvosi kontroll.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.